Latvijā
Rīga

Pēdējās sešās dienās Brīvības ielā, Rīgā, pārsniegts gaisa kvalitātes normatīvs2

Foto – Evija Trifanova/LETA

Kopš 15.aprīļa novērojumu stacijā Brīvības ielā, Rīgā, ik dienu pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais gaisa piesārņojuma robežlielums cilvēka veselības aizsardzībai, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) operatīvā informācija.

Gaisā suspendēto cieto daļiņu ar diametru līdz 10 mikrometriem jeb PM10 vidējais daudzums pēdējās sešās diennaktīs monitoringa stacijā pie Dailes teātra bijis robežās no 51 līdz 70 mikrogramiem kubikmetrā. Eiropas Savienības direktīvā un Latvijas Ministru kabineta noteikumos minētais robežlielums cilvēka veselības aizsardzībai, kas ir 50 mikrogramu kubikmetrā 24 stundu periodā, pārsniegts arī 9. un 10.aprīlī, tādējādi aprīļa pirmajās 20 dienās bijuši astoņi pārsniegumi.

Saskaņā ar LVĢMC apkopoto informāciju šī gada martā Brīvības ielā reģistrēti 15 pārsniegšanas gadījumi, gada pirmajos divos mēnešos – vēl četri. Līdz 20. aprīlim kopumā bijušas 27 dienas, kurās pārsniegts gaisa kvalitātes normatīvs, un gadā ir atļauti 35 pārsniegumi.

Pagājušajā gadā Brīvības ielas novērojumu stacijā no janvāra līdz aprīlim bija 20 pārsniegšanas gadījumi, 2016.gadā – 27, 2015.gadā – 32, 2014.gadā – 43, 2013.gadā – 39, 2012.gadā – 41.

Novērojumu stacijā Kronvalda bulvārī, kas atrodas pie Pilsētas kanāla un mēra fona piesārņojumu, PM10 robežlielums kopš gada sākuma pārsniegts tikai trīs reizes. Tiesa, pērn visa gada garumā šajā novērojumu stacijā piesārņojums ar mikroskopiskajiem putekļiem ne reizi nepārsniedza 50 mikrogramu kubikmetrā diennaktī.

Kronvalda bulvārī tiek mērīts arī gaisa piesārņojums ar sīkajām daļiņām PM2.5 – to diametrs ir mazāks par 2,5 mikrometriem un tās tiek uzskatītas par īpaši bīstamām veselībai. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vadlīnijas nosaka, ka PM2.5 vidējai koncentrācijai nevajadzētu pārsniegt 25 mikrogramus kubikmetrā diennaktī.

Saskaņā ar LVĢMC operatīvajiem datiem PM2.5 daudzums Kronvalda bulvārī šomēnes septiņas reizes pārsniedzis PVO vadlīnijās minēto robežlielumu, bet kopš gada sākuma reģistrēti jau 32 pārsniegumi.

Gaisa kvalitātes normatīvs vairākās dienās pārsniegts arī citās Latvijas pilsētās, kurās tiek veikti mērījumi, – Liepājā, Ventspilī un Rēzeknē.

Martā un aprīlī pilsētu ielās tradicionāli tiek reģistrēts lielākais gaisa piesārņojums putekļu dēļ. Piesārņojuma pieaugumu pavasarī veicina pa ziemu sakrājušās smiltis un sāls.

PVO uzskata, ka gaisa piesārņojums ir ceturtais lielākais risks veselībai – aiz augsta asinsspiediena, neveselīga uztura un smēķēšanas. Pastāvīgi ieelpojot lielu daudzumu sīku daļiņu, palielinās risks iegūt sirds un asinsvadu slimības, elpošanas orgānu slimības un vēzi. Lielāko risku veselībai rada gaisa piesārņojums iekštelpās, kur cilvēki pavada lielāko daļu laika.

LA.lv