×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
26. decembris, 2014
Drukāt

Ciemos pie labsirdīgā ragaiņa Kuzmiča Ādažu novadā (8)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

Pēc austrumu kalendāra nākamais ir kazas gads. Tāpēc steidzām meklēt kādu īpašu šīs sugas pārstāvi – enerģisku un labsirdīgu, tādu, kurš atbilstu tam, kādu mēs tev, lasītāj, novēlam 2015. gadu. Skatoties TV3 raidījumu “Suns meklē mājas”, ieraudzīju Fomratu ģimenes āzīti Kuzmiču un sapratu – tas ir viņš, ko meklēju.

Vēl pavisam mazu Kuzmiču uz Fomratu saimniecību un zirgu stalli “Adventure ride” Ādažu novada Alderos atveda pirms aptuveni diviem gadiem. Te viņš atceļoja kopā ar zirgu, kuru Fomratu ģimene bija nolēmusi iegādāties. No kuplā kazlēnu metiena Kuzmičs bija visvājākais, šķita – diez vai izdzīvos. Bet ģimene jau sen vēlējās, lai zirgu vidū dzīvotu āzītis. Sens ticējums vēsta – zirgam otrs labākais draugs pēc cita zirga ir āzis. Ļaudis runā arī, ka āža tuvums uz zirgiem iedarbojoties dziednieciski. Turklāt āzis stallī rada lielāku drošības sajūtu, jo spējot izvest zirgus no ugunsgrēka pārņemta staļļa.

– Sākumā zirgi bija pārsteigti un pārbijušies – kas tas tāds par ķēmu! – stāsta saimniecības īpašniece Vineta Fomrate. Bet, rūpīgi kopta un lolota, sīkā radībiņa pamazām pieņēmās spēkā un sadraudzējās gan ar cilvēkiem, gan zirgiem. Ar dažiem staļļa iemītniekiem Kuzmičam pamazām izveidojās īpaši tuvas attiecības, piemēram, ar melno frīzas šķirnes ērzeli Heinrihu fon Aittu. Abi ar Kuzmiču viņi labprāt kopā skraida pa aploku, draudzīgi pieglaužas viens otram, kopā arī pasnauž un, salikuši purniņus, sarunājas abiem vien saprotamā valodā.

Arī ar cilvēkiem āzītim ir draudzīgas attiecības. Viņš kā pielipis staigā līdzi saimniekiem un staļļa strādniekiem. Vasarā nāk līdzi pie zirgiem uz aploku un atpakaļ no aploka uz stalli. Dažas reizes Kuzmičs pat kopā ar zirgkopjiem aizstaigājis līdzi uz dažus kilometrus attālo Ādažu veikalu. Dažkārt vasarās āzītis pa meža taciņu viens pats dodas līdz Fomratu ģimenes mājai un tad pieklauvē pie loga – esmu klāt! Šīs mājas viņam pazīstamas kopš bērnības. Te viņš bija biežs viesis pirmajās nedēļās pēc ierašanās Fomratu ģimenē. Vineta vārgo radībiņu gan baroja ar pudelīti, gan samīļoja. Tāpēc tieši Vinetu viņš joprojām uzskata par savu visīstāko saimnieci. Lai gan nelielo gabaliņu no staļļa līdz savām mājām Vineta labprāt ietu kājām, viņa to nevar darīt, jo tad āzītis noteikti nāk līdzi, tāpēc katru reizi spiesta braukt ar mašīnu. Taču arī tai Kuzmičs šad tad mēģina tikt līdzi.

Vienīgais brīdis, kad Kuzmičs tiek norobežots no cilvēkiem, ir tad, kad uz saimniecību ekskursijā atbrauc kāda skolēnu grupa. Jo, tiklīdz bērni āzītim sastājas apkārt, sāk skaļi klaigāt un lēkāt, Kuzmičs apjūk un arī sāk trakot. Gadās arī, ka nedaudz iebada.

Liels draugs Kuzmičam ir labsirdīgais Bernes ganu suns Honis. Kuzmičs, neko ļaunu nedomādams, mēdz Honi pabakstīt ar ragiem, nenojaušot, ka sagādā viņam sāpes. Inteliģentais suns ciešas, ciešas, līdz kādā brīdī tomēr sāk protestēt. Saimnieki bija cerējuši, ka arī raidījumā “Suns meklē mājas” iegūtie divi rējēji no patversmes Kuzmičam kļūs par labiem draugiem, bet nekā. Kucīte Pifa sākumā pret āzīti izturējās neitrāli, bet nu sākusi piebalsot Džimbo, kurš Kuzmiču uzskata par gardu kumosu. Jau vairākas reizes suņi pieķerti, darot pāri āzītim. Nu abus rējējus un Kuzmiču vienus no otra tur pa gabalu, līdz, cerams, suņu uzvedību ar dresūru izdosies mainīt.

Neviens svarīgs darbs saimniecībā nenotiek bez Kuzmiča klātbūtnes un palīdzības. Kad vasarā šķūnī veļ siena ruļļus, viņš noteikti piedalās šajā darbā. Pirms zirgiem dod barību, āzītis pagaršo, vai tā ir pietiekami laba. Šķiet, Kuzmičs uzskata, ka ēst ir svarīgākais viņa pienākums. Burkāni, kāposti, bietes blējējam jau sen ir apnikušas. Daudz gardāki viņam šķiet banāni, ananasi, melones, bet ābolus viņš izvēlas tikai saldākos. Šos veikalos norakstītos augļus saimniecība iegādājas, lai kā papildu barību piedāvātu zirgiem. Vineta smaidot stāsta – ja Kuzmiču redz graužam sienu vai kādu lapiņu no krūma, tā jau ir ārkārtas situācija. Viņa sola Kuzmiču aizvest ekskursijā uz kazu fermu un parādīt, kas īsti jāēd kazām. Taču Kuzmičam piemīt arī viens liels netikums – viņš ir nočiepis un apēdis jau vairākus svarīgus dokumentus. Saimniecība “Adventure Ride” nodarbojas ar tūrismu un zirgu izjāžu organizēšanu. Kad līgums ar klientiem ir rūpīgi pārrunāts, sastādīts un uzlikts uz papīra, āzītis klusītiņām uzmanīgi pielavās klāt, veikli izrauj to no rokām un metas bēgt. Un svarīgais papīrs pazūd Kuzmiča mutē. Šādi viņš ir iznīcinājis arī vairākas pavadzīmes. Bet viņam viss tiek piedots.

KAZAS:

* savvaļā dzīvo kalnos Eirāzijā un Āfrikā,

* pirmās kazas pieradināja Irānas ziemeļos pirms 10 tūkstošiem gadu,

* mājas kazas jeb Capra aegagrus hircus ir savvaļas kazu pasuga,

* āži ir krietni lielāki nekā mātītes,

* arī ragi tēviņiem ir lielāki, krāšņāki un garāki,

* dzīves ilgums – 10 līdz 20 gadu.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Malacis, Vineta:)!!!

  2. Āzītis zirgu sargs! Nubet ļoti mīļš. Līdzīgs sunim savā gudrībā. Lai gan vēl gudrāks. Bet kāpēc šie nesatiek? Ak jā suns taču gaļēdājs.

  3. Vienīgais, ko nesapratu, kāds man sakars ar austrumu kalendāri, kuzmičiem, petrovičiem, vladimirovičiem un citiem ..čiem?

  4. Cik jauks apraksts!

  5. Kazas ir ļoti gudras,par maziem kazlēnem neviens nav burvīgāks. Es varēju stundu sēdēt un priecāties!Viens no mana ganāmulka āžiem bija Ješka.

  6. Mēs tur pabijām pie zirdziņiem un iepazināmies arī ar Kuzmiču.Ļoti jauks !!

  7. Nu dikti feins Kuzmica kungs. Tas gan papiri vinien patik, man reiz berniba kaza apeda desmit rublus. Vecaistevs iedeva lai aiznesu mammai, bet pa vidu trapijas kaza un cauri bija-nauda vedera.

  8. Nu manam ragainim ( Mikam) ir ragi gandrīz divas reizes garāki… mīl iebadīt ,tā ka oho…. bet tā jau mēs sadzīvojam tīri jauki,jo pati arī esmu pēc gada kaziņa…. Skaista radībiņa…. reizēm arī liels negantnieks ir.

Draugiem Facebook Twitter Google+