×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
30. jūnijs, 2012
Drukāt

Pasaules Banka anulē 1,2 miljardu dolāru aizdevumu tilta būvei Bangladešā

Pasaules Banka (PB) atcēlusi 1,2 miljardus ASV dolāru (674,4 miljonus latu) lielu aizdevumu Bangladešai multifunkcionāla tilta pār Padmas (Gangas) upi būvniecībai, skaidrojot, ka valdība nesadarbojās “augsta līmeņa” korupcijas šajā projektā izmeklēšanā.

“Pasaules Banka nevar, tai nevajadzētu un tā nepievērs acis uz pierādījumiem par korupciju,” norādīts PB paziņojumā, piebilstot, ka aizdevums ir atcelts nekavējoties.

Plānots, ka 6,2 kilometru garais tilts pār upi savienos galvaspilsētu Dhaku un valsts piekrastes rajonus. Tilta izmaksas tiek lēstas trīs miljardi dolāru (1,7 miljardi latu) apjomā un to plānots ekspluatācijā nodot 2014.gadā. Uz tā būs gan dzelzceļš, gan autoceļš un tilta būvēšanas mērķis ir atdzīvināt nabadzībā slīgstošos valsts dienvidus.

PB aizdevumu tilta būvniecībai apstiprināja pērn februārī, bet oktobrī tas tika iesaldēts, jo bankai radās aizdomas par korupciju iepirkuma procesā.

Banka norādīja, ka pērn septembrī un šogad aprīlī veiktās izmeklēšanās ir rasti pierādījumi, ka Bangladešas premjers, finanšu ministrs un pretkorupcijas komisijas priekšsēdētājs ir bijuši saistīti ar kukuļošanu šajā iepirkumā.

PB norādīja, ka ir aicinājusi Bangladešas varas iestādes plaši izmeklēt iespējamo korupciju, tomēr, uzklausot valdības ziņojumu, banka secināja, ka tas ir neapmierinošs. “Mēs projektu finansējam vien tad, kad mums ir garantijas, ka varam to darīt skaidri un caurskatāmi,” uzsvēra PB.

Aizdomas par korupciju ir saistītas ar Kanādas uzņēmumu “SNC-Lavalin”. Pagājušā gada nogalē Kanādā pēc gadu ilgas izmeklēšanas tika izvirzītas apsūdzības diviem bijušajiem kompānijas augsta ranga darbiniekiem, izmantojot PB sniegtos pierādījumus.

Neskatoties uz pierādījumiem un apsūdzībām, ka skaidroja PB, tā apzinājās tilta nozīmi valsts un reģiona ekonomikas attīstībā, tādēļ piedāvāja valdībai uz izmeklēšanas laiku atstādināt aizdomās turētās amatpersonas, kā arī izveidot īpašu izmeklēšanas komisiju, kuru konsultētu PB eksperti, tomēr Dhakas reakcija bija noraidoša, tādēļ pieņemts lēmums aizdevumu anulēt.

“Mums ir gan ētiska, gan juridiska atbildība pret mūsu akcionāriem un donorvalstīm,” teikts PB paziņojumā, uzsverot, ka “tas būtu bezatbildīgi no bankas puses neprasīt rīcību šādu draudu labai pārvaldībai un attīstībai gadījumā”.

Pasaules   Banka  sniedz aizdevumus attīstības un pārejas ekonomikas valstīm, lai palīdzētu mazināt nabadzību un finansētu ekonomisko izaugsmi.   PB  ir dibināta 1944.gadā Bretonvudsas konferences laikā, kad ir dibināts arī Starptautiskais Valūtas fonds (SVF), un abas institūcijas bieži vien tiek dēvētas arī par Bretonvudsas institūcijām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+