×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
28. jūnijs, 2017
Drukāt

Egils Līcītis: Prezidenta balss (12)

Foto - Ernests Dinka (Saeimas administrācija)Foto - Ernests Dinka (Saeimas administrācija)

Raimonds Vējonis: "Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto."

Augsto amatpersonu uzrunas parasti ir uzliktas uz ļoti laba rakstāmpapīra, kāds kancelejās nekad nav trūcis, bet reti kad pieblīvētas ar skaidrām, konkrētām un prātīgām domām. Valsts prezidents Raimonds Vējonis 22. jūnijā, noslēdzot parlamentāro sesiju un vērsdamies pie klātesošiem Saeimas locekļiem, bija nolēmis nobrucināt patīkamo tradīciju veltīt auditorijai siltus, svētsvinīgus un pieglaimīgus vārdus. Varbūt tas nebij gudri darīts. Raugi, Saeima dzīrusies ielīgot Jāņus, blakus zālē jau vīkšī mielasta galdu, deputāti grib parādīt spējas alkoholu lietot skaisti un norūpējušies, vai būs gana izveicīgs alus kannas puisis, vai šašliks būs mīksti izcepts un vai izdosies nogrābt simpātisku Līgu par otro pusīti. Un te karsts pārskrien pār papēžiem – varētu teikt, ka valsts galva no Rīgas pils augstumiem uz Jēkaba ielu nolaidies rāties un bārties! Prezidents no ārkārtīgi gurdenajiem deputātiem pieprasīja daudz aktīvāku dzīvesveidu, kultivēt sportošanu, netaupīt pūles valsts labā, īstenot reformas un izdarīt tā, lai jau 2019. gadā prezidentu ievēlētu tauta. Un vairs nenotiktu kandidātu atlase Zoodārzā, šaurās aprindās viesnīcas numurā vai vilksviņzin kur. Turklāt pirmajām personām – gan Valsts, gan Ministru prezidentam – piešķiramas plašākas pilnvaras.

Nezin kādu pārgalvīgu inovāciju Vējoņa kungs nepateica. Apmēram to, ko vēlētāji gribētu labot mūsu demokrātijā un kas apspriests darba grupās, rakstīts partiju programmās. Taču Vējoņa tekstu sagaidīja tik nīgra ņurdēšana, itin kā Pērkontēvs, alā nokāpis, uzrunātu sapulcējušos ar akmens cirvjiem. Kā runa nevis ar tinti, bet indi rakstīta.

Klausītāji momentāni sajuta apdraudējumu parlamentārai demokrātijai, līdzšinējās produktīvās pārvaldes sistēmas destabilizēšanu, kas iztraucētu simts labi barotu, džipiem ekipētu ķeizariņu tālāko veģetēšanu un vārīšanos savā sulā. Sašutums bija neviltots – ko gan sagatavojuši prezidenta darbveži un rakstveži! No kurienes un kāds vējš Vējonim atpūtis tādas idejas! Deputāti būtu mazākā izbīlī, ja prezidents pavēstītu, ka viņa miesassargi jau paguvuši nolocīt sanesto cienastu un izdzert alu, vai ka uzrunā lietotu patapinātu nenormatīvo leksiku no zinātņu doktores Silvijas Radzobes krājuma. Arī vēlāk TV viesbrigādēm frakciju pārziņi sauca, cik komplicēti Vējonis šoreiz runājis, viņi nav sapratuši, nav ar saimes ļaudīm apsprieduši, nezin, ko citi teiks, un ka jāpaskatās kladē, kas pēdējā kongresā nolemts par tautas vēlēta prezidenta institūta ieviešanu.

Politiķiem līdzi skurinājās un piebalsoja politologi. Sākās parastā ņerkstēšana. Ka latviešu tauta nav nobriedusi. Ka pilī ievēlēs kriminālelementu vai Maskavas gultas klājēju – augstajā amatā nekad nenokļūs nacionāls, kārtīgs, tikumīgs cilvēks. Ka prezidents grib ieriebt veselīgi funkcionējošai sistēmai. Un – būdams Zaļās partijas biedrs, Vējonis pats dziedājis citu dziesmu, nav atbalstījis tautas vēlētu prezidentu.

Nu, pirmkārt, Zaļā bija dumjākā no partijām, bet tur ienāk jauni vadītāji, trampisti un stingras varas piekritēji, tā ka līnija var pamainīties. Otrkārt, Valsts prezidents ar tautiešiem, lauku ļaudīm, skolotājiem, mediķiem, karavīriem tiekas daudz regulārāk nekā četrās sienās ieslodzīti deputāti vai ministri. Valsts galva pauž to, ko tauta domā. Un tās ir 80 procentu vēlētāju domas, ka bezatbildīga politika jāpārtrauc, vēlēšanu sistēma un prezidenta ievēlēšanas kārtība jāmaina, un tas palīdzētu trim valzivīm, trim varas atzariem daudz labāk noturēt pasauli. Turpretī gadiem nekoptas partijas no lieka neapgrūtina sevi ar pārstrādāšanos valsts labā, neņem vērā cilvēku domas, un, neieklausoties arī prezidenta balsī, daudzas ir ceļa jūtīs uz pēdējo startu nākamajās vēlēšanās. Baidos, ka prezidents velti pūlējās attēlot turpmāko saeimiešu dzīvi kā uzartu lauku, kurā jākaisa elites šķirnes vērtīgas sēklas, jāaudzē auglīgu reformu druva. Mūrnieces valstībā nepacēlās neviena balss, sak, pietiek relaksēties, noliksim savas suņu dienas, trīs mēnešu vasaras brīvlaiku, strādāsim un veiksim sabiedrībai derīgus pakalpojumus. Tādas prezidenta runas, kā saka, ēst neprasa un noskan tukšam gaisam.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Tauta vēl nav nobriedusi, lai spētu ievēlēt piemērotu prezidentu. Pie varas viegli varētu nākt kāds polītisks analfabets kā Pauls vai Kalniņš. Jeb vēl ļaunāk — Latvijai nelojāls Ušakovs.

 2. VP droši vien pārlasījies Indriķa Latvieša “Bailes”. Bet ko pīpē E.Līcītis?

 3. Jāmaina ir vēlēšanu sistēma un prezidenta ievēlēšanas kārtība! Ne jau otrādi! Un tad arī-prezidentu tiešām jāvēl tautai,nevis partiju izvirzītajiem un partijām pietuvinātajiem 200 pārstāvjiem!

 4. Uzklausot arī tautas balsi,jāsāk ar deputātu kandidātu izvirzīšanas kārtību.Jāatsakās ir beidzot no partiju monopola kandidātu izvirzīšanā.Lai deputāti būtu atbildīgi tautas priekšā arī vēlēšanu starplaikā un varētu tikt priekšlaikus atsaukti,jāpāriet uz mažoritārajām vēlēšanām.Iesākto jāturpina-ieviešot Briseles,Amsterdamas un Lisabonas-6% PVN likmi pārtikai un medikamentiem,nodibinot neatkarīgas slimokases,bez administratīvajiem starpniekiem,kas slēdz līgumus ar ārstiem un maksā slimības pabalstus,kā visās pārējās ES valstīs.Jāatceļ nekustamā īpašuma nodoklis ģimenes vienīgajam mājoklim,ja vien tas nav pārmērīgi liels.Jāsamazina,apvienojot,ministriju skaits.

 5. Kas sarakstija Pleskavas desantnieka delina runu ? NATO ienaidnieks no Puzes bunkura vai kremla cekistu politiska apvieniba, ES un NATO Valsti Latvija,Vienota Launuma Imperija & GKR & Bela Russ?
  Valsts nodeviba .

 6. Vai runa vispār bija par lietu būtību vai tukša pozicionēšanās nepilsoņu un kremlinu acīs?

 7. =Un tās ir 80 procentu vēlētāju domas, ka bezatbildīga politika jāpārtrauc, vēlēšanu sistēma un prezidenta ievēlēšanas kārtība jāmaina, un tas palīdzētu trim valzivīm, trim varas atzariem daudz labāk noturēt pasauli.=
  Lasu uzmanīgi. Tā pirmā doma par bezatbildīgo politiku, vēlēšanu sistēmu un prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņu ir laba.
  Un lasu vel – par tām trim trim valzivīm, trim varas atzariem daudz labāk noturēt pasauli – sāk rādīties 3 A foto un ieskrien domas. Kādas – ja nevar zicprezidentiņus vēlēt Zoo , Puzes mežos vai kādā Rīgas krogā – tad lai tauta vēlē un lamā sevi – ar milzu reklāmu pat Pamperu var ievēlēt, bet mēs izvirzīsim un maksāsim – jā tas dārgāk kā nopirkt pāris deputātu, bet mūs tur itkā nav…
  Tikai kas liedz valsts prezidentu vēlēt Latvijas deputātu kopsapulcei – uzpirkt pusi lauku novadu deputātu – nu tas ir sapnis, pat partiju bosu norādes tur nelīdzēs. Laukos balso ne jau par partijām, bet par personībām. Var jau kāds trāpīties vackars, bet pārējie ir prāta un naudas veseli.
  Nu tas nederēs ne 3 A ne tagadējam zicprezidentiņam, ne Saeimai – nu neizlaidīs tādu iespēju tikt pie kaut kā sev laba un valstij, tautai nederīga…

 8. Siles Vepri un Veprienes !!! Mostieties un pietiek rīt un kampt !!! Jūsu tukšie solījumi tautai arī ir apriebušies !!!

 9. Ar vienu runu jau nevar iersto un patīkamo lietu būtību izmainīt.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+