×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
16. jūlijs, 2018
Drukāt

Pierakstīsim mutvārdu dzīvesstāstus (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Latvijas simtgadē ir pieaugusi interese arī par valsts un tās cilvēku dzīvesstāstu vēsturi. Uzklausīti daudzi politisko represiju un citu laikmeta notikumu liecinieku stāsti. Daudzi fakti un iespaidi ir zināmi, tomēr ikkatrā nākamajā stāstā atklājas kāds jauns neievērots notikums un atziņa.

Tā pēc kādas sarunas ar režisoru Gitu Skadiņu, kuras iestudētā Blomes teātra izrāde “Austras grāmata” pēc Austras Jurgenas atmiņu stāsta tika iekļauta kā ļaužu pieprasīta arī Vispārējo latviešu dziesmu un Deju svētku amatierteātru kultūras pro­grammā, lai rādītu to atkal Rīgā, represēto mūža skaudrums izjūtās iedzēla no garām paslīdējuša skatījuma. Sarunā par represēto likteņiem G. Skadiņa uzsvēra: “Katra represētā sapnis taču ir mitināties savā istabiņā, kurā, kad vien vēlies, ir savs brīdis vienatnē.” Pēc sava stūrīša ilgojas katrs, kurš gadiem mitis barakās un kamerās.

Arī pēc šīs sarunas atmiņu stāsti bagātinājās. Tāpat, kā apkopojot manas mātes Līvijas Kalējas, kura 11 gadu vecumā 1941. gada 14. jūnijā tika deportēta no Abrenes uz Krasnojarskas apgabalu, atmiņas Smiltenes novada politiski represēto atmiņu grāmatai “Kāpēc”, man papīrs un pildspalva pa rokai, lai pēc sarunas pierakstītu būtisko. Jāpieraksta uzreiz, jo ar laiku mūsu atmiņas spēlītes tomēr sajauc galvu un faktu pareizību.

Nav viegli atraisīt cilvēkus atmiņu stāstiem. Bieži vien pirmajā sarunā tas neizdodas. Jātiekas atkal un atkal, līdz cilvēks ir gatavs atmiņu stāstam. Vācot atmiņu stāstus grāmatai “Kāpēc”, nereti ļaudis tā arī nevēlējās ļauties atmiņām. Iemesli – nevēlēšanās runāt par smago pieredzi, aizmirsti fakti, slimības u. c.

Veltiet laiku sarunām ar vecākiem, vecvecākiem un citiem laikabiedriem, lai uzklausītu dzīvesstāstus un piefiksētu tos. Katra stāstītāja pieredze ir daļa no visa latviešu tautas dzīvesstāsta. Pierakstiet ģimenes un dzimtas mutvārdu vēsturi. Lai jūsu apkopotie dzīves stāsti būtu vēl viens no labajiem darbiem Latvijas simtgadei.

 

Margita Krišjāne, apvienības “Trimdinieks” valdes locekle

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Savu dzīvesstāstu pierakstīju un izdevu grāmatā “Gan jau rīts mūs atradīs” pats 100 eksemplāru tirāžā. Diemžēl, izrādās, ka nevienu neinteresē liecības par 80.to gadu notikumiem. Tie joprojām ir aizliegtā tēma. Par izvešanām drīkst, bet par VDK vajāšanām 80.tajos nedrīkst. Gan jau arī visi citi ar šo paradoksālo faktu saskarsies. Un turpināsim tiražēt melīgu vēsturi.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai pretnoklausīšanās ierīces jums ir?

Mediju vidē sākušās baumas, ka drīzumā varētu nākt atklātībā tā sauktās “pirts sarunas”, kurās esot piedalījušās vairākas nozīmīgas valsts amatpersonas, politiķi un uzņēmēji, viņu vidū arī atstādinātais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, pret kuru sākta kriminālvajāšana, un uzņēmējs Māris Martinsons. Pierīgā pie Božu ezera esošajā atpūtas kompleksā “Taureņi” runāto pirms vairākiem gadiem esot ierakstījis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Ļoti iespējams, šie audioieraksti no biroja kaut kad noplūduši un pirms Saeimas vēlēšanām tiek gatavoti publicēšanai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+