×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
18. jūnijs, 2015
Drukāt

Pieprasītākie – programmētāji, grāmatveži un mārketinga speciālisti (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Sekojot Latvijas darba devēju noskaņojumam, skolu absolventiem jālūkojas uz programmētāja, grāmatveža vai  mārketinga speciālista profesiju.

To rāda ikgadējais darba devēju ieteiktais profesiju, mācību iestāžu un studiju programmu reitings, ko jau ceturto gadu pēc kārtas veido Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sadarbībā ar karjeras portālu “Prakse.lv”. Šogad savu viedokli izteikuši 2046 darba devēji: gan mazi, gan lieli uzņēmumi visā Latvijā.

Vislielākais kāpums topā salīdzinājumā ar pagājušo gadu, ir tūrisma speciālista profesijai. Pieprasītākas kļuvušas arī pārtikas un dzērienu tehnologu, kā arī būvinženieru prasmes. Gana darba devēju pieprasītas ir arī tā sauktās sociālo zinātņu jomas profesijas, kaut arī darba tirgus prognozes šīs jomas speciālistiem draud ar bezdarbu. Desmit pieprasītāko arodu skaitā ir projektu vadītājs un sabiedrisko attiecību speciālists.

Arī darba devēju visvairāk ieteikto studiju programmu vidū ir ne tikai eksaktās studiju programmas. Pirmajā vietā nemainīgi gan turas Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) piedāvātā studiju programma “Datorsistēmas”, kam seko Latvijas Universitātes (LU) studiju programma “Datorzinātne”. Pirmajā desmitniekā ir arī, piemēram, LU “Vadības zinātne”, kā arī “Komunikācijas zinātne”. Kaut arī darba tirgū šobrīd tiešām ir lielāks pieprasījums pēc tehnisku profesiju pārstāvjiem, arī bez sociālo zinātņu nozares speciālistiem nevar iztikt, vērtē “Prakse.lv” vadītājs Jānis Logins. Turklāt ne visi darba tirgū esošie sociālo zinātņu pārstāvji ir pietiekami profesionāli, tāpēc darba devēji iesaka studēt tur, kur attiecīgās profesijas var apgūt augstākā līmenī. Viņš gan piemetina, ka darba tirgus pieprasījums pamazām maina arī jauniešu studiju izvēli. Piemēram, pērn pirmo reizi LU datorzinātņu studijām pieteicās vairāk potenciālo studentu nekā komunikācijas studijām.

Mācību iestāžu saraksta galvgalī tāpat kā visus iepriekšējos gadus ir RTU. Tas nozīmē gan to, ka šajā augstskolā visvairāk piedāvā tās studiju programmas, kuru absolventi ļoti nepieciešami darba tirgū, gan to, ka darba devējus lielākoties apmierina studiju kvalitāte šajā augstskolā. RTU studiju prorektors Uldis Sukovskis atzīst: “Darba devēju uzticība mums pat šķiet svarīgāka nekā augstas vietas citos augstskolu reitingos. Svarīgi ir arī tas, ka studentu skaita ziņā esam kļuvuši par lielāko augstskolu Latvijā.” LDDK ģenerālsekretāre Līga Meņģelsone teic: tas, ka topa līderi gadu gaitā nemainās, liecina, ka augstā vieta reitingā nav nejaušība, bet likumsakarība. Salīdzinājumā ar citiem gadiem redzams, ka aizvien labākas pozīcijas mācību iestāžu topā ieņem profesionālās izglītības iestādes. L. Meņģelsone norāda: tas nozīmē, ka darba devēji arvien vairāk novērtē pozitīvās pārmaiņas, kas pēdējos gados notikušas profesionālajā izglītībā.

Tops tiek veidots, lai palīdzētu jauniešiem izlemt, kur tālāk mācīties. Topu publicē portālā “Prakse.lv”. “Topā var redzēt arī, tieši kuri uzņēmumi kuras profesijas iesaka apgūt. Tātad, ja jaunietim ir kāds sapņu uzņēmums, kurā viņš vēlas strādāt, jāskatās, kādas profesijas šis darba devējs iesaka apgūt,” piebilst J. Logins. Šovasar pamatskolas, vidusskolas un profesionālās skolas absolvēs 32 000 jauniešu.

UZZIŅA

Ko iesaka darba devēji

* Piecas populārākās augstskolas: Rīgas Tehniskā universitāte (RTU); Latvijas Universitāte (LU); Latvijas Lauksaimniecības universitāte; Biznesa augstskola “Turība”; Banku augstskola (BA).

* Profesionālas izglītības iestādes: Rīgas Tehniskā koledža; Rīgas Valsts tehnikums; Rīgas Celtniecības koledža; Latvijas Kultūras koledža; Alberta koledža.

* Studiju programmas: “Datorsistēmas” (RTU); “Datorzinātne” (LU); “Finanses” (BA); “Ekonomika un uzņēmējdarbības vadība” (Rīgas Ekonomikas augstskola); “Uzņēmējdarbība” (BA).

* Desmit ieteiktākās profesijas: programmētājs; grāmatvedis; mārketinga speciālists; uzņēmējdarbības speciālists; IT speciālists; inženieris; finansists; projektu vadītājs; sabiedrisko attiecību speciālists; jurists.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. LAIPNI LŪGTI MAGRET JAMES FINANCE aizdevumu pakalpojumus ………. Vai esat biznesa vīrietis vai sieviete? Vai jums nekādu finansiālu haoss vai jums ir nepieciešams līdzekļus, lai uzsāktu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai sāktu jauku mazajām un vidējo biznesu? Vai jums ir zems kredīta score, un jums ir atrast ir grūti iegūt kapitālu aizdevumu no vietējām bankām un citām finanšu iestādēm ?. Mūsu aizdevumi ir arī apdrošināts maksimālu drošību ir mūsu prioritāte, mūsu vadošais mērķis ir palīdzēt jums pakalpojumu jūs pelnījuši, mūsu programma ir ātrākais veids, kā iegūt to, kas jums ir nepieciešams vienā mirklī. Samaziniet savus maksājumus, lai atvieglotu spriedzi jūsu ikmēneša izdevumus. Iegūt elastīgumu, ar kuru jūs varat izmantot jebkādiem mērķiem – no brīvdienas, izglītībai, lai unikāliem pirkumiem Mēs piedāvājam plašu finanšu pakalpojumu klāstu, kas ietver: Biznesa plānošana, tirdzniecības un attīstības finanses, Properties un nekustamajiem īpašumiem, parādu konsolidācijai aizdevumi, uzņēmuma aizņēmumiem, Privātie aizdevumi, mājas refinansēšanas aizdevumi ar zemu procentu likmi 2% gadā vismaz atcelt attiecībā uz privātpersonām, uzņēmumiem. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumus, PIETEIKTIES šodien pieejamiem aizdevumiem. Lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu, lai iegūtu vairāk informācijas: (MAGRETJAMES321@GMAIL.COM)

 2. Ievietojiet uzņēmumu sarakstu, kur vajadzīgi programmētāji – ar algu uzrādījumu.

 3. Kad augstskolas dos ārā reālus programmētājus? Nevis atsēdētājus.

 4. Mārketinga speciālistus vajag daudz, jo kā rāda ārzemju pieredze, tad ar labu mārketingu var pamanīties dabūt naudu arī par totālāko mēslu. Tiesa, lai cik skaļi sauktu mārketoīdi – cukurs, cukurs, reizēm visu nomāc īsta sūdu smaka…
  No 10 ieteiktākajām profesijām tikai 3 ir tās, kuras reāli rada lietas, pārējie ir tikai palīgpersonāls.

 5. interesanti, kam vajag tik daudz sab.attiec.specialistus, gandriz tikpat cik gramatvezus!? izskatas, ka videjaa masa laikam ir tik slikta, ka vajag loti daudz vinus, lai ir no kaa izveleties.

 6. Nesaprotu -kam vaidzīgi daudz grāmatvežu -laikam ātri sāksies vēl viens veiksmes stāsts

  • Un bija arii veiksmes staasts, jo Latvija pashas speekiem izraapaas no bedres! Un ja Latvijaa nebuutu tik daudz Orlovu, tad mees buutu veel veiksmiigaaki!

 7. Nu nāksies vien mācīties eksaktos priekšmetus. Ja grib darbu dabūt.

Draugiem Facebook Twitter Google+