Pasaulē
Eiropa

Polijas opozīcija pieprasa valdības atkāpšanos 16

AFP/LETA foto

Opozīcijā esošās Pilsoniskās platformas (PO) līderis Gžegožs Shetina ceturtdien pieprasījis Polijas valdības atkāpšanos, jo tā iecietīgi izturoties pret “naida runu”, ko pieļāvuši Neatkarības dienas gājiena dalībnieki, vēsta Polijas Radio.

Shetina preses konferencē žurnālistiem paziņoja, ka gadījumā, ja konservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) veidotā valdība neatkāpsies, PO kopīgi ar citām opozīcijas partijām – liberālo “Nowoczesna” (“Modernitāte”) un lauksaimnieku Polijas Tautas partiju (PSL) – nākamnedēļ parlamentā ierosinās “konstruktīvu neuzticības balsojumu”.

Tomēr jebkurš mēģinājums gāzt Beātas Šidlo vadīto valdību ir lemts neveiksmei, jo PiS abās parlamenta palātās ir vairākums.

Shetina norādīja, ka Šidlo vienīgā reakcija uz “apkaunojošajiem incidentiem, ko pieredzējām 11.novembrī” bija “reakcijas trūkums”.

Tikmēr PiS pārstāve Beāta Mazureka paziņojusi, ka partija, “protams, aizstāvēs (..) valdību” un noraidīs ierosinājumu izteikt tai neuzticību.

Viņa piebilda, ka Shetinas preses konference bijusi “pretīga un apkaunojoša”.

Saskaņā ar policijas datiem ikgadējā Neatkarības dienas gājienā, ko Varšavā rīko dažādas nacionālistiskās organizācijas, piedalījās aptuveni 60 000 cilvēku.

Uz dažiem demonstrantu nestajiem plakātiem bija lasāmi arī agresīvi un rasistiski saukļi, piemēram, “Nāvi tēvzemes ienaidniekiem!”, “Eiropa būs balta vai neapdzīvota” un “Brālīgo nāciju baltā Eiropa”.

Polijas ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis trešdien atzina, ka gājiena laikā bija daži “incidenti, lozungi un plakāti, kuriem nevajadzēja būt”, taču piebilda, ka dažas mediju ziņas un reakcijas ārvalstīs bijušas “galēji pārspīlētas un nepamatotas, (..) vairāk balstītas viltus ziņās, nevis faktos”.

Viņš piebilda, ka Neatkarības dienas gājiens bijis “vērtīgs notikums”, kas apliecinājis “poļu tautas patriotismu, viņu mīlestību pret vēsturi un savu valsti”.

LA.lv