×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
30. janvāris, 2015
Drukāt

Pirmie šā gada Latvijas salāti un gurķi – kad gaidāmi? (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Kad veikalos varēs iegādāties pašmāju lapu salātu jauno ražu?” RUDĪTE V.

Lapu salāti veikalos pieejami visu gadu. Nereti novembrī vēl ir nopērkami Latvijā audzētie lapainie dārzeņi, bet pārējos mēnešos tirgotāji piedāvā, piemēram, Spānijā, Itālijā, Nīderlandē audzētos salātus. Tomēr, jo tuvāk patērētājam izaudzēti salāti, jo tie kvalitatīvāki un svaigāki. Galvenā vērtība ir lielais C un E vitamīna daudzums lapās.

Eiropas Savienībā ir vienotais tirgus (starp dalībvalstīm nepastāv eksports), notiek brīva preču aprite un realizējamo salātu daudzums netiek uzskaitīts. Savukārt no trešajām valstīm, kā liecina Pārtikas un veterinārā dienesta robežkontroles informācija, caur kontroles punktu “Lidosta” pie mums ievesti salāti no Izraēlas: šogad – 75 kg, bet pērn – 368 kilogrami.

Salas pagasta SIA “Rītausma” vadītāja Valda Bekina stāsta, ka pirmie saimniecībā izaudzētie salāti ‘Grand Rapids’ pie pircējiem nonāks aptuveni 20. februārī. Šis dārzeņu audzēšanas uzņēmums patlaban valstī vienīgais salātus audzē rūpnieciski – podiņos kūdras substrātā. Augus laista ar pilienveida metodi, vienlaikus piebarojot ar speciāli sagatavotu minerālmēslu šķīdumu.

Pēc nonākšanas veikalā pareizi glabāti salāti podiņos (+4…+8 °C) salīdzinājumā ar grieztajiem saglabā svaigumu līdz pat divām nedēļām. Salātu sezona “Rītausmas” siltumnīcu kompleksā šosezon varētu beigties oktobrī.

– Salātus mēs varētu izaudzēt arī agrāk, bet neatmaksājas augsto apkures izmaksu un papildu apgaismojuma dēļ. Tāpēc pieturamies pie sava optimālā audzēšanas sezonas garuma, – piebilst Valda Bekina.

Salāti pamatā ir garās dienas augi, bet laika gaitā ir izveidotas šķirnes dažādiem audzēšanas apstākļiem. Izvēloties piemērotas šķirnes, salātu ražu var iegūt augu gadu.

SIA “Maxima Latvija” komunikācijas vadītājs Jānis Beseris stāsta: – Domājams, ka jaunā vietējā lapu salātu raža būs pārdošanā jau februāra beigās. Viss atkarīgs no laika apstākļiem, jo salātiem nepieciešams daudz gaismas. Pērn vietējā ražojuma salāti veikalos parādījās tikai martā – vēlāk, nekā bija plānots. Sadarbojamies ar trim vietējiem piegādātājiem – “Baltijas dārzeņi”, “Letis” un “Mežacīruļi”.

Starp citu, Latvijas veikalos tagad jau ir pieejami vietējie tomāti. Ziemas sezonā uzņēmums “Getliņi Eko” savā firmas veikalā līdztekus pazīstamajai dzeltenaugļu šķirnei ‘Beorange F1’ tirgo arī sarkanos lielaugļu ‘Montenegro F1’ un ‘Haiku F1’, rozā ķirštomātus ķekaros. Cena – 4 eiro kilogramā. Kopš novembra sākuma lielveikalos nopērkami arī Kārsavas novada ziemas siltumnīcu kompleksā “Mežvidi” izaudzētie sarkanie ķekaru tomāti ‘Komeet F1’.

No marta sākuma pircēji varēs nobaudīt pirmo Latvijā audzēto garo gurķu ‘Proloog F1’ ražu no Mārupes siltumnīcām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jau izjūtu nitrātu trūkumu, kad būs piejams Mārupes slavenais nitrāru avots???

Draugiem Facebook Twitter Google+