×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
27. februāris, 2015
Drukāt

Piepelnās pašvaldībā un vizinās ar dienesta auto – VK konstatētās problēmas “Latvijas Pastā” (1)

Foto: "Latvijas Pasts"Foto: "Latvijas Pasts"

Valsts kontroles (VK) ieteikumu ieviešana Latvijas Pastā palikusi tikai “uz papīra”, informēja Valsts kontrolē.

VK secina, ka problēmas patlaban esot tieši tādas pašas kā iepriekš. “Kopumā vērtējot, iekšējos normatīvos aktus uz papīra LP ir mēģinājis uzlikt, taču līdz to piemērošanai pēc būtības nav ticis. Formālā pieeja tagad ir vainagojusies ar 33 jauniem Valsts kontroles ieteikumiem. Informācija par būtiskākajiem ieteikumiem ir ierobežotas pieejamības – slepenība saistīta ar Valsts kontroles vērtējumu LP pārvaldītajai pasta norēķinu sistēmai, kas satur klientu informāciju,” skaidro VK.

Ja salīdzina visas trīs šogad veiktās ieteikumu ieviešanas pārbaudes Satiksmes ministrijas (SM) kapitālsabiedrībās – “Latvijas autoceļu uzturētājā”, lidostā “Rīga” un Latvijas Pastā -, tad pēdējā uzņēmumā aina ir visbēdīgākā.

Joprojām neatrisināts jautājums esot kapitālsabiedrības pārvaldība. SM aizbildinoties ar Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likuma un ar to saistītās vienotās pieejas trūkumu, kas neļaujot sakārtot ne valdes locekļu skaita, ne atlīdzības jautājumus. Spilgtākais piemērs esot iespēja vienam no valdes locekļiem pavisam brīvi apvienot pilna darba laika pienākumus Latvijas Pastā ar diviem amatiem Valmieras pilsētas pašvaldībā un kapitālsabiedrībā un pienākumiem astoņās Valmieras pašvaldības komisijās.

“Čaklais” darbinieks dzīvojot Valmierā un arī reģiona pasta nodaļas tur regulāri esot pārbaudījis, ko gan noliedz revidentu uzrunātie pasta nodaļu darbinieki, kā arī dokumentāru apstiprinājumu neesamība par “veikto pārbaužu” nepieciešamību un lietderību, skaidro VK.
LP savukārt norādot, ka, veicot pārbaudes, ne vienmēr pārbaudes veicējam ir pienākums ar sevi iepazīstināt. Revidenti norāda, ka tas, iespējams, nemaz nav valdes locekļa pienākums – iekšējais auditors to varētu paveikt par mazāku atalgojumu, turklāt pavisam atklāti. Revidenti arī norāda, ka šāda “īpašā valdes locekļa” situācija nav motivējoša pārējiem darbiniekiem.

Arī ieteikumi, kas attiecoties uz autotransporta iegādi un izmantošanu, palikuši neieviesti. Lai gan LP ir izstrādājis kārtību un noteicis, ka iekšējais audits reizi ceturksnī izlases veidā pārbauda ceļazīmēs rakstīto, revidenti atklāja daudz neatbilstību, arī tajās ceļazīmēs, kuras kā pareizi aizpildītas ir atzinuši iekšējie auditori. Joprojām neesot pārliecības, ka izlietotā un apmaksātā degviela un nobrauktie kilometri ir saistīti ar pasta saimniecisko darbību.

Deviņi administrācijas darbinieki braucot ar dienesta automašīnām, piemēram, “Volvo XC60”, no mājām uz darbu un atpakaļ. Tie tiek nosaukti par dienesta braucieniem. LP savukārt skaidrojot, ka jānodrošina iespēja administrācijas darbiniekiem jebkurā brīdī atgriezties pie darba pienākumu pildīšanas. Revīzijas laikā gan neesot konstatēts neviens šāds “jebkurš brīdis”. Revidenti arī norādījuši, ka šīs mašīnas netiek pienācīgi noslogotas, piemēram, viens auto mēnesī ticis izmantots vien 20 stundas, kas ļāva revidentiem secināt, ka tik daudz automašīnu LP nav vajadzīgs. Tāpat Valsts kontroles revidenti ir apšaubījuši arī automobiļu nomas līgumus, jo iepirkums par divu vieglo automobiļu nomu gandrīz divas reizes pārsniedz cenu, kādu LP maksā par sešām identiskiem mērķiem paredzētām automašīnām.

Kā norādīja Latvijas Pastā, uzņēmums pēc pārbaudes ir saņēmis VK ziņojumu un to rūpīgi analīzē, lai veiktu turpmākus uzlabojumus. Kompānijas valdes priekšsēdētājs Arnis Salnājs norāda, ka uzņēmuma vadība ir gandarīta par VK secināto un Latvijas Pasts ir panācis rezultātu uzlabojumu par 2,13 miljoniem eiro 2013.gadā, attiecīgi nodrošinot lielāku peļņu uzņēmumam.

Vienlaikus LP novērtējot VK secinājumus, jo tie ļaušot veikt turpmākus efektivitātes uzlabojumus Latvijas Pastā. Vairākus no VK atklātajiem trūkumiem Latvijas Pasts jau ir novērsis, piemēram, kļūdas valdes locekļa veiktajos aprēķinos par nobrauktajiem kilometriem ir labotas, valdes loceklis ir Latvijas Pastam atmaksājis visus līdzekļus, kas bija balstīti uz kļūdainajiem aprēķiniem. Vienlaikus Latvijas Pasts ir saņēmis valdes locekļa atvainošanos, par kuru informējis Latvijas Pasta akcionāru, kas ieceļ valdes locekļus. Turklāt šobrīd tiekot izstrādāti uzlabojumi iekšējās kārtības noteikumos, kas uzlabotu kontroles mehānismus šādās situācijās.

Latvijas Pasts tuvākajā laikā informēšot par turpmākajiem efektivitātes uzlabojumiem saistībā ar VK ziņojumu, tiklīdz tie tiks veikti. Papildus tam Latvijas Pasts pēc auditēto rezultātu saņemšanas informēs par peļņu 2014.gadā, kuras sasniegšanā būtiska loma bija efektivitātes uzlabojumiem, uzsver uzņēmumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pasaciņa par Lāčiem , kuri saņem vasarā avīzes Atbildēt

    Vai tas var būt ?! Latvijas Pastā taču nav uzņēmuma automašīnu . Kāds pazīstams cilvēks gribēja iestāties darbā Latvijas valsts akciju sabiedrībā ” Latvijas Pasts ” par pastnieku , ja nemaldos , kaut kur Dolē , Salaspilī , bet viņam uzteica darbu , jo neesot savas personiskās automašīnas . Viņš esot izbrīnījies , kā Pasts strāda bez automašīnām , ja pastniekiem ir jābrauc ar personiskiem transporta līdzekļiem . Tas esot saimnieciskā aprēķina izvērtējums , jo uz pastnieks esot vajadzīgs tikai uz sezonu . Iznāk , ka tur laikam , kā lāči , visi guļ ziemas miegā , bet kad pamožas , tad vajadzīgs pastnieks ar savu automašīnu , jo pastam ta esot laikam drošāk un lētāk . Savādāk tie pastnieki braukā un tērē valsts bencīnu ! Varbūtās , ka es kļūdos , bet jkaut kā tā bija , vai ļoti līdzīgi tam , ka uzrakstīju . Bet varbūt arī nebija un tas , kas man to stāstīja , visu bija nosapņojis . 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+