Pasaulē
Eiropa

Polija atceļ dalību samitā Izraēlā0


Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis.
Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis.
Foto – REUTERS/LETA

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis pirmdien paziņojis, ka Varšava nepiedalīsies Jeruzalemē paredzētajā Višegrādas grupas valstu samitā, tādējādi reaģējot uz Izraēlas amatpersonu izteikumiem par poļu līdzdalību holokaustā.

“Izraēlas ārlietu ministra vārdi ir rasistiski un nepieņemami (..). Ir skaidrs, ka mūsu ārlietu ministrs [Jaceks] Čaputovičs uz samitu nedosies,” poļu žurnālistiem pavēstīja Moraveckis.

Moraveckis jau nedēļas nogalē atcēla plānoto vizīti Izraēlā, bet bija paredzēts, ka viņa vietā uz Izraēlu dosies Čaputovičs.

Višegrādas grupā ietilpst Polija, Čehija, Slovākija un Ungārija, un samitā Jeruzalemē pirmdien un otrdien bija paredzēts piedalīties šo četru valstu premjerministriem un Izraēlas valdības vadītājam.

Taču diplomātisko konfliktu, kuru izraisīja Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu pagājušās nedēļas izteikumi, viņam viesojoties Polijā, un kuru šķietami bija izdevies puslīdz nogludināt, atkal saasināja Izraēlas ārlietu ministra pienākumu izpildītāja Israēla Kaca pirmdienas izteikumi.

Kacs intervijā Izraēlas Armijas radio paziņoja, ka atbalsta labu attiecību saglabāšanu ar Poliju, bet atkārtoja Izraēlas amatpersonu iepriekš sacīto par poļu dalību holokaustā.

“Vēsturiskā patiesība nevar tikt mainīta. Daudzi poļi sadarbojās ar nacistiem un piedalījās ebreju iznīcināšanā holokausta laikā (..). Antisemītisms bija izplatīts starp poļiem pirms holokausta, tā laikā un arī pēc tā,” sacīja Kacs.

Saistītie raksti

Pirms Otrā pasaules kara Polijā bija viena no lielākajām ebreju kopienām pasaulē, bet kara laikā tā tika teju pilnībā iznīcināta.

Attiecības starp Poliju un Izraēlu saasinājās pagājušajā gadā, kad Polija pieņēma likumu, kas cita starpā paredzēja cietumsodu par “poļu nāves nometņu” pieminēšanu.

Pēc ASV un Izraēlas spiediena Polija mīkstināja šo likumu, atceļot cietumsodu.

LA.lv