×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. maijs, 2016
Drukāt

Atis Klimovičs: Vai slikti ekipētiem zemessargiem pietiek ar patriotismu? (44)

Foto-LETAFoto-LETA

Nez ko domā aizsardzības ministrs, kad, runādams par valsts drošību, norāda uz to, ka galvenais esot iedzīvotāju griba aizsargāties. Pateikts tā, ka nepiesiesies, tomēr manis uzrunātam pieredzējušam Latvijas zemessargam (nodienējis septiņus gadus) tie šķiet vien oficiāli vārdi. Īstenībā visi profesionāļi apzinās, ka gluži kā labi instrumenti medicīnā, tā arī labs ekipējums karā var izglābt dzīvību. Lai gan ne visam ir vienāda nozīme, vēlams, lai apģērbs, ieroči, sakaru sistēmas un transports būtu kvalitatīvs. No tā pieņemamā kvalitātē esot vienīgi apģērbs un individuālie ieroči, bet, piemēram, zābaki nederīgi. Tos nav iespējams nodrošināt pret slapjumu un izžāvēt lauka apstākļos. Sakaru sistēmas vājas, par autotransportu labāk nerunāt. Bruņotu personāla automašīnu zemessardzes bataljonos nav, un nav zināms, vai šāds transports ieplānots. Derīgi pievērsties Ukrainas pieredzei – kara zonā vajadzīgi bruņoti auto, jo pat labākos bezceļniekus caururbj vienkāršs “kalašņikovs”.

Iesim tālāk – tiekot izsniegtas zviedru mugursomas 30 litru tilpumā, taču vajadzīgas esot 80 litrus ietilpīgās, kā profesionālajā dienestā. Tāpat kājniekam vajadzīgi ādas cimdi gan ziemai, gan vasarai – tie sevišķi noderīgi kaujām apdzīvotās vietās, kad viegli var savainot plaukstas. Šos trūkumus zemessargi likvidē paši, ekipējuma iegādei tērēdami vidēji 200 eiro gadā.

Par ārkārtēji nepieciešamu ekipējuma sastāvdaļu uzskatāmas arī nakts redzamības iekārtas, paskaidro minētais zemessargs, kaut viena katrai nodaļai. Arī termovizors, kas uztver siltuma starojumu. Atkal pievērsīsimies Ukrainas karam – tur brīvprātīgo bataljonos tika izmantoti dažādi nakts redzamības tēmēkļi, un neviens neizteicās par tiem nievājoši (ka neatbilst militāriem standartiem). Galvenais, ka paši ukraiņu karavīri atzina tos par labiem un izmantojamiem. Taču Latvijā ir savādāk – šeit Jura Ulmaņa iecere ar ziedojumu palīdzību sagādāt zemessargiem dažādas nepieciešamas ierīces tikusi apšaubīta augstā – aizsardzības resora līmenī. Kā argumentu minot apšaubāmu apgalvojumu, ka šīm ierīcēm neesot atbilstošas militārās sertifikācijas. Aptaujātie zemessargi resora vadības viedoklim nepiekrīt, viņuprāt, piemēram, labāk lētāks kompass nekā nekāds. Starp pirmām kārtām nepieciešamām lietām, ko paredzēts iegādāties zemessardzes vajadzībām (tās pēc saviem ieskatiem noteica zemessargi), minēti arī ķirurģiskie komplekti. Šobrīd arī individuālais zemessarga medicīniskās palīdzības komplekts esot Pirmā pasaules kara līmenī, uzskata zemessargi.

Bez apgādes vērts pievērsties stratēģiskajai plānošanai. Piemēram, zināms, ka, pienākot “X stundai”, zemessargiem jāierodas savā bataljonā. Tik tālu skaidrs, bet nekas neesot zināms, kādai rīcībai jābūt gataviem, ja nebūtu iespējams nokļūt savā izvietojumā. Ja gadījumā tas būtu ieņemts. Ierindas zemessargi norāda, ka ir nepieciešamas instrukcijas rotu–vadu līmenī, lai kritiskā brīdī varētu saskaņoti darboties. “Tas tādēļ, ka nevienā scenārijā neesot paredzēta zibenskara iespējamība. Neviens tā arī nav pateicis, kas mums nāks virsū, ar ko būs jākaro. Mācībās vajadzētu likt pretī atbilstošu spēku krievu brigādei,” uzskata pieredzējušais zemessargs, ar kuru sarunājos. Bruņoto spēku vadībai vajadzētu ieklausīties viņa viedoklī – organizēt vairāk mācību, kas pietuvinātas reālajiem apstākļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (44)

 1. Ekipējums vienmēr var būt labāks, bet tas ir pietiekami efektīvs. Galvenais, lai mums nebūtu šie mūsu ieroči jāpielieto pret kaimiņiem un pret vietējiem nemierniekiem.

