×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
12. janvāris, 2015
Drukāt

Pelnīt ar darbu, kas pašam patīk. Ciemos pie konkursa “Senču aicinājums” laureātiem

Foto - Jānis KaralisFoto - Jānis Karalis
Uzziņa

Konkursu jaunajiem lauksaimniekiem "Senču aicinājums" jau piekto gadu pēc kārtas organizē Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete sadarbībā ar Zemnieku saeimu un žurnālu "Agro Tops".

Konkurss tiek rīkots, lai veicinātu lauksaimniecības nozares prestižu un godinātu jaunos cilvēkus, kas savu aicinājumu atraduši lauksaimniecībā.

Galveno balvu piešķir jaunajam zemniekam, kurš ne mazāk kā trīs gadus dzīvo laukos, ir veiksmīgs lauksaimnieks, veicina lauku vides saglabāšanu un attīstību, kā arī aktīvi iesaistās sociālajā dzīvē un nav vecāks par 40 gadiem.

2010. gadā konkursam tika pieteiktas 29 saimniecības, 2011. gadā – 14, 2012. – tikai 11, 2013. gadā pieteikts rekordskaits – 40 pretendentu. Savukārt 2014. gadā konkursa rīkotāji saņēma 33 dalībnieku pieteikuma anketas. Otrajai kārtai tika izvirzīti 16 jaunie lauksaimnieki, kuri pārstāv dažādas lauksaimniecības nozares visos Latvijas reģionos.

Par iepriekšējo konkursu uzvarētājiem kļuvuši: Inga un Zigmunds Kalniņi no Kazdangas Aizputes novadā, Valdis Zujs no Rēzeknes novada Pušas pagasta, Jānis Vaivars no Skrīveriem, Aija Šneidere un Jānis Miķelsons no Limbažu pagasta.

10. janvārī Jelgavas pilī notika biedrības “Zemnieku saeima” organizētā lauksaimnieku Jaungada balle, kur tika nosaukts arī konkursa “Senču aicinājums 2014” uzvarētājs. Par to kļuvis graudaugu, kaņepju un zālāja sēklu audzētājs Matīss Grīnbergs no Burtnieku pagasta. Uzvarētājs saņēma tēlnieka Paula Jaunzema darināto balvu – simbolisku dzirnakmeni, kā arī apmaksātu trīs dienu braucienu uz kādu no lielākajām Eiropas lauksaimniecības izstādēm – pēc paša izvēles. Visiem 16 konkursa “Senču aicinājums 2014” dalībniekiem būs iespēja viesoties Eiropas Parlamentā Briselē un divas dienas mācīties “Jauno līderu skolā”.

Pašam būt par uzņēmēju ir fantastiski

Konkursa “Senču aicinājums 2014” uzvarētājs Matīss Grīnbergs saimnieko ZS “Adzelvieši” Burtnieku novada Burtnieku pagastā – dzimtas īpašumā, kura senākā vēsture dokumentēta 1878. gadā, kad viņa sencis ar trim krustiem parakstījies par to, ka dzimtas ēku un zemi izpircis no Vidzemes Domēnu pārvaldes. Matīss: “Mūsu senču tradīcijas te ir ļoti senas – esmu jau kāda piektā vai sestā paaudze, kas šeit saimnieko. Esmu pārņēmis vecāku stafeti un turpinu iesākto.”

Saimniecības pamatkultūras ir zālāju sēklas, graudi, kaņepes. Apsaimniekoti tiek 230 ha zemes, no tiem 100 ha ir īpašumā. Par pamatbiznesu “Adzelviešos” uzskata zālāju sēklu ražošanu. Audzētas tiek gandrīz visas zālāju kultūras – kopumā vairāk nekā 80 ha platībā. 60 ha tiek audzēti graudaugi – rudzi, kvieši. Taču rudziem samazinoties gan pieprasījums, gan cena, tāpēc “Adzelviešos” lielāku akcentu domā likt uz ziemas kviešiem un auzām labāku realizācijas iespēju dēļ. 4 ha tiek audzēti lielie pelēkie zirņi. Pieprasījums pēc tiem esot gana liels, to pat pietrūcis tirgošanai Ziemassvētku laikā.

Interesantākā kultūra saimniecībā ir kaņepes, kas sēklu iegūšanai tiek audzētas 10 ha platībā. Visas izaudzētās kaņepes paši pārstrādā – saimniecībā ir neliela kaņepju pārstrādes ražotne, tur tiek gatavots kaņepju aizdars jeb sviests, tiek spiesta arī kaņepju eļļa. Tas esot neliels, taču regulārs papildu ienākums.

“Divus gadus strādāju par ierēdni un izjutu kolektīvās strādāšanas “labumus”. Būt pašam par uzņēmēju ir cita lieta – tas nav viegli, bet tā ir fantastiska iespēja. Pats esi sev saimnieks, pats par visu atbildi. Es šobrīd daru darbu, kas man patīk, un, ja cilvēks dara to, kas patīk, tas vairs nav darbs, bet hobijs. Šajos dažos mēnešos, kopš piedalos konkursā “Senču aicinājums”, ir ievērojami uzlabojusies mana pašapziņa, zinot, ka ir cilvēki, kas novērtē manu darbu. Tuvākajos desmit gados savu saimniecību redzu kā modernu, attīstītu uzņēmumu sakārtotā un ideālā valstī, ko visi kopā saucam par savu dzimteni. Jauniešiem es novēlētu nebaidīties un neapstāties no savu ideju realizēšanas, kā arī iegūt labu izglītību,” saka Matīss.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+