×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
27. novembris, 2017
Drukāt

Poļu vēsturnieku, “lielā terora” pētnieku izraida no Krievijas (6)

Ekrānšāviņš no youtube.comEkrānšāviņš no youtube.com

Krievijas Federālais drošības dienests (FSB) izraidījis no valsts poļu vēsturnieku Henriku Glebocki, kurš vāca materiālus Krievijas arhīvos un paspēja Sanktpēterburgā nolasīt divas 1937./1938. gada staļiniskajam “Lielajam teroram” veltītas publiskās lekcijas. Polijas Nacionālās atmiņas institūts informējis masu informācijas līdzekļus, ka izraidīšana notikusi 24. novembrī. Šobrīd institūta dalībnieks un Krakovas Jagelloņu universitātes vēstures doktors Glebockis jau atrodas Polijā.

Vēsturnieka lekcijas bija veltītas 80. gadadienai kopš PSRS Iekšlietu tautas komisariāta jeb NKVD īstenotajām tā sauktajām “nacionālajām operācijām”, par kuru upuriem krita simtiem tūkstoši Padomju Savienībā dzīvojušie nekrievu tautības pārstāvji – poļi, latvieši, vācieši, somi un citi. Viņus apsūdzēja “spiegošanā” un “sabotāžā”, spīdzināja pratināšanās un nošāva.

Pēc divu lekciju nolasīšanas Sanktpēterburgā Glebockis devās uz Maskavu, kur viņu aizturēja, izkāpjot no vilciena. FSB darbinieki pavēstīja, ka Polijas pilsonim jāatstāj Krievija 24 stundu laikā, pretējā gadījumā piedraudot ar piespiedu izraidīšanu. Šāds solis nozīmē, ka Glebockim faktiski liegta iebraukšana Krievijā arī turpmāk, tāpat kā pieeja Krievijas arhīviem, kuros vēsturnieks vāc materiālus saviem pētījumiem jau apmēram 20 gadu. Glebocka pētījumu tematika ir Polijas – Krievijas/PSRS attiecības 19. – 20. gadsimtā. Netiek izslēgts, ka poļu vēsturnieka izraidīšana ir atbilde uz Novosibirskas Valsts tehniskās universitātes mācībspēka, vēsturnieka Dmitrija Karnauhova izraidīšanu no Polijas šī gada oktobrī.

Karnauhovs dzīvoja Polijā kopš 2013. gada un lasīja lekcijas vairākās vietējās augstskolās, tajā pašā laikā sadarbojoties ar Krievijas Stratēģisko pētījumu institūtu. Polijas Iekšējais drošības dienests pieņēma lēmumu viņu izraidīt, pamatojoties uz to, ka zinātnieka darbībā vērojami “hibrīdkara elementi” un propaganda, kas vērsti pret Polijas valsts interesēm. Turklāt Karnauhovs uzturēja sakarus ar Krievijas specdienestiem. Krievijas Ārlietu ministrija pēc viņa izraidīšanas apsolīja “atbildēt” poļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Un Šustins paslēpās Izraēlā.

  2. Pochemu poljakam mozno vislatj istorika i prepodavatelja, i eto normaljno, a vot Rossiji sdelatj toze samoje – neljzja?! Chto za vopli srazu ze?!

  3. Šo krievu slepkavu pēctecis vēl valda Kremlī.

Draugiem Facebook Twitter Google+