Kultūra
Kultūrpolitika

Pie Nacionālā teātra veidos “Laika priekškaru”1

Publicitātes foto

Pirmdien, 5. februārī, žūrija par simtgades alejas izveidi pie Latvijas Nacionālā teātra izvērtēja iesniegtos 26 skiču darbus un par konkursa uzvarētāju nominēja darbu ar nosaukumu “Laika priekškars”, LA.lv uzzināja Rīgas domē.

Darba “Laika priekškars” autori ir SIA “H2E”, kas savā darba koncepcijā ir norādījuši: “Teātra skatuve, priekškars, kas atveras sākoties izrādei, ir elementi, kas saistās ar teātri. Aktieri uz skatuves ir tēli, kas nesīs vēstījumu turpmākās izrādes laikā. Šis asociatīvais skatuves kulišu elements ir pamatā vides objekta idejai, kas plastiskā kulišu veidā, izvijas cauri liepu alejai, iezīmējot būtiskākos notikumus Latvijas Nacionālā teātra un Latvijas simtgades laika plūdumā. Nozīmīgākie gada skaitļi attēloti kā aktieri uz ažūras, simt soļu garas laika līnijas skatuves. Līdzās gada skaitļiem integrēti paskaidrojoši stāstījuma teksti vairākās valodās.”

Žūrija par otrās vietas ieguvēju nominēju Alises Jēkabsones un Dailas Slokas darbu ar nosaukumu “Sapņu aleja”. Šī darba pamatā ir koncepcija, kas paredz, ka “izstrādātais vides objekts koncentrējas tieši uz nākotnes mērķiem, jo ir svarīgi apzināties savu virzību un ticēt domas spēkam, dzīvot uz priekšu un ar cieņu atskatīties uz pagātni. Vides objekts “Sapņu aleja” veidota kā konceptuāls un funkcionāls elements. Tā lineārais izkārtojums virza cilvēku uz priekšu, kā arī ļauj apstāties uz mirklī, pateicoties soliņiem objekta vidus daļā. Tonēti zilās betona plāksnes ir kā simbols gaisīgiem sapņiem un Sapņu aleja atspoguļo Latvijas iedzīvotāju vēlmes un mērķus nākotnē.”

Konkursa balvu fonds ir 9500 eiro, no kuriem pirmās vietas ieguvējs saņems 4000 eiro, otrās vietas – 2500 eiro. Žūrijas komisija nolēma nepiešķirt trešās vietas balvu fondu, tā vietā četriem iesniegtiem darbiem piešķirot veicināšanas balvas. Veicināšanas balvu saņēma darbs ar nosaukumu “100 gadi – 100 objekti – 100 sajūtas” – autori SIA “Kob art” un SIA “Muud”, darbs “Gaismas instalācijas – 100 zvaigznes” – autori Elizabete Rancāne un Anna Mirana, darbs “Skatuve” – autors SIA “Core projekts”, darbs “Gaismas stars” – autori Anda Munkevica un Margarita Budze.

Simtgades aleju ir plānots izveidot teritorijā no Latvijas Nacionālā teātra ēkas austrumu fasādes līdz Pilsētas kanālam, ietverot arī teritoriju līdz ēkai Kronvalda bulvārī 4 – kādreizējai Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes ēkai.

LA.lv