×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. janvāris, 2014
Drukāt

Elektroenerģijas tirgus atvēršana – pirmo cenas piedāvājumu sola šomēnes
 (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Līdz elektroenerģijas tirgus atvēršanai mājsaimniecībām mazāk nekā trīs mēneši, noteikumu un tirgotāju piedāvājumu nav.

No astoņiem aktīvajiem šā brīža elektroenerģijas pārdevējiem šonedēļ ieceri pārdot elektroenerģiju pēc 1. aprīļa mājsaimniecībām apstiprināja divi uzņēmumi, kas šajā tirgū jau darbojas. Proti, AS “Latvenergo” un SIA “Baltcom TV”. Vairāku citu uzņēmumu pārstāvji par iesaistīšanos pārdošanā sola lemt pēc elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumu apstiprināšanas valdībā, kas notikšot šomēnes. Savukārt Igaunijas un Lietuvas lielākie tirgus dalībnieki “Eesti energia” un “Lietuvos energijos gamyba AB”, kurus Latvijā pārstāv SIA “Enefit” un SIA “Energijos tiekimas”, vismaz sākumā mājsaimniecībām elektrību nepārdos. AS “Latvenergo” elektroenerģijas patērētājus ar cenas piedāvājumu iepazīstināšot ne vēlāk kā janvāra otrajā pusē. Piedāvājumu saņemšot ikviens klients, turklāt uzņēmums izdevīgāku cenu piedāvāšot tiem pircējiem, kas tērē daudz elektrības. “Latvenergo” klienti piedāvājumu saņems norādītajā pasta vai e-pasta adresē.

Savukārt SIA “Baltcom TV” valdes loceklis Gints Kiršteins atgādina, ka uzņēmums jau kopš 2013. gada augusta piedāvā mājsaimniecībām elektroenerģiju komplektos ar “Baltcom” telekomunikāciju pakalpojumiem (internets, televīzija, tālrunis) noteiktā apjomā – 75 vai 100 kilovatstundas (kWh) mēnesī par fiksētu abonēšanas maksu uz 24 mēnešiem.

“Patlaban strādājam pie daudzveidīgāka piedāvājuma sagatavošanas mājsaimniecībām, lai pēc elektroenerģijas tirgus pilnīgas liberalizācijas, kas plānota no 2014. gada aprīļa, varētu piedāvāt elektroenerģiju iedzīvotājiem visā Latvijas teritorijā gan kā atsevišķu pakalpojumu, gan komplektos ar internetu, televīziju vai telefonsakariem. “Baltcom” piedāvājums būs piemērots dažādiem elektroenerģijas patēriņa modeļiem un daudzumiem,” skaidro G. Kiršteins.

AS “Sadales tīkls” tāpat kā patlaban arī pēc 1. aprīļa nodrošinās elektroenerģijas pārdevēju produkta piegādi pircējiem. Uzņēmuma komunikāciju direktore Renāte Meļķe teic, ka AS “Sadales tīkls” ir gatavs elektroenerģijas tirgus atvēršanai mājsaimniecībām. “Esam veikuši visus nepieciešamos priekšdarbus, lai brīdī, kad Latvijā pilnībā atvērs elektroenerģijas tirgu, spētu tehniski nodrošināt sadarbību ar elektrības pārdevējiem. Uzņēmuma informācijas tehnoloģiju sistēmas ir pielāgotas tirgotāja maiņas nodrošināšanai, tāpat ir izveidots klientu pašapkalpošanās portāls www.e-st.lv, kur klienti var nodot elektrības skaitītāja rādījumus,” tā R. Meļķe.

Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena vērš uzmanību uz Saeimas apstiprināto Subsidētās elektrības nodokļa likumu, kas izveido mehānismu, kā samazināt obligātās iepirkumu komponentes izmaksu pieauguma risku patērētājiem, un izveido jaunu atbalsta instrumentu mazāk turīgajām mājsaimniecībām. “Prognozējams, ka elektroenerģijas kopējās cenas pieaugums mājsaimniecībām salīdzinājumā ar pašreizējo pamata tarifu veidos aptuveni 6% un varētu būt aptuveni 16,08 eiro centi (11,3 sant./kWh). Mazāk turīgās mājsaimniecības saņems atbalstu – pašvaldībām ir piešķirti papildu budžeta līdzekļi dzīvokļa pabalsta segšanai, proti, elektroenerģijas kopējās cenas pieauguma kompensācijai,” stāsta E. Urpena. Viņa arī atgādina: jauno tirgus dalībnieku aizsardzībai ieviesta pēdējā garantētā piegāde – elektroenerģijas piegāde, ko veic kāds no tirgotājiem, ja lietotājs, kurš ir tirgus dalībnieks, nav izvēlējies savu tirgotāju vai pārtraucis darbību tirgū. Pēdējā garantētā piegāde tiek nodrošināta līdz brīdim, kamēr lietotājs izvēlas elektroenerģijas tirgotāju un stājas spēkā noslēgtais jaunais elektroenerģijas tirdzniecības līgums. Pēdējās piegādes cena mainās ik mēnesi.

