Latvijā
Politika

Politikā piesakās “parlatvieši” 63


Ilze Viņķele ir jaunās partijas idejas autore, taču tajā iesaistījušies arī daudzi citi viņas radi, to vidū tēvs Juris Vidiņš.
Ilze Viņķele ir jaunās partijas idejas autore, taču tajā iesaistījušies arī daudzi citi viņas radi, to vidū tēvs Juris Vidiņš.
Foto – Māris Antonēvičs

Lai gan lielākā daļa ir iesācēji, jaunajā partijā iesaistījušies arī pieredzējuši grupējumi – bijušie “Vienotības” biedri un Sorosa organizāciju aktīvisti.

Jaunās liberālās, centriski kreisās partijas “Kustība Par” dibināšanā sestdien piedalījās 298 dalībnieki. Tā ir gandrīz puse no tiem, kas parakstījuši iepriekš pieteikto manifestu. Kā jau gaidīts, par jaunās partijas valdes priekšsēdētāju kļuva bijušais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, kurš klātesošos uzrunāja kā “parlatviešus”. “Visiem tiem, kas saka, ka šeit vecie vēži jaunā kulītē pārmetušies, es gribu pateikt, ka ļoti daudziem cilvēkiem nācās pārvarēt šaubas, nedrošību, lai atnāktu šeit un nodibinātu politisko organizāciju. “Pret” būt ir viegli – to var darīt virtuāli, no zilajiem ekrāniem un dzīvē. Bet būt “par”, uzņemties atbildību, saņemt kritiku no visiem tiem citiem – tas nav patīkami. Tas ir grūti, bet mēs to esam uzņēmušies,” partijas biedrus uzmundrināja jaunievēlētais līderis.

Lai gan partijā ir daudz jaunu cilvēku bez politiskās pieredzes, te var atzīmēt arī dažus pieredzējušus politiskos grupējumus. Piemēram, personas, kuru iepriekšējā profesionālā darbība saistīta ar miljardiera Džordža Sorosa finansētajām organizācijām: ilggadējā “Sorosa fonds-Latvija” un “Providus” direktore Vita Tērauda, “Providus” pētniece un attīstības direktore Marija Golubeva, Sorosa fonda projektu koordinatore Liesma Ose un citi. Atsevišķi jāizdala arī bijušie “Vienotības” biedri. No šīs partijas Saeimā ievēlētā deputāte Ilze Viņķele atklāja, ka tieši viņa bijusi tā, kas spērusi pirmo soli uz jaunas partijas izveidi. “Šā gada 25. janvārī es saņēmos un uzrakstīju vēstuli 25 cilvēkiem. Varēju tikai sapņot, ka tagad šajā zālē būs tik daudz cilvēku,” priecājās I. Viņķele, kura kopā ar kolēģi Intu Dālderi kļuva par jaunās partijas valdes locekļiem. Viņiem un vēl vairākiem citiem bijušajiem “Vienotības” biedriem dibināšanas sapulcē bija būtiska loma. Piemēram, Lolita Čigāne vadīja balsu skaitīšanas komisiju, bet Pēteris Viņķelis iepazīstināja ar topošās partijas statūtiem.

Pārsteigums bija starp vairumā liberāli noskaņotajiem partijas biedriem redzēt arī I. Viņķeles tēvu, stingro nacionālistu Juri Vidiņu (bijis “Helsinku 86” grupas vadītājs, darbojies partijās “Tēvzemei un Brīvībai”, Pilsoniskajā savienībā un “Vienotībā”). “Pie nacionāļiem, kur es biju, uzradās “Batjka”, man tas nebija pieņemams. Nodibinājām Pilsonisko savienību, normālu partiju, bet vēlāk “Jaunais laiks” to izspieda. Man patīk šī partija, kā priekšsēdētājs teica – te ir “parlatvieši”,” savu izvēli pamatoja J. Vidiņš. Viņš arī pārliecināts, ka partijas vairākums neatbalstīšot nekādus naturalizācijas atvieglojumus vai pilsonības automātisku piešķiršanu nepilsoņu bērniem, kā iepriekš izskanējis. “Mums bija aptauja, un vairākums bija pret to, programmā tā nav,” apgalvoja pieredzējušais politiķis.

Vairākums “Kustības Par” biedru gan aktīvajā politikā nav darbojušies un pašlaik ir ideālistiski noskaņoti par savu misiju. “Man šķiet, ka būtiskākais mērķis partijai ir sabiedrības saliedētība. Tas ir svarīgi ne tikai valsts ekonomiskajai izaugsmei, bet arī valsts drošībai, kas man ir tuvāks jautājums. Uzrunā arī tas, ka partijā iesaistījušies vairāki politiķi, kuru līdzšinējā darbība man simpatizē, piemēram, Aleksejs Los­kutovs,” savu motivāciju izklāstīja Aizsardzības ministrijas darbinieks Olevs Nikers.

Partijā tomēr izlēmuši iestāties arī zinātnieki Vjačeslavs Kaščejevs un Andris Ambainis, kuri iepriekš bija izteikušies, ka viņu līdzdalība aprobežosies tikai ar manifesta parakstīšanu. “Es iepriekš nebiju šo jautājumu pietiekami pārdomājis. Manas piesardzības iemesls bija tas, ka es neesmu gatavs sevi tik lielā mērā veltīt politikai, lai kandidētu uz partijas institūcijām vai būtu vēlēšanu sarakstā. Taču tagad esmu sapratis, ka partijā ir dažādi iesaistes līmeņi. Mani pārliecināja arguments, ka ir jārāda priekšzīme citiem pilsoņiem, neatkarīgi no viņu politiskās pārliecības. Aktīvs vari būt, ne tikai kandidējot vēlēšanās, bet arī vienkārši iesaistoties partijā, kas pārstāv tavu redzējumu,” sacīja V. Kaščejevs, gan bilstot, ka tālākus soļus politikā nesperšot un palikšot fizikas nozarē. Viņu īpaši uzrunājot tas, ka partija esot ļoti atvērta dažādiem priekšlikumiem.

Tieši par atvērtību un atklātību kopumā diezgan tehniskajā kongresā (debates par programmatiskiem jautājumiem šajā sanāksmē izpalika) raisījās lielākās diskusijas, jo daļa biedru iebilda pret statūtu punktu, kas paredz arī slēgtas valdes sēdes. P. Viņķelis norādīja, ka esot jautājumi, kas tomēr prasa slepenību, piemēram, vēlēšanu taktikas apspriešana un tamlīdzīgi. Tikmēr vairāki citi topošās partijas biedri iebilda, ka sēdes var būt slēgtas interesentiem no malas, taču pašiem partijas biedriem gan tajās jāļauj piedalīties.

Saistītie raksti

“Kustība Par” norādījusi, ka tās pamatvērtības ir “brīvs cilvēks, saliedēta sabiedrība, tiesiska valsts, Eiropas vienotība”. Mērķis – “nodrošināt vienādas iespējas visiem Latvijas cilvēkiem modernā, tiesiskā Eiropas valstī”, bet uzdevums – “saliedētas sabiedrības veidošana, demokrātijas un tiesiskuma nodrošināšana parlamentārā republikā, uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides radīšana, lai veicinātu dinamisku un ilgtspējīgu Latvijas attīstību”.

“Mūsu kustība atšķiras no partijām parastajām,” dibināšanas sapulcē uzsvēra P. Viņķelis. Viena no atšķirībām būšot tā, ka partija pagaidām neveidos teritoriālās nodaļas: “Mēs tās neveidosim ap pašvaldībām, bet ap tēmām, jautājumiem un interesēm.” Nebūšot arī revīzijas un ētikas komisijas kā citās partijās, bet institūcija ar “romantiskāku” nosaukumu – Pārskatu padome. Partijas biedru nauda tikšot aprēķināta pēc progresīvās likmes – tiem, kuru ienākumi ir līdz 1500 eiro, būs jāmaksā 10 eiro mēnesī, virs 1500 – 15 eiro, bet, ja ienākumi pārsniedz 2000 eiro, būs jāmaksā 20 eiro.

LA.lv