Mobilā versija
+11.5°C
Elīna, Drosma, Drosmis
Ceturtdiena, 19. oktobris, 2017
23. novembris, 2015
Drukāt

Kā vajadzētu sadalīt mediķu algu paaugstināšanai piešķirtos desmit miljonus? (4)

Foto-FotoliaFoto-Fotolia

Valdība piešķīrusi desmit miljonus eiro mediķu algu paaugstināšanai no 2016. gada 1. janvāra. Nākamā gada valsts budžeta likumprojektā jau ir ieplānoti 1,3 miljoni eiro minimālās algas pieaugumam pamatā ārtniecības iestāžu zemākā līmeņa personālam.

 

Dzintra Ratkeviča, Tukuma slimnīcas valdes priekšsēdētāja: “Savas slimnīcas medicīnas personālam es neko nesolīšu, kamēr nebūšu redzējusi Nacionālā veselības dienesta sagatavoto līgumu ar slimnīcu 2016. gadam. Taču, ņemot vērā paziņojumu par papildu piešķirtajiem miljoniem, es personīgi uzskatu, ka visiem mediķiem ir nedaudz jāpalielina alga un tas jādara ar tarifu starpniecību – Nacionālajam veselības dienestam algas pielikums ir jāiestrādā tarifos. Jau iepriekš, kad tika palielināta minimālā alga, slimnīca no saviem resursiem kaut cik izlīdzināja netaisnību, lai medