Latvijā
Rīga

“Piesārņotājs maksā!” Rīdzinieki par iebraukšanas maksu pilsētas centrā1


Transporta sastrēgums uz Vanšu tilta centra virzienā.
Transporta sastrēgums uz Vanšu tilta centra virzienā.
Foto – Evija Trifanova/LETA

Ko rīdzinieki domā par Rīgas pašvaldības apsvērto ideju, ka nākotnē varētu prasīt iebraukšanas maksu no autovadītājiem, lai novērstu satiksmes sastrēgumus pilsētas centrā?

Jānis Leitis: ”Dzīvoju Āgenskalnā, bieži uz darbu centrā braucu ar auto, tāpēc šķērsoju Vanšu tiltu. Saprotu, ka rindas sastrēgumos, īpaši rīta stundās, rada nīgrumu, nepatiku, pilsētas gaisu arī maitā auto izplūdes gāzes. Turklāt pašvaldības centieni atslogot ielas, pārsēdinot auto braucējus autobusos un trolejbusos, līdz šim ir cietuši neveiksmi. Sabiedriskais transports nav bijis tik ērts, lai pilsētnieki izkāptu no personīgajām mašīnām. Protams, ir jādomā, kā atslogot pilsētas centru, taču jātiek skaidrībā, ko uzskatām par centru. Ja ar to domājam galvenokārt vecpilsētu, tad noteikti maksai būtu jābūt lielākai, nekā šķērsojot, piemēram, tuvējās centra teritorijas. Pieļauju, ka vadītāju ērtības labad pašvaldība ieviesīs kādas abonenta – mēneša vai gada – maksas.”

Alise Mediņa: ”Dzīvoju lielveikala ”Spice” apkaimē un uz centru braucu ar auto vai velosipēdu. Tikt uz centru ar sabiedrisko transportu ir izmisums, jo 8. un 44. autobuss kursē reizi stundā, turklāt abi vai vienā laikā – ar dažu minūšu atstarpi. Pagaidām neredzu iemeslu, kāpēc būtu jāmaksā par iebraukšanu pilsētā, jo ielas, ietves nav tik labā tehniskā kārtībā, lai maksātu pilsētai. Bieži gadās iebraukt bedrēs… Tikai tad, kad ielu infrastruktūra būs sakārtota, varēs prasīt maksu.”

Viesturs Silenieks, Latvijas Riteņbraukšanas apvienības valdes priekšsēdētājs: ”Esmu par maksas ieviešanu, jo auto, motocikli piesārņo pilsētu. Ja ar šiem transportiem brauc caur centru uz Purvciemu, Ķengaragu, tas degradē centru – rada sastrēgumus, trokšņus, piesārņo gaisu. Piesārņotājs maksā – tāda ir pasaules pieredze! Cik? Iesākumā varētu būt pārbaudes laiks ar diferencētu maksu. Piemēram, šķērsojot tiltus Berģos – 5 centi, VEF tiltu – 30 centi, bet iebraukšana centrā – 5 eiro. Tas būs veids, kā likt vairāk izmantot sabiedrisko transportu vai velosipēdus.”

LA.lv