×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. decembris, 2014
Drukāt

Pirmās vietas Lietuvai

Foto-Scanpix/ReutersFoto-Scanpix/Reuters

Autores: Dace Skreija, Indra Lazdiņa
Paškausku ģimenei piederošais “Agrolats Holding” ierindojies starp Baltijas lielākajiem uzņēmumiem – par to liecina “Lursoft” un biznesa laikrakstu “Äripäev» (Igaunija) un «Verslo Žinios» (Lietuva) izveidotais Baltijas lielāko uzņēmumu saraksts. Lauksaimniecības koncernu iekļūšana Baltijas topa pirmajos desmitniekos ir nozīmīgs panākums, jo tiem nākas konkurēt ar lielajām tranzīta un enerģētikas kompānijām.

Bagāti ar graudiem

Visaugstāk topā no tiem uzņēmumiem, kas vērsti uz lauksaimniecisko ražošanu, atrodamas trīs Lietuvas kompānijas – “Linas Agro Group”, “Agrokoncerno įmonių grupė” un “Agrorodeo”. Latvijas “Agrolats Holding”, pērn apgrozot 305,8 milj. eiro, ierindojas ceturtajā vietā, bet starp visiem Baltijas uzņēmumiem ieņem augsto 36. vietu. Jāatgādina, ka «Agrolats Holding», pēc 2013. gada rādītājiem, ir iekļuvis arī investīciju bankas pakalpojumu un finanšu konsultāciju sniedzējas AS “Prudentia” un biržas “Nasdaq Riga” kopīgi veidotajā “Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101”. Holdinga vērtība tiek lēsta 159,3 milj. eiro apjomā, un uzņēmums jau pirmajā gadā ierindots 23. vietā.

Lielo apgrozījumu minētajām Baltijas lauksaimniecības kompānijām palīdz nodrošināt apjomīgais un dārgais graudkopības segments. Turklāt visi minētie uzņēmumi ir daudznozaru kompānijas, kurā viens segments bal­sta nākamo, norāda Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe. Viņa atzīst, ka zemniekiem šis gads nebija viegls un nav pamata lielam optimismam arī nākotnē. Pārtikas cenas cieši saistītas ar naftas cenām, bet naftas cenas pasaulē sarūk. “Graudiem cenas ir samazinājušās. Krājumi ir lielākie pēdējo 15 gadu laikā. Nekas neliecina, ka tuvākajā laikā cenas varētu pieaugt,” tā viņa.

Pērn, apgrozot vairāk nekā pusmiljardu eiro, pirmajā vietā starp Baltijas lauksaimniecības uzņēmumiem esošā “Linas Agro Group” saimnieko ne tikai Lietuvā. Kopš 2013. gada nogales tai pieder Latvijas putnu gaļas ražotāja AS “Putnu fabrika Ķekava” kontrolpakete. Arī “Agrolats Holding” attīsta daudzmiljonu projektus ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Starp saistītiem uzņēmumiem var minēt SIA “Agrolats”, “Agrofirma Tērvete”, “Elagro Trade”, “AGD” (Baltkrievija), “Torgovij Dom Bel­agro” (Krievija) utt. “Latvija ir mazāka valsts nekā Lietuva, un, ja “Agrolats Holding” ir iekļuvis sarakstā, tas liecina, ka mēs mazākā teritorijā varam izdarīt ļoti daudz un ļoti labi,” uzsver I. Gulbe.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+