×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
26. jūlijs, 2012
Drukāt

Pēc ziedēšanas

Foto - Aija GeidaFoto - Aija Geida

Lūdzu, pastāstiet par ciklamenu kopšanu! Vienai dzeltē lapas, taču parādījušies ziedpumpuri. Dzeltenās lapas plēšu nost, jo tās jau laikam zaļas nepaliks. Otrai izveidojušās skaistas, zaļas lapas, bet ziedēt pagaidām netaisās.
 Solvita Rīgā

 

Ciklamenas sāk ziedēt ziemā un zied līdz pat martam, aprīlim. Pēc tam augus pamazām ievada miera periodā. Ja grasās ziedēt vasarā, acīmredzot ir izjaukts augšanas ritms, to nevajag pieļaut.

Noziedējušas ciklamenas laista arvien retāk, līdz lapas dabīgi nokaltušas, tad tās novāc. Nodzeltējušās lapas nevajag noraut, jāļauj tām nokrist. Podiņu novieto pusēnā, vēsākā vietā (piemēram, pagrabā), ļaujot gumiem nobriest. Paretam nedaudz aplaista, lai tie galīgi neizkalstu. Vasarā augus var iznest dārzā, vislabāk ēnā zem kāda krūma. Lai saknes neiekalstu, vēlams ierakt augsnē ar visu podiņu. Miera periods ilgst apmēram divus mēnešus.

Jūlijā vai augustā, kad gumam sāk attīstīties jaunās lapiņas, ciklamenu pārstāda. Nopurina veco augsni, izplūc bojātās saknes. Der veikalos nopērkamie puķēm domātie substrāti, bet augsni var sagatavot arī paši. Ciklamenām piemērots vieglu, irdenu, trūdvielām bagātu zemju maisījums, kura sastāvā ir lapu trūdzeme, kūdra, komposts, nedaudz grants. Var stādīt tajā pašā podā, bet tas iepriekš jānomazgā ar siltu ūdeni. Jāraugās, lai neiestādītu par dziļu vai par seklu: bumbulim augsnē jābūt iegremdētam apmēram līdz pusei.

Pēc pārstādīšanas novieto siltā, gaišā vietā (tikai ne karstā saulē) un uzsāk laistīšanu.

 

Ciklamenām patīk, ja tās laista ar mīkstu lietusūdeni (neder ar hlora piemaisījumu). Pēc pāris nedēļām var sākt mēslot. To dara reizi divās nedēļās. Lai veicinātu ziedpumpuru veidošanos un ziedēšanu, vēlams augus piebarot ar kāliju un fosforu saturošiem minerālmēsliem.

 

Ziedpumpuru attīstībai optimālā ir ap +18 °C temperatūra, ziedēšanas laikā to pazemina līdz +12…+14 °C.

Ilgāk zied gaišās telpās. Siltās telpās ar sausu gaisu un nepietiekamu apgaismojumu ciklamenām ātri nodzeltē lapas, uzzied tikai lielākie ziedpumpuri, pārējie, kas atrodas zem lapām, parasti sakalst.

 

Konsultēja Nacionālā Botāniskā dārza Telpaugu izpētes un genofonda saglabāšanas departamenta vadītājs AGRIS ŠILIŅŠ.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+