Latvijā
Politika

Pašvaldības portāls vai Lemberga personīgais videoblogs? Jālemj Augstākajai tiesai9


Aivars Lembergs
Aivars Lembergs
Foto – LETA

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments trešdien vērtēs Ventspils domes deputāta Ģirta Valda Kristovska prasījumus pret šo pašvaldību, jo tā ierobežojot opozīcijas pārstāvju iespējas izteikties savos plašsaziņas līdzekļos.

“Aivars Lembergs pašvaldības masu medijos vairākkārt izplatījis nepatiesu informāciju par mani, publiski ceļ man neslavu, rupji aizskar manu godu un pašcieņu,” savā pieteikumā skaidro Kristovskis. Šīs aizskarošās darbības esot veiktas, izmantojot Ventspils domes informatīvo portālu ventspils.lv.

Tajā pat izveidota atsevišķā sadaļa “Meli par Ventspili” ar opozīcijas deputātam Kristovskim veltītu apakšsadaļu “ĢVK atkal melo” (tajā atrodami citāti no Kristovska publiskām runām citos medijos, kuriem pievienots domes “atspēkojums”.). Tāpat pašvaldības interneta resursos regulāri tiek publicētas Lemberga videouzrunas, kurās viņš runā ne tikai par pilsētas aktualitātēm, bet arī nelaiž garām iespēju nopelt politiskos konkurentus.

Turpretim opozīcijas pārstāvju lūgumu ļaut šajos pašvaldības informatīvajos atbildēt uz izteiktajiem pārmetumiem tiekot ignorēti. Tāpat dome neesot sniegusi nekādus skaidrojumus, uz kādu normatīvo aktu pamata tiek izvēlēts, kuras amatpersonas drīkst vai nedrīkst izteikties pašvaldības portālā.

“Par publiskajiem līdzekļiem uzturētais Ventspils pilsētas domes oficiālais informatīvais portāls, ar nelieliem izņēmumiem, nospiedošā pārsvarā gadījumu tiek lietots tikai Ventspils pilsētas domes deputāta Aivara Lemberga komunikācijai ar pasauli. Turklāt Lemberga izteikumi pārkāpj demokrātiskā sabiedrībā pieņemto uzvedību un ir nepārprotamā pretrunā ar Satversmes vērtībām. Šī rīcība notikusi, izmantojot faktisko ietekmi Ventspils pašvaldībā,” uzskata Kristovskis, kurš par Ventspils domes rīcību vērsies Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentā.

Diemžēl Lemberga komentāru par gaidāmo tiesāšanos neizdevās uzzināt. Šīs politiķis, kurš labprātāk mīl gozēties pašvaldības subsidētajos medijos, sarunai ar “Latvijas Avīzi” nepiekrita, telefonu necēla, bet uz īsziņā nosūtītajiem jautājumiem atbildē saņēmām vien ganīšanos par “politiski angažētiem šakāļiem”.

Savukārt Ventspils domes izpilddirektors Aldis Ābele skaidro: “Portāls www.ventspils.lv ir domes oficiālais informatīvais portāls, kurā tiek publicēta Ventspils pilsētas oficiālā informācija un ziņas par Ventspilī notiekošo. Ņemot vērā, ka tas ir domes informatīvais portāls, informāciju izvietošanai portālā savas kompetenecs ietvaros sagatavo domes struktūrvienības. Portālā tiek publicēta informācija par domes darbu, nevis atsevišķu deputātu viedoklis.”

Šis izpilddirektora skaidrojums gan īsti nesaskan ar dzīves realitāti – kā ikviens venstpils.lv apmeklētājs var pārliecināties – portālā atrodami, ne vien Lemberga preses konferenču videoieraksti, bet arī atsevišķi video, kuros viņš pauž viedokli gan par gandrīz jebkuru iespējamo tematu – opozīcijas deputātu prāta spējām, roņiem Kurzemes piekrastē, ZZS izredzēm gaidāmajās vēlēšanās un Amerikas jaukšanos Latvijas iekšpolitikā. Kā paskaidroja Ābele – portāla satura veidošana esot “iestādes iekšējās organizācijas jautājums, tostarp, iestādē iedibinātās kārtības un prakses jautājums, kas nav noteikts ar iekšējo normatīvo aktu”.

Pirms vēršanās tiesā Kristovskis par notiekošo Ventspilī sūdzējies arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), kas uzrauga notiekošo pašvaldībās. Taču ministrija ventspilnieku konfliktā nav vēlējusies iesaistīties.

“Esam saņēmuši Kristovska kunga iesniegumus un izvērtējuši, kā arī lūguši Ventspils domes skaidrojumu. VARAM ieskatā visiem deputātiem jābūt nodrošinātām līdzīgām iespējām paust savu viedokli pašvaldības informatīvajos izdevumos. Ventspils dome mums apgalvoja, ka tā tas arī esot un nekādi ierobežojumi attiecībā uz opozīciju netiekot piemēroti,” teica VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis uzsverot, ka ministrijai nav jāiejaucas divu politiķu konfliktā.

Lūgts novērtēt portāla ventspils.lv saturu, viņš atzina, ka tajā var saskatīt mēģinājumus izmantot pašvaldības resursu politiskajām cīņām. “Ministrijas ieskatā pašvaldības informatīvajos izdevumos nebūtu jābūt tādām sadaļām kā “GVK atkal melo”, bet likumā ir noteikts tikai kādai informācijai jābūt pašvaldību izdevumos nevis, kāda tur nedrīkst būt, un mums nav nekādu instrumentu, kā to ietekmēt,” rokas noplātīja ierēdnis.

Likumos gan nav arī skaidri noteikts, cik lielā mērā pašvaldību pārstāvji drīkst vai nedrīkst komentēt ārpolitiku, bet tiklīdz Jaunjelgavas novada mērs nosūtīja vēstuli uz Kataloniju, tā viņš tika izsaukts uz sarunu ministrijā, kur viņam aizrādīts par pārāk lielu pašdarbību. No Ventspils pašvaldības gan neviens nav aicināts “uz sarunu” VARAM.

Un šis nav vienīgais piemērs, kad VARAM nekonsekventā rīcība radījusi bažas. Pagājušonedēļ arī “Vienotības” Saeimas frakcija aicināja VARAM ministru Kasparu Gerhardu (NA) nodrošināt demokrātijas principu ievērošanu pašvaldību darbībā, neatkarīgi no deputātu politiskās piederības vai simpātijām.

LA.lv