Uzziņa


* 1. aprīlī tirgus liberalizācija ietekmēs gandrīz 850 000 mājsaimniecību, kas patērē 25% ko kopējās elektronerģijas daudzuma.

* Priekšstata gūšanai par to, kā darbosies brīvais elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām un kas būs jādara iedzīvotājiem, EM piedāvā apmeklēt AS “Sadales tīkls” mājas lapu www.sadalestikls.lv/lat/tirgus. Informāciju var gūt arī “Latvenergo” mājas vietnē sadaļā klientiem/tirgus mājsaimniecībām.

* Aizvadītā gada beigās SKDS un AS “Sadales tīkls” veiktā aptauja rāda – par tirgus atvēršanu informēti 77% valsts iedzīvotāju, atbalstu elektroenerģijas tirgus atvēršanai mājsaimniecībām izteikuši 67% respondentu, 55% respondentu apsver iespēju mainīt savu pašreizējo elektroenerģijas tirgotāju, 30% vēl nav izlēmuši par savu rīcību un tikai 15% šādu iespēju neapsver.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Kārtējā rēķina kopsavilkums
  Preču / pakalpojuma nosaukums Apjoms Mērv. Summa bez PVN (EUR)
  Sistēmas pakalpojumi
  Maksa par elektroenerģijas sadalīšanu 1 kWh 0.04
  Obligātā iepirkuma komponente (koģenerācija) 1 kWh 0.02
  Obligātā iepirkuma komponente (atjaunojamie) 1 kWh 0.01
  Elektroenerģija 1 laika zonā 0.05
  Maksa par IA strāvas lielumu 30.66
  Maksa par reaktīvo enerģiju tg(f)=1.00 1 kVArh 0.00
  Maksa par tīklā nodoto reaktīvo enerģiju 0 kVArh 0.00
  Ar PVN 21% apliekamā summa (EUR) 30.78
  PVN 21% (EUR) 6.46

 2. Pareizi pateikts. Padomju laikā visus kolhozus, fabrikas spēja nodrošināt dāsnie Daugavas ūdeņi ar elektroenerģiju.
  Pieteikumiu tiesā jau nesniegsim, jo esam “mīkstie”….

 3. Vai el. enerģiju tagad piedāvās vairāki ražotāji? Nē. Mākslīgi radīts starpnieku bloks kuri vēl papildus noslauks savu peļņas dalu. Kur te ir TIRGUS, KUR VESELĪGA KONKURENCE? Par tirgu var runāt tikai tajā gadījumā kad pircējam ir REĀLA IESPĒJA izvēlēties elektrības piegādātājus pēc sev izdevīgiem nosacījumiem. Kas attiecas uz Sadales tikla pakalpojumiem, tad pakalpojumu cenai jābūt vienādai kā enerģijai no ritumiem tā no austrumiem. Meli ir arī par pārvades jaudu nepietiekamību no Igaunijas un nepieciešamību izbūvēt papildus līniju. Padomju laika pārvades līnijas, kuras darbojās Vienotajā Ziemeļrietumu energosistēmā spēja nodrošināt trisreiz lielāku enerģijas padevi. Tās pēkšņi ir kļuvušas nelietojamas? Visu Kurzemi aptvēra augstsprieguma padeves līnijas kuras nodrošināja pietiekošu enerģijas padevi. Vai pats Latvenergo ar saviem sadales tīkliem šīs līnijas neiznīcināja? Kas par to atbildēs? Kas samaksās par apzināti nodarīto kaitējumu Latvijas valstij un tās pilsoņiem?
  Visa šī afēra (nosaukta par tirgus atvēršanu) ir meli un kārtējā iedzīvotāju ,,likumīgā,, apzagšana. Kurš sniegs pieteikumu tiesā pret valsti un Latvenergo? Šī sabotāža ir mnekavējoties jāpārtrauc.

 4. Kāda apsvēršana? Atbildēt

  Nav jau ko apsvērt! Nav zināmi ne tirgotāji,ne arī cenas un noteikumi!

 5. Nav piedāvājuma-nav arī brīvais tirgus!

 6. Nesaprotu vienu, kā elektroenerģija kļuva par privātu preci? Kurš par to atbildīgs? Saprotu vēl: tirgo valsts. Maksājam valstij, bet tagad – pirkšu “velns viņu zin no kā”?
  Vai Latvenergo darbiniekiem bija iespēja pirkt akcijas?

 7. Kārtējais Dombrovska stagnācijas plāns latvijas tautai.Latvenergo taču ir labi iztirgots caur sadales tīklu palikusi tikai čaula pliks kantoris

Draugiem Facebook Twitter Google+