 2. Tēvocis Fjodors Atbildēt

  Naudas trūkums ir tikai atrunas. Cik no tā ir pretdarbība izdabājot kaimiņiem un cik objektīva realitāte arī ir zināms. Lai mums veicas!

 3. Jāpanāk normālas nacionālas, demokrātiskas, tiesiskas valsts izveide. Tad NBS būs viss vajadzīgais savas valsts aizsardzībai. Pretdarbība Latvijas interesēm joprojām pastāv, visas okupācijas sekas tālu vēl nav izskaustas. Lielas cerības uz izglītības jomas galīgu sakārtošanu.

 4. latvietis parastais Atbildēt

  viss kā vienmer šajā karaļvalstī:) divkosiba, liekuliba, mantrausiba ….. pdeidopatrioti ta solās pretiniekus ar cepurēm nomētāt beigtus, tad sūdzas ka kājas slapjas. ta viņiem ieročus uz mājām dodiet, un tad tiesā par bumbas zagšanu macibu laikā un uzsprāgšanu, tos ieročus ar acimredzot vajag malu medibām un kaimiņa saukšanai “pie kārtibas”ne jau valsts aizstavešanai uz tā visa fona veikli vīreļi uzvārās uz apgādes iepirkumiem par zelta cenu sūdus pārdodot…..
  būsim reālisti, tas formējums ir tikai naudas pumpis un acu aizmālešanai . pat kritizet nevar jo tulit tu kļūsti par kremļa aģentu….. lai man piedod patiesie patrioti, bet musu zemesardze bus pirmajās rindās kas muks atpakaļ neskatoties nu ar dažiem individiem kas vai nu tieš’m absaluti patrioti, vai vienkārši paskriet nevares jo pa resnu

  • Laiki pienakusi, “vate parasta” par latviesiem uzdodas.
   Tiesi tas ari nozime, ka mums IR NEPIECIESAMA STIPRA UN NEATKARIGA no to pie varas esosiem saimniekiem Zemessardze, kas sarga gan sis valsts iedzivotajus, gan pasu valsti.
   Tiesi tapec, ka loti trauceja tas ienaidniekiem, tie tikusi pie varas, to atbrunoja.
   Mums vel jaatgust sava valsts no kremla ielikteniem, kuru saimnieka uzdevuma sacerets tads velesanu likums, ka tikai tam ir atveletas tiesibas IZVIRZIT kandidatus, par ko velet. Tiesi tapec mums nav izveles, ja par tadu nesaukt izveli starp SHKJIETAMO !!! mazako launumu, bet saimniekam butiba vienalga ar kadu demagogiju prieks sturi iedzitajiem veletajiem ta paklautie savango savus pie siles nolicejus.

  • Latviju svešiem nedabūt Atbildēt

   Nemuldi, parastais. Paliec pie sava viedokļa, kas nebalstīts uz faktiem nav ne graša vērts.

  • latvietis parastais Atbildēt

   kā jau teicu, šajā karalistē taisnibu teikt nozimē but kremļa aģentam:) kverplim varu paskaidrot ka esmu latvietis cik tālu ciltskoks sniedzas un protams pilsonis, un atšķiribā no viņa dzivoju un strādāju tepat nevis asti kājstarpē iežmiedzis uz ārzemēm lielo naudu aizskrējis pelnit. un tad nu pa gabalu tāds pseidopatriots māca kā te palicejiem dzīvot. tu pat spļāviena neesi vērts kamer citi tavā vietā valsti cenšas noturet pie dzivibas tu tik ar muti brauc un savu labumu meklē.
   intresanti kas no manis piesauktā nav fakts? ka iepirkumos sūdi nopirkti? tās pašas sapieru lāpstiņas spilgts piemērs, vai nakts redzamiba ko par ziedojumiem pirks izrādās ir brāķis kas jau gadiem te pa valsti mētājas un cenšas visiem iesmeret (lasit tepat musu medijos žurnalistu izmeklešanu šajā sakarā, citādi atkal teiks ka kremlis apmelo) es nevienu faktu kas nav musu medijos bijis aprakstits nepiesaucu, bet vienalga es tas sliktais, jo taisniba tiem mutes bajāriem nu nepavisam nepātīk.
   ja par viedokli un musu varoņiem tad atšķiribā no viņiem uz mani ir šauts un es esmu šāvis, un pa nopietnam, bija tāda “iespēja”krievos, un tāpec lieliski zinu ko nozimē reāla karadarbiba un kā tā atšķiras no mācibu teātra

   • Neizliecies. Tikai vatenis var vemstities uz Zemessardzi, pie tam viltigi noversot uzmanibu uz ar to pilnigi nesaistitam lietam, savejiem, kas grauj so valsti, kas ZS atbrunojusi un degradejusi.
    Pie tam zirgu stalli dzimis zvirbulis nav zirgs…, tapat ka Latvija dzimis kremlins, vatenis nav latvietis.
    Ta ka nomierinies, tadus putnus pec dziesmas pazist

    • latvietis parastais Atbildēt

     tikai idiots var izlikties ka ar zemesardzi viss ir kārtibā, airadit uz šo haosu kā reiz butu katra “patriota”svētākais pienākums, jo tikai novēršot trūkumus no zemessardzes bus kāds labums.
     atiecigi tu gribi vāju nekam nederigu zemessardzi, kamer es gribu ricibspējigu, tad kurš te ir kremļa a’gents?

     • Padziedi vel, pasaki kikeregu…

     • latvietis parastais

      tev gribas atbildet par saviem vārdiem, vai esi droši paslepies kautkur eiropā tualetes pucējot?

     • Latvijas nidej, izskatas, ka pats nespesi atbildet par savu vemstijumu pret Zemessardzi,
      Ta ka ej vien puce podu

 5. Zemessardzes Vadītājs Atbildēt

  lai paņemtu priekšā zviedreļu un žīdeļu augļojošas salašņas- šos Latvijas ienaidniekus, pietiek ar 1 vadu, – starp šiem zaglīgajiem smirdeļiem nav neviena un apsarģeļi uzreiz ietaisīs biksēs !

  • re vel viens tupeļvaronis Atbildēt

   uz tevi tik ieroci pavērsīs un tu pats muksi bikses pietaisijis, zini kad tāds šut gatavs uz tevi tēmē tad pat patronu liekas ka redzi stobrā, tas tev nav mācibās paskriet kad nekas nedraud

 6. Bet runajot par temu, laikam jasaka, ka, ja netraucetu pie varas esosie sai valstij nelojalie, kuri atbrunoja ZS, tad mums pa lielam viss butu kartiba.
  Jaatgadina, ka neko nedod lai cik liela un apgadata armija, ja pie varas ir nodeveji. Latvijai uz 1940. g. bija gan zemudenes, gan lidmasinas, par ko tagad pat sapnot nevaram, bet tas neko nedeva, jo bija pavele – palikt savas vietas…, lai nodeveja saimnieks mus varetu nokaut, ka Litene, un mierigi izsutit.
  Jo, lai ari ZS sakumos lidzeklu bija daudz mazak, uzskatu, viss bija daudz organizetaks. Ari apmacibu process, kas tagad ir novests lidz anekdotiskumam, teatrim keksisa del.
  Tika iegadati ieroci par personigiem lidzekliem, gan pistoles, gan SKS sautenes, jo automatiskas nevareja but. Un registreti ZS. Bet pec atbrunosanas sie personie ieroci tika vnk atnemti.
  Tad mums bija majas gan ieroci, gan racijas, lai kkadas sabotazas gadijuma butu sakari, jo uz mobilajiem var nepalauties. Bija savstarpeja apzinosanas sitema, kura visu laiku tika uztureta. Bija x gadijuma tiksanas vietas, utml
  Pec atbrunosanas, pievienosanas birokratiem paklautajai NBS ZS ir katastrofali degradeta.
  Nemaz nerunajot pat par bernam saprotamo, ka ierocu koncentresana vienviet ir nekas cits ka erts merkis ienaidniekam lai tos nepieciesamibas gadijuma iznicinatu. Tapec sada sistema saskatu apzinatas launpratibas pazimes.
  Zemessargiem ierociem un ekipejumam IR JABUT DZIVES VIETAS. ta ka bija lidz atbrunosanai.Tas nav diskutejams.
  Pie tam tik maza valsti, kur viena dala ir konkreti “zalie”, katram pilsonim ir jamak aizstaveties, jaapgust vismaz minimalais aizsardzibas kurss.

  • papildus pilsonis Atbildēt

   ”Bet runajot par temu, laikam jasaka, ka, ja netraucetu pie varas esosie sai valstij nelojalie, kuri atbrunoja ZS, tad mums pa lielam viss butu kartiba.”
   – vienkārši – atliek noskaidrot, kuri tad ir tie ”atbruņotāji” – patiesie Kremļa draugi – bet kaut kā negribās – jāpasviež tie muļķīši – zemessargi zem KGB riteņiem un droši bez plintēm, lai kādam KGBešņikam vel netrāpa…tad jaunos amatus guberņas valdēs neredzēt…Tur tā sāls.

  • Šo gadu laikā ir bijušas daudzas , pat ar aizsietam acīm, saskatāmas ļaunpratības, kuras organizētas un izdarītas pret Latvijas valsti, graujot tās stiprumu. Viena no tām- zemessargu izformēsana. Parex banka bija lielākais finansiālais trieciens, nākošo gatavo- lēni un uzmācīgi- Zemes dienests ar nākotnē iecerētajiem nodokļiem- savādāk kā par diversiju pret valsti to nevar nosaukt- vienkāršajai tautai nav kārtējo reizi jāatmaksā VID nesavāktie nodokļi. Ja negribam zaudēt valsti, tā jāsakārto, negaidot ugunsgrēku!!

  • Un kur vel tas, ka Ushakovam, izradas, ir pielaide valsts noslepumam !!!
   Nu nezinu, kur vairs talak? Neredzu atskiribu, ka tik pat labi to uzreiz var ari Putinam iedot…
   Vai tas neliecina, ka JAU mums valsts ir zaudeta, ka kremlini, ieskaitot visus pielaizu dalitajus un attiecigus IT KA drosibas dienestus, kas to pielauj, ir tie pasi “zalie virini”, kas visu sagrabusi pa kluso?
   Tiesi tapec mes redzam 1, bet tiek deklarets pavisam kas cits. Tiek slepti cekas noziedznieki, tiek uztureta okupacijas kolonistu valoda, merktiecigi grauta ekonomika, utml.

 7. vajadzētu atmest septiņus gadus nodienējušus zemessargus uzskatīt par ekspertiem, jo viņu militārās zināšanas parasti sniedzas līdz taktiskai darbībai vada līmenī un pilnībā iztrūkst operatīvi stratēģiskā izpratne par militārām operācijām. ja kāds domā, ka armijas vadība nezina, ko vajag valsts aizsardzībai un kas trūkst, lai to izdarītu, tad gan šādi “eksperti”, gan arī mediji kļūdās. Armiju vajadzēja pienācīgi finansēt kopš tās izveidošanas – vismaz pašreiz tā būtu sasniegusi minimālās spējas, lai varētu sākt arī kādu attīstību! Armija ir dzīvojusi no ārvalstu second-hand dāvinājumiem vai simboliskiem pirkumiem – ko var pašreiz no tās prasīt?! Stulbs stulba eksperta un žurnālista viedoklis… P.S. Ir tika ivieni zābaki, kuri nelaiž ūdeni – tie ir gumijnieki, un tādēļ zābaki ir jāsagatavo “mežam”, bet pozitīvais mūsu zābakos ir tas, ka tie ātri žūst..

 8. Nu teiktajam nevar nepiekrist, tik to čikstēšanu par zābakiem nesaprotu. Esmu gana labi savus nodrošinājis pret mitrumu. Ja grib pilnīgi mitruma necaurlaidīgu, tad tur der tikai gumijnieks, bet nopūšot ar mūsdienīgiem līdzekļiem un regulāri, slapju zāli un iekāpšanu grāvī tur bez problēmām. Bet kā teicu, pārējam pievienojos pilnībā.

  • “…tik to čikstēšanu par zābakiem nesaprotu.”
   Es neko, es jau ar vairs nedienu sen. Tomēr, atceros dienestu TAI armijā: regulāras mācības pa apm. 3 – 4 nedēļam ziemā un vasarā – zābakus, protams, pat nenovelkot – kāda tur smērēšana, žāvēšana vairs?
   Ziemā, kaut sals, bet kāja sasvīst – vienīgā izeja, pārtīt autus…, zeķes tur neder. Vasarā, kad sauss un karsts, tas pats. Pavasarī, rudenī Baltkrievijas purvos – gumijnieki atkrīt, pats saprotat, slapjas kājas visu laiku. Izeja tā pati – 10 x dienā fiksi pārtin autus un kalpo tālāk…

  • Tikai nevajag. Ta nav cikstesana, bet reala problema. Pat salidzinot ar it ka veca parauga ZS adiniekiem, par kuriem seviski nevar zeloties, tie it ka pec moderna dizaina uztaisitie suukaa visos aspektos, jo nu nav salikti pareizie materiali.
   Protams, ja sasmidzina ar nez ko, visadiem silikoniem, utml, tad gan, kadu laiku tures. Bet tas nav zabaku, bet speclidzeklu nopelns, kuri smagos lauka apstaklos visdrizak nebus pa rokai. Tie ne tikai nesamerigi atri samirkst, pat vispar netur mitrumu, bet ari nenormali svist vasara. Ta ka absoluti nepiemeroti no visiem aspektiem.
   Pie tam no strategiska viedokla tadi nedrikst but armija, kuriem vajadziga kkada speciala aprupe. Ja tas nebus, kaujinieki ar slapjam kajam, smagos laika apstaklos ir loti apdraudeti. Visas kaites sakas no kajam un galvas. Tas butu jazin pat bernam..
   Pareja forma tiesam ir pat uzslavas verta, pardomata un ergonomiska, bet zabaki prasa nopietanaku attieksmi attieciba uz to izveli.

   • No tava komentāra redzams, ka izmanto nepareizos zābakus. Kādreiz deva pat 3 komplektus. Tagad laikam reducēja uz 2. Vasaras zābaki ir veidoti pēc džungļinieku idejas. Plāni un staigājot ventilējas un žust. Ja valkāji vasarā aukstam laikam paredzētos – skaidrs ka kājas svīda un pie samirkšanas nežuva. Viņi vienkārši paredzēti ziemai. Zinu kolēģus, kas ar čikst par zābakiem, bet viņi tos nekop – tur citas vainas nav. Jā atceros kad bij melniečehinieki un paši pirkām amerikānu parauga, bet tie tak ar laida ūdeni, lai kā smērētu. Tāda samirkusi āda tok mežā rudenī un ziemā nežuva. Tā nu staigāji ar sapampušam kājām. Šie zābaki ir vienkārši čibiņas, bet atkārtoju – tie ir JĀKOPJ nevis jānomet stūrī. Tāpat jaunie snugpaki par ko citi raud ka mirks lietū. Es mazgāju ar speciālu mazgājamo līdzekli un pēctam nopūšu ar impregnējamo. Lietus cauri neiet.

    • tieši tā – jākopj ne tikai tehnika, ieroči, bet arī ekipējums un kaujas tērps, tostarp zābaki! bet reti kurš to dara, jo vieglāk ir bļaut…. BATEs zābaki, protams, nav ideāls, bet nav arī sliktākais, ko par LV armijai atvēlēto naudu var iegādāties. un pēdējie divi jānēsā pēc C.O.L.D. principa, nevis kā ienāk prātā….

    • Ziniet, puisi, nevajag man stastit Abeces patiesibas un suu… ir laba manta, ja to attiecigi sakopj…
     Es, zaldatini, jau 1973. g biju vada komandieris un esmu vairak redzejis, neka jus pat dzirdejusi… Ta ka variet uzreiz atslabt ar pasaku stastisanu.
     Prieks sajegas nostiprinasanas paskaidroju, ka valkaju vasara vasaras. Bet “dizajiem karotajiem” laikam vel nav pielecis, KADAS mums ir vasaras un KADAS ziemas, kuras reizem nevar atskirt. Un attiecigam jabut ekipejumam. Nevis buzinamam ka jaunai meitai, kam nezini no kuras puses pieiet.
     Te jau 1 komentetajs izteicas, ka pat krievu kirzenieki bija, un laikam jau vel ir, daudz labaki lietijamibas zina. Protams tik glauni neizskatas. Un ar tiem pasiem adas zabakiem tadu brinumu nebija, kaut arii nedaudz samirka, bet atri atgaja. Protams, ka tie ir novecojusi izstradajumi pec savas butibas. Bet ja jaunakie nav labaki, tad atvainojiet.
     Un te nav cenas, bet pareizas izveles jautajums.
     Tiesi tapat ka ar tam nelaimigajam lapstinam, un daudz ko citu..
     Tas pasas krievu tipa, kaut nav tik advancetas, bet funkcionalas un vnk, ka tas pats reklamu neprasosais kalashs. Tas ir gan letas, gan izturigas un daudzfunkcionalas, jo der ne tikai raksanai, bet ari saknu cirsanai un ari ka tuvcinas ierocis. Ta luk, kaujinieki. Vispirms vajag Abeces patiesibas apgut un tad Ameriku atklat…

     • tad tu esi bijis reti sūdīgs vada komandieris… neuztraucies, arī esmu dienējis PSRS armijā, un tādu samazgu bedri nekur citur savā mūžā vairāk neesmu redzējis…

     • hahinataj, piever zaunas, izskatas, ka spej tikai smirdet, ka “sierini” tajos zabakos.
      Laikam biji tur ne vairak ka izsutamais, kurs nav ne kko sapratis, ne ko jedzigu vairak pieredzejis, ka vien atejas tirijis..
      Tas armijas tikai 1 garnizons ir neskaitamas reizes lielaks par Baltijas armiju kopa nemtu. Un tadu garnizonu tur ir ka pilns. Tas mums ir jasaprot un ar to jarekinas. Nevis jadoma ka kaujas laika un ar ko kopt zabakus.
      Tadiem smurguliem pat nojausmas nav kas un ka notiek ista karadarbiba, kur vienigas domas, lai butu ar ko saut un ka izvairities no pretinieka, kurs kuru. Nevis zabakus, bitit matos, pucet. Ta ka esi atmaskots, podu pucetaj, par citu spriest nespej.

     • Maršals Dauns

      es tādus “vada komandierus” komandēju veselu divīõziju !

     • Dauni, apklusti, JAU esi apkezijies. Vel gribi turpinat izradit savu apkaunojumu, podu komandieri?
      Nu ko, ja velies, turpinasim. Zabaki, seviski armijas, kas podu pavelniekiem PROTAMS nav ne zinams, ne saprotams, ir domati, lai rupji stampatu zemi un dublus ne tajos pievilcigakajos apstaklos. Un tiem ir jaiztur lielas slodzes daudzdienu maratonos.
      Protams, ka stabos salidusiem bijusajiem podu tiritajiem, izsutamajiem to nesaprast, jo tml apstaklus tie nav piedzivojusi. Labakaja gadijuma tadi ir marsejusi pa kabinetiem, vai parades, sliktakaja, ierakumus redzejusi pa gabalu.
      Tapec si kauksana, par uzraditajiem OBJEKTIVAJIEM TRUKUMIEM, tos ta satrauc, jo jaizkalpojas saimniekam, kurs tos brakus ir sapircies. Atklasu noslepumu. PIRMS lielaku partiju pirksanas, lai kas tas butu, to vajadzetu nopietni izmeginat vissurakajos apstaklos, un tikai tad, ja apstiprinas ta izturiba, pirkt. Nevis otradi. Jeb vispar, par galveno nemot “otkatu” daudzumu…
      Bet, ja armija, esot lauka un ierakumos, cauram dienam dublos, lietu, utml (nevis sezot shtaba…) janesa vel visadu SPECIFISKU kopsanas lidzeklu apjoms, kurs tur nav ne pieejams, ne ari kaujinieks ir ezelis, kas stapis tonnam lieku kramu, tad tad tadi zabaki neder. Nu shtabisti aiz garlaicibas varbut to vien dara ka pucejas, varbut nesa lidzi ari rokassominas ar lupukrasu…, utml atributiem…, bez ka citi kareivji kka iztiek…
      Tapec, tos aizstavot izpauzas nekas cits ka kada resora ieinteresetiba mums sapraust batonus par tiem velamo un censanas noverst uzmanibu no ta kludam, kuras, ka redzam ari ar saluzusajam lapstinam, tiem gadas kka visai regulari….

 9. Viss pareizi, bet kur i secinājumi? Ati, raksti vēl.

  • SOS Ukrainai pārstāvis G. Atbildēt

   Secinājums, VB, ir tikai viens. (atļaušos atbildēt autora vietā)

   Mēs ne sūda neesam gatavi. Neskatoties uz atšķirībām, no Ukrainas, kur kara sākuma stadijā pat nebija brīvprātīgo bataljoni – mums ir daudz kopīga. Lai arī mums ir 8000 brīvprātīgo – nav tehnisko līdzekļu, nav apmācības ar reāliem verķiem, nav reālo verķu, kas spētu nodarīt postu agresoram.

   Zābaki ir. Pieņemsim, ka formas arī. Vēl šis tas. Bet baidos, ka X stundā daudzi dabūs grozīt rokās nedaudzās redzamības ierīces, par tehniku vispār ir kauns…

   Šobrīd uz ātro roku ir iegādātas bruņu mašīnas. Bet būtībā mums stundā būs jāgaida palīdzība un nav pārliecības, ka mācēsim to izmantot.
   Dzīvojam bīstamā laikā, bet no otras puses šķiet ka mums viss kārtībā.

   Ir ļoti nelāga situācija. Valdība guļ.

 10. Paturpināšu (lai mani neapvainotu tieši PSRS armijas propogandēšanā):
  – mugursomas. Par kādām 30l ietilpīgām pat nerunāšu, tās labāk uzreiz izmest, domātas tikai uzbrukuma gadījumā lai būtu kur sausiņus, smēķus, patronas un pāris granātu sabāzt – domātas desanta no helīšiem
  pielietojumā. Tas raksturīgs lielvalstīm, kuriem tie helīši ir un kuras uzbrūk. Te nāktos VISU staipīt līdz, lai izdzīvotu slapstoties pa mežiem – tātad pavisam citas prasības. Labākais, ko esmu redzējis ir lielās vācu tagadējās armijas brezenta mugursomas tipa “vešķmešok” -i;
  – uzkabe. Tās ar magazīnām uz krūtīm arī neder. Tās tāpat domātas desantiem, īsiem uzbrukumiem.
  Kad nāksies ar tādu uzkabi noskriet / noiet 25 – 30 un nedod Dievs vairāk, tās vienk. izmetīs, jo gariem pārgājieniem krūtīm jābūt brīvām. To nodrošina jau cariskās Krievijas uzkabes konstrukcija, bet tagad tās atmests, neesot mūsdienīgi. Ja, kas, tāds kariņš mūs atsviedīs vismaz 100++ g. atpakaļ un būs mūsdienīgi. Vai to kāds saprot;
  – nakts redzamība. Vajag, bet nu vis to lētāko – mūkot tāpat visus hlamus pametīsiet draugi, zinu!
  – auto / bruņu auto / sakari. Ok, bet darbosies šie nieki augstākais 2 – 3 dienas, ne vairāk. Vai ar to pietiks neviens nezina. Bet par to jau ar mums nav jādomā – ja jau pat augstāk minētie punkti nav apsverti. Cik saprotu, pat lāpstas tā arī nav iegādātas.

  OK, pietiks, cerot uz to labāko, ka nekas no tā visa mums tā arī nevajadzēs!

  • ko var muldēt – mugursomas ir nepieciešamas (un ir jau) tādas, lai karavīrs spētu ņemt līdzi 24h ekipējuma devu, triju un arī desmit diennakšu ekipējuma devu… izskatās, ka zemeņu sargiem to nemāca…

   • Es jau teicu:
    “Labākais, ko esmu redzējis ir lielās vācu tagadējās armijas brezenta mugursomas”
    Tādās var sabāzt cik tik vien var panest, “kas arī bija jāpierāda”.

 11. Pa lielam teiktajam var piekrist, iznemot to iepoteto pilnigi aplamo viedokli par IT KA labajiem individualajiem ierociem. Kuri tad tie ir? Vai atmesta humpalu ieroca parodija AK 4/ g 3? Nav aspratigi. To var apgalvot tikai tads, kas neko labaku nav redzejis, kam, tapat ka pad laikos, ieskaidrots, ka Moskvics ir masina… Pasi sis grabazas aizstavji to liela ar to, ka esot trapigs un labi derot lai SEEDEETU !!!! ierakumos. Jaa, SEEDEET kada medibu masta tas tiesam der un trapit var, bet absoluti ne intensivai taktiskai darbibai, jo kaut vai garuma zina tas ir Kalasnikova lozmeteja RPK garuma… Pie tam, ja. piem. to pasu “kalashu” pec nelielas apmacibas pat berns izjauks/ saliks aizsietam acim, tad sis tehnikas brinums nav normali saliekams, seviski ta aizslegs, pat ar pieredzi. Tiesi tapec tadi izstradajumi PRINCIPA nedrikst but uzskatami par militaram aktivitatem derigiem, kur ierocim jabut maksimali vienkarsam un uzticamam, ari ertam un parocigam. Bet sis, pamatoti iesauktais par PAGALI, neiztur nevienu no siem parametriem.
  Jauno sis pasas firmas modeli G 36, kuru ir izbrakejusi Vacijas militaristi, jau sola gadiem.
  Bet galvenais, ka ari ta izvele nu pilnigi noteikti nav notikusi izveloties labako starp razotajiem, jo tads tas absoluti nav, ari attieciga cenu kategorija. It seviski, ka ta principiala konstrukcijas shema jau bija novecojusi pat uz tas izstrades bridi. Kaut vai tapec, ka sadam novecojusam shemam lietderiga ir tikai puse no tas garuma, parejais ir gara laidnes dala. Tiesi tapec jau no 2. PK beigam daudzas armijas saka pariet uz daudz isako un ergonomiskako bullpup sistemu, kura sis butiskais trukums ir noversts.

  • “Tiesi tapec jau no 2. PK beigam daudzas armijas saka pariet uz daudz isako un ergonomiskako bullpup sistemu, kura sis butiskais trukums ir noversts.”
   Nezinu, varbūt tie arī ir labi, bet tikai varbūt. Škiet nekādās kaujās nav īst vēl pārbaudīt. Bet nezinu.
   Vienubrīd nācās parunāties ar USA kareivjiem, kas bijuši Irākā. Tie teica, ka jau pēc nedaudz dienām, savas plintes un Berreta pistoles nodevuši noliktavā un tālāk ar AK, gariem vai īsiem nav svarīgi – kādi visapkārt mētājušies, tos arī ņeāmuši + patronas protams, cik vajag. Vēlāk no mājām tikuši atsūtīti Glock -i un tā arī gājuši tālāk.
   To neteica viens cilvēks vien un arī ne vienā sarunā – es kaut kā noticēju.

   • pagaidām nekas labāks par kalašņikova automātu nav izgudrots, primitīvs kā cirvis, svara jaudas atieciba laba, ja zatvoru var uzvilkt tad šut var kaut vai tanks grāvī pirms tam dubļos iepresējis. nu ir nianses protams kalibrs 7,42 liekas, tās smalkās lodes nekam neder, tos izmest, lodes ar nobidito smaguma centru ar sūds, ar tādiem tik pa neapbruņotu pūli šaut tad jā bojāgājušo skaits bus graujoš, bet ne kaujas apstākļos. tāpec jau viņu puspasaule lieto ka manta laba, mums tik pārprasts lepnums liedz izmantot tādus ieročus

    • Ja, neapsaubami “kalashs” ir parbaudita vertiba, kas neprasa reklamu. Un tiesi ar savu vienkarsibu un uzticamibu. Ari ar salidzinosi mazo izmeru un svaru. Kaut tas razots varbut pec vecam un vnk tehnologijam, bet rupjas lietosanas apstaklos tas ir pat +
     Ne velti ka 1 no saviem ierociem ta kopiju izstradaja izraeli, nosaucot par Galil. Tam, protams, ir pielagotas NATO standarta patronas, kaut, iespejams, krievu 7,62 mm ir universalakas visadiem gadijumiem.
     Galil ir gan polu, gan igaunu, gan vel daudzas armijas.

   • 1. kart USA armija, vismaz masveida un regularaja nav bullpupu, bet parsvara visadu modifikaciju tie pasi M16.
    2. toties tie sa tipa ierocus nemaz nebrake. Tiesi otradi. Tiem dazadiem mobilajiem spekiem, ari krasta apsardzei, utml, tikai iepirkti Austriesu AUG Steyr, kas kops ta izrazosanas, ja nemaldos, kkados 70 tajos g, ir tapis par bulpup sistemas etalonu, no kura ietekmejuisies, aiznemusies idejas daudzi, ari izraeli, uztaisot savu Tavor. Toties nu jau, izskatas ka ari amerikaniem pasiem ir izstradati jau dazi tiri pienemami modeli.
    3. Briti laikam bija 1 no pirmajiem sas sistemas ieroca ieviesejiem armija.
    4. ari francu armija ir brunota ar sava izstradajuma sis sistemas ierociem. Tapat 1 no vadosajam izstradnu zina ir belgu rupnieciba, kurai ir loti pat futuristiski izstradajumi. Ka to ieroci nav slikti, liecina to Mini lozmeteja plasa izplatiba, ari LV. Ari australiem ir savs modelis, ari kiniesu lielajai armijai, ari Indonezijai, utt, utml. Pat ukraini un krievi ir tadus izstradajusi.
    Ta ka sistema nav ne jaunums, ne neparbaudita. Ne velti, atmetot visus ieprieksejos variantus, taja skaita uz cehu masinpistoles bazeto Uzi, uz Kalasha – Galil, to pasu M16, tie nonaca tiesi pie bullpup. Ka tie nejedz no ierociem, laikam ne parak aspratigs varetu apgalvot…

 12. “…bet, piemēram, zābaki nederīgi. Tos nav iespējams nodrošināt pret slapjumu un izžāvēt lauka apstākļos. ”
  Jā, tie paredzēti sausam laikam, pustuknešos, tuksnešos un arī tad…

  Ja godīgi, labāku par PSRS armijas kirzas zābaku ar autiem, zaldātam nespēju iedomāties:
  – pārtin auta ugšgalu, kas jau kaut cik izžuvis liekot to apakšā un kājas jau kādubrīd sausas – tas der kā ziemās tā vasarā. Tāpat tas kirzenieks viegls, zole izturīga, šņoru, kas purvā vnk. nopūst nav etc.
  Bet mēs jau vienm. paži labāk zinām…

 13. varbut vajag domāt kur tērē? Atbildēt

  un tad visam pietiks? jo vismaz pēc atstāstem no pašiem zemessargiem sanāk ka tur nauda plūst plašā straumē un ļoti neracionāli. bagātigi tērē kaut vai ēdināšanai, atgriežas zemesargs no mācibām uzbarojies pa 10 kg un stāsta kā nav varejis visu apēst ko ēdienreizēs dod, tas ir onka kuram jau tā 120 dzīvsvara!!!!! un tagad vel tur uzturdevas vai nu dod vai tulit dos….. tas viss maksā baltu naudu , gada laikā tāds zemessargs apēd vai pat neapēd jo nespēj ne vienu vien nakts redzamobas ierīci, par automātu un municiju pat nerunājot.

 14. Protams, ka tās problēmas ir jāsaprot ar valsts varas ( arī ierēdņu, arī militāro ierēdņu ) ņirgāšanās par zemessargiem – nebūtu to , būtu vieglāk. Kas vieglāk? Vieglāk tik Krievijā kā guberņai…
  Kadas tam ierindas pazīmes :
  šauteņu noņemšana, to glabāšana noliktavās ( lai zaļajiem vīriņiem vieglāk savākt ) , lielpulcēšanās tur ( arī vieglāk savākt), nav plānos, ja iebrukums notiek pēkņi un neko nevar izziņot… ut.t…. Pārējo nemaz nerunājot – pat robežžoga būve ar gariem Vienotības zobiem un ZZS NATO ņirdzību…
  – nu nepirks Krievija to pienu un rublis ir 2x krities…

  • savā laikā omonieši labi nodemonstrēja
   ieroču “koncentrētas glabāšanas”
   “priekšrocību” … 🙂

  • nesapriecājieties Atbildēt

   vienkāršā Krievija pirktu gan pienu, gan visu citu pārtiku, bet KGB ģeneralissimuss to nemūžam neatļaus, kamēr vēl elpo.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. VID vadītāja krēslam ies apkārt ar līkumu?

Pēc tam, kad konkursa uzvarētājs Māris Skujiņš atteicās ieņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, tika paziņots, ka VID vadītājs atkal tiks meklēts jaunā konkursā. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis intervijā “LA” izteicies, ka “būs liels izaicinājums noorganizēt jaunu konkursu”, “būs jāpieliek milzīgas pūles, lai pārliecinātu cilvēkus piedalīties konkursā,” un “ja neatradīsies pietiekami kvalificēti, godīgi cilvēki, situācija būs neapskaužama”.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+