×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
16. oktobris, 2012
Drukāt

Pret bailēm ar lamām

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

“Zirnekli, mani biedē tavs neglītums,” ar šādiem vārdiem pie savu baiļu cēloņa būtu jāvēršas tiem cilvēkiem, kuriem bijību iedzen zirnekļi, secinājusi amerikāņu psihologu grupa, pētot veidus, kā vislabāk pārvarēt baiļu sajūtas.

 

Pētnieki pārliecināti, ka vislabāk to izdarīt, skaļi atzīstot savas bailes. Viņi norāda, ka baiļu pārvarēšanas veidi var būt dažādi, piemēram, savas uzvedības izmainīšana, ļaujoties pozitīviem stimuliem, vai sevis pieradināšana pie baiļu objekta, sistemātiski mēģinot atvairīt baiļu sajūtas. Šāda emociju regulēšana ir visai izplatīta, piemēram, cilvēkiem, kuriem ir bail no zirnekļiem, iesaka tiem lēnām tuvoties un pie sevis atkārtot mantru: “Zirneklis man nevar nodarīt pāri. Man no tā nav bail.”

Taču psihologu komanda no Kalifornijas universitātes iesaka pret savām bailēm no zirnekļiem izmēģināt jaunu taktiku – skatīties radībai tieši acīs (var mēģināt ik pa brīdim ieskatīties katrā no tā astoņām acīm) un pateikt tai, cik pretīga tā ir. “Skaļa paziņošana par savām emocijām ir veids, kā atbrīvot sevi no tām,” pārliecināti zinātnieki. “Šī ir jauna metode, kas atšķiras no tradicionālajiem baiļu pārvarēšanas veidiem. Mēs nevēlamies izmainīt cilvēku domāšanu vai pieredzi, mēs vēlamies, lai viņi skaidri atzīst to, ko izjūt, sastopoties ar savām bailēm.” Par šīs metodes efektivitāti Kalifornijas zinātnieki pārliecinājās virknē eksperimentu. Vienā no tiem vairākiem brīvprātīgajiem tika lūgts pieiet klāt tarantulam tik tuvu, cik nu viņi var, un pateikt zirneklim, kāpēc no viņa baidās. Tie eksperimenta dalībnieki, kuri pret radību bija vērsuši visasākos vārdus, jau pēc nedēļas izjuta krietni mazākas bailes. “Pagaidām gan nespējam izskaidrot, kāpēc paziņošana par baiļu sajūtu ir iedarbīgāka nekā tikai tās atzīšana ar prātu,” žurnālam “Psychological Science” atzīst viens no pētījuma autoriem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+