Pasaulē
Eiropa

Politisks strupceļš pēcvēlēšanu Itālijā0


Ekspremjers Mateo Renci
Ekspremjers Mateo Renci
Foto – AFP/LETA

Eiroskeptiķu un labējas ievirzes partijām uzskatot sevi par uzvarētājām svētdien notikušajās Itālijas parlamenta vēlēšanās, lai gan nevienai no tām nav izdevies iegūt vairākumu valdības veidošanai, valstī ar ceturto lielāko ekonomiku Eiropā gaidāma politiska nestabilitāte.

Trīs kandidāti uz premjera amatu

No politiskajām partijām eiroskeptiskā Piecu zvaigžņu kustība (“M5S”) ir ieguvusi trešdaļu balsu, tāpēc tās līderis 31 gadu vecais Luidži Di Maio uzskata, ka tai jābūt tiesībām veidot valdību. Līdzīgas pretenzijas piesaka centriski labējo partiju koalīcija, kurā apvienojušās partijas “Forza Italia” (“FI”), “Lega Nord” (“LN”), “Itālijas brāļi” (“Fdl”) un citas. Partijas “FI” līderis Silvio Berluskoni, kurš nevar pretendēt uz premjera amatu sodāmības dēļ, par premjerministra kandidātu ieteicis Eiroparlamenta līdzšinējo priekšsēdi Antonio Tajāni. Konservatīvo nometnē lielāku atbalstu guvusi pret imigrāciju noskaņotā Ziemeļu līga, kas saņēmusi aptuveni 18% balsu, nevis Berluskoni vadītā centriski labējā partija “Forza Italia” (“Uz priekšu, Itālija!”), kas ieguvusi 14% balsu. Pēc Ziemeļu līgas panākuma vēlēšanās pretenzijas uz valdības vadītāja amatu pieteicis arī “LN” līderis 44 gadus vecais Mateo Salvini, kurš eiro ieviešanu Itālijā uzskata par kļūdainu izvēli, kas jālabo. Lai gan Piecu zvaigžņu kustība pirms vēlēšanām noraidīja iespēju piedalīties koalīcijas valdībā, vakar Di Maio paziņoja, ka ir gatavs piedalīties sarunās ar citām partijām. 2009. gadā izveidotā Piecu zvaigžņu kustība visvairāk balsu savāca Itālijas dienvidu nabadzīgajos rajonos, kur iedzīvotāji dusmojas par iesīkstējušo korupciju, ekonomiskajām likstām un imigrantu krīzi. Imigrācija un ekonomika bija vēlēšanu kampaņas galvenie jautājumi. Kopš 2013. gada no Lībijas pāri Vidusjūrai Itālijā ieradušies vairāk nekā 600 000 migrantu. Pērn Itālijā aptuveni 18 miljoni cilvēku dzīvoja uz nabadzības robežas, bez darba esot 11% iedzīvotāju.

Ekspremjers Renci pamet partiju

Briselē par vēlamāku uzskata centriski labējas koalīcijas veidošanu, bažījoties, ka eiroskeptisko partiju “M5S” un “LN” varbūtēja koalīcija varētu sarežģīt Itālijas attiecības ar ES, atzīmē raidsabiedrība BBC. Konservatīvo partiju koalīcija varētu iegūt 248 – 268 vietas parlamentā, bet ne vairākumu deputātu palātā, kur ir 630 likumdevēji. Piecu zvaigžņu kustība ar 32,5% balsu un aptuveni 215 deputātiem būs lielākā parlamentā pārstāvētā partija, taču vairākuma iegūšanai vajag vismaz 40% balsu. Vēlēšanās smagu zaudējumu cieta ekspremjera Mateo Renci vadītā Demokrātiskā partija, tās vadītājam atkāpjoties no amata. “Vēlētāji ir izteikušies nepārprotami un neapstrīdami. Populisti ir uzvarējuši, un Demokrātiskā partija ir zaudējusi,” sociālajā tīklā rakstīja PD pārstāvošais parlamenta deputāts Andrea Markuči. Analītiķi uzskata, ka sarunas par koalīcijas valdības veidošanu būs ilgas un smagas.

LA.lv