×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
10. marts, 2013
Drukāt

Prezidenta vēlēšanas Venecuēlā notiks 14.aprīlī

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Prezidenta vēlēšanas, kuras izsludinātas pēc ilggadējā Venecuēlas līdera Ugo Čavesa nāves, notiks 14.aprīlī, sestdien paziņoja Venecuēlas vēlēšanu komisija.

Sagaidāms, ka valdošās partijas kandidāts vēlēšanās būs pašreizējais Venecuēlas prezidenta pienākumu izpildītājs Nikolass Maduro, kurš 8.martā nodeva amata zvērestu.

Savukārt opozīcija neilgi pēc oficiālā vēlēšanu datuma izziņošanas par savu kandidātu vienbalsīgi izvirzīja Enriki Kaprilesu, kurš pērnajā oktobrī aizvadītajās prezidenta vēlēšanās zaudēja Čavesam.

2012.gada oktobrī notikušajās vēlēšanās Čavess ieguva 54% balsu, bet par Kaprilesu nobalsoja 44% vēlētāju.

Kapriless tviterī izteica pateicību Venecuēlas opozīcijai par izrādīto godu un solīja drīzumā paziņot, vai pieņems šo piedāvājumu.

Vēlēšanu komisija informē, ka kandidāti vēlēšanām varēs reģistrēties svētdien un pirmdien, bet oficiālā priekšvēlēšanu kampaņa nebūs gara – tā ilgs no 2. līdz 11.aprīlim.

Kā liecina nesen kompānijas “Hinterlaces” veiktā sabiedriskās domas aptauja, Maduro vēlēšanās apsteigtu Kaprilesu par 14 procentpunktiem. Tiesa gan, Kapriless ne reizi vien apšaubījis šī uzņēmuma veikto aptauju uzticamību.

Kā norāda Venecuēlas Centrālās universitātes profesors Agustīns Blanko, “nākamo prezidentu sagaida nebūt ne viegls uzdevums – sašķeltā valstī iemantot Čavesam akli ticošo nabadzīgo iedzīvotāju cieņu.”

Jau vēstīts, ka Maduro, kurš piektdien nodeva zvērestu, solījis sekot Čavesa kursam un turpināt viņa uzsākto “sociālistisko revolūciju”.

Maduro zvēresta nodošanas ceremoniju opozīcija boikotēja, norādot, ka tā ir antikonstitucionāla.

50 gadus vecais bijušais autobusa šoferis un arodbiedrību aktīvists prezidenta lomu sāka pielaikot vēl pirms Čavesa nāves, arvien lielākā mērā pārņemot sava mentora pompozo izteiksmes stilu un uzbrūkot ASV “imperiālismam” un “parazītiskajai buržuāzijai”.

Čavesa bēru ceremonijas laikā Maduro solīja palikt “līdz nāvei uzticīgs” savam priekštecim un turpināt viņa uzsākto “revolūciju”.

Līdz šim Maduro tika uzskatīts par mērenu un pragmatisku Čavesa iekšējā loka pārstāvi, kas sešus gadus atrazdamies ārlietu ministra amatā, visumā sekoja diplomātijas normām, taču pēdējo mēnešu laikā viņa tonis kļuvis daudz skarbāks, un pār opozīcijas galvām sākušas birt lamas, kādas bija ierasts dzirdēt no Čavesa mutes. Piemēram, savu sāncensi gaidāmajās vēlēšanās – Kaprilesu – Maduro sācis saukāt par “dekadentisko buržuāzijas princi”.

Vēlēšanām gan valdība, gan opozīcija faktiski sāka gatavoties jau labu laiku, pirms Čavess otrdien šķīrās no šīs pasaules, un savstarpējā melnā kampaņa jau rit pilnā sparā.

Lai gan trīs dienu ilgo atvadīšanās ceremoniju laikā savstarpējie apvainojumi uz īsu brīdi pierima, tikai dažas stundas pēc Čavesa bērēm abas puses vārdu karu atsāka.

“Nikolas, neviens tevi nav ievēlējis par prezidentu. Tauta par tevi nav balsojusi, puis,” izteicies Karpiless, norādot, ka zvēresta nodošanas ceremonija bijusi “krāpšana”.

Čavess Maduro iecēla par savu pēcteci jau decembrī, divas dienas pirms došanās uz Kubu, kur viņam tika veikta kārtējā operācija. Čavess aicināja venecuēliešus balsot par Maduro gadījumā, ja viņš pats tā arī vairs neatgriezīsies prezidenta krēslā. “Neskatoties uz savu jaunību, viņš ir vīrs ar lielu pieredzi,” tolaik sacīja nu jau nelaiķis prezidents.

Analītiķi uzskata, ka Maduro centīsies saglabāt Čavesa iedibinātā labās attiecības ar komunistisko Kubu režīmu, Irānu un autoritāro Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko, uzturot iepriekšējā līdera aso antiamerikānisko politiku.

Jau īsi pirms paziņojuma par Čavesa nāvi no valsts tika izraidīti divi ASV diplomāti, kas tika apsūdzēti spiegošanā un centienos graut “Venecuēlas demokrātiju”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+