Mobilā versija
Brīdinājums +12.8°C
Māris, Mārica, Maigurs
Ceturtdiena, 21. septembris, 2017
23. aprīlis, 2014
Drukāt

Pētera Martinsona radošais mantojums izstādē “Pētera dāvanas”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgas Porcelāna muzejā 25. aprīlī tiks atvērta keramiķa Pētera Martinsona (1931-2013) izstāde “Pētera dāvanas”.

Pēteris Martinsons ir izcila personība Latvijas mākslā 20. un 21. gadsimta mijā, spilgtākā zvaigzne keramikā, plaši atpazīstams arī ārpus Latvijas. Sākotnēji kā ienācējs keramikas nozarē no arhitektūras, Martinsons iemīlēja to līdz sirds dziļumiem un kļuva par rūpīgu tehniku pārzinātāju, veltot keramikai visu savu dzīvi. Pēteris strādāja aizrautīgi un nemitīgi līdz pēdējam, pret materiālu izturējās ar dziļu pietāti, bet saturiski arī šokēja laika biedrus, bija reformators un jaunatklājējs keramikā. Mākslinieks atļāvās būt laikmetīgs, strādāt ar abstraktu formu, bet ar savu attieksmi necentās šokēt vai pārsteigt, viņš neuzbāzīgi un nepretenciozi taisīja to, par ko bija pārliecināts.

Izstādes nosaukums “Pētera dāvanas” norāda gan uz ekspozīcijai atlasīto darbu izcelsmi, gan Pētera Martinsona atstātā mantojuma augsto vērtību, viņa mākslas darbi kā neskaitāmas dāvanas mums visiem. Ieskatu tajā sniegs arī šī izstāde, kuras eksponāti ir mākslinieka dāvinājumi, kas pašlaik atrodas Rīgas Porcelāna muzeja krājumā un Martinsona draugu un kolēģu privātkolekcijās, kā arī darbi, ko mantojusi mākslinieka ģimene.

Pētera Martinsona darbu tēmu un formu amplitūda ir plaša: virtuozi māla velni, neskaitāmas sapņu vārnas, lielas šamota figūras, ģeometrisku kompozīciju grupas, smalkas, apgleznotas porcelāna detaļas (rotas, svilpītes un zvaniņi), raupjas šamota faktūras un trausli, caurspīdīgi porcelāna torņi un stacijas. Teju visai mākslinieka daiļradei caurvijas grafiskais apgleznojuma rokraksts, izkopts neskaitāmos zīmējumos ar tušu uz papīra.

Izstādē apskatāmie darbi būs gan pazīstami tēli un kompozīcijas no dažādiem daiļrades posmiem, gan līdz šim neeksponēti darbi, kuri gatavoti kā izsmalcinātas dāvanas.

Izstādes apskatāma līdz 18. maijam.

Pievienot komentāru

Turaidas Roze - bez asinīm afišā28. septembrī notiks Latvijas Nacionālās operas jaunās sezonas pirmā pirmizrāde. Zigmara Liepiņa "Turaidas Roze" ir muzikāli un dramaturģiski pārveidota redakcija operai "No rozes un asinīm".
Likteņupe pirms un pēc Pļaviņu HES būves Vēstures muzejāNo ceturtdienas, 21. septembra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) varēs aplūkot jaunu izstādi "Daugavai būt", kuras pamatā ir notikumi, kas Latvijas sociālajā atmiņā saistās ar Daugavas vārdu un ievadīja Trešo atmodu.
Draugiem Facebook Twitter Google+