×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. marts, 2015
Drukāt

Pārcilvēku meklējot. Egila Līcīša reportāža no konferences “Par prezidenta institūciju Latvijā” (8)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Kā mums visātrāk ekonomikā sasniegt Vācijas Demokrātiskās Republikas līmeni? Kā Mēness fāzes ietekmē burkānu sēju? Kā atšķirt labu no ļauna? Pēc atbildēm uz šiem un tūkstoš citiem jautājumiem nezinīši arvien dodas uz Augsto zinātņu namu. Akadēmiķi izskaidros, kā prezidentu izraugās Indijā un kā atomi savā starpā vienojas un ievēlē valdnieku. Tāpēc kurš labāk par zinātniekiem palīdzēs Latvijai noskatīt valsts galvu, ja politiķiem galvās ir biezputra?

Lai nebūtu bailīgs no Krievijas ārpolitikā

Kad sēdes vadītāja, lāga meiča Raita Karnīte ar lielgabala šāvienu pamodināja sešus vai astoņus gudrajos sirmgalvjus un citus gara milžus atrāva no Džemmas Skulmes jaunības fočenīšu skatīšanas, konference “Par prezidenta institūciju Latvijā” varēja sākties. Moderatore tās statusu uzreiz pazemināja no “sabiedrības uzklausīšanas” līdz “viedokļu diskusijai” un pirmajam deva vārdu Georgam Andrējevam par tematu – kā zinātņu vīri redz prezidenta institūcijas funkciju ārpolitikā.

Priekšlasījumā bijušais ārlietu ministrs atcerējās par augstāko valsts amatpersonu pieredzes trūkumu un vājām svešvalodu zināšanām atjaunotās brīvvalsts pirmajos gados, taču arī par nesatricināmo apņēmību atgriezties Eiropā un iestāties NATO. Rietumu līderi ar izpratni uzņēmuši Austrumeiropas vadītāju augšanas grūtības, kad tie uzvedās Ženēvas vai Vīnes diplomātiskajos salonos kā lāči uz slidām.

Andrējevs minēja prezidentus Havelu un Meri, kurus rietumnieki turēja par sev līdzīgiem vai lielākiem fenomeniem. Īpaši igauņu līderis bija izslavēts ar tiešumu, kvēlo patriotismu, tā esot bijusi meistarklase diplomātijā. Andrējevs deva ārpolitikas substanci mūsu prezidenta “institūcijai”. Aizstāvēt Latvijas valsts intereses, ko veido latviešu nācija, būt ar padziļinātām zināšanām specifiskajos ES lēmumu pieņemšanas mehānismos, prast uzturēt debates starptautiskā arēnā, lai neitralizētu Latvijai naidīgās intereses, tikt uztvertam par nopietnu sarunpartneri. Šai vietā klātesošie saprata, ka tik plats solis valsts ārpolitikā no iešļūcenēm līdz Andrējeva atnestajām lakkurpēm nav sperams un profesora raksturotais Latvijas prezidents – ārlietnieks ar autoritāti, ja arī dzimis, tad ar nevainīga bērna sejiņu guļ kādā šūpulī. Taču bija saprotams, ka Andrējevs grib, lai “institūcija” Rīgas pilī nebūtu pārāk bailīga no Krievijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Ar tādām funkcijām, kādas atvēlētas valsts prezidentam, šis amats ir maznoderīgs un var pat tikt likvidēts. Bet ir šāds apstāklis. Latvijā izpildvara nav atdalīta no likumdevēju varas. Tāpēc ir nepieciešams amats, kurš kaut kā mēgina izstrēbt klibās saeimas sastrādātās ziepes, kuras rodas no korupcijas izraisītiem saeimas sānsoļiem. Patreiz gan ar esošām pilnvarām prezidenta vienīgais līdzeklis ir garais miets, saeimas atlaišana, ar kuru var draudēt, ja saeima atsakās klausīt saprāta balsij. Zatleram šis miets nācās pielietot, varbūt nākošās saeimas iebiedēšanai. Zolitūdes traģēdija parādīja, ka saeimas un valdības sānsoļi nav nekādi nieki, to rezultātā iet bojā cilvēki. Izskatās, ka arī Bērziņš saprot, no kurienes dīgst kājas, bet nespēj izškirties par soļiem, kas šajā gadījumā būtu īsti vietā.

 2. mazais ventspils zaglens Atbildēt

  neuztraucaties,vetspils mezos ir atrasts un sarunaats prezidents,par to ir paruupeejis VENTSPILS MAZAIS PIDERASINS.

 3. Patiesībā jau būtu laiks likvidēt prezidenta institūciju, kas kā lupata aizkārta priekšā īstajai pārvaldei, lai mazāk redzētu tās īsto seju.

 4. Izcila reportāža:) Paldies!

 5. Izcila reportāža:) Paldies!

 6. Latvijā prezidents nav vajadzīgs. Lieki tēriņi, un teikšana viņam nekāda.

  • Tiešām nevajadzētu, bet tas tā, jo šis postenis ir un būs.

   Vajag jaunu, komunicēt spējīgu prezidentu. Tādu redzu Mārtiņā Bondarā, lai kā kādam nepatiktu. Viņš ilgus gadus strādāja pie VV. Freibergas, zina svešvalodas, labi komunicē, ar stabilu ģimeni un prezentatīvu sievu un bērniem. Nekad nav , vēlēšanu priekšlaikā, nodarbojies ar konkurentu nomelnošanas kampaņu, ir ar labu humoru, bijis arī ārzemēs. Pēc izskata arī mēs ar viņu varētu lepoties. Jauns, varošs, drošs, ar mugurkaulu, asu domāšanu – LŪK LATVIJAS JAUNAIS PREZIDENTS!
   Domājiet visus par un pret, ar vecajiem,ārzemniekiem, kuri nepārzin mūsu politikas “iekšpusi”, nav ko krāmēties. Levits sen par vecu, Rikstinš – nē! , pensionāru tā jau pār- pārēm. Dāmas arī – Nē!, lai pastāv un pamācās kā apva;dīt ambīcijas un emocijas.

 7. Protams ir interesanti uzklausīt PSRS specdienestu un ideoloģisko dienestu speciālistu viedokļus.Ir pagājuši daudz neatkarības gadi, bet latviešu inteliģencei nav radusies sava neatkarīga nostāja.Galvenie padomdevēji ir Kalpaka pieminekļa apgānītāji un padomju okupantu favoriti.Viena dāmīte šausmīgi bija satraukusies par šo nomelnošanu.Apspriest tādu melnu objektu virzīšanu valsts pārstāvniecībai neesot smuki.Nekāda morāle un loģika ir aizmirsta.Izdarības ap čekas maisiem ir reāls cirks un brīvības ideālu apsmieša.Un ja šādi iluzionisti grozas televīzijas ekrānos un piemēslo ęteri,tad tā ir atklāta kolaboracionisma tiražēšana.Aizgājis jau tik tālu ka kolaborantus jauc ar okupantiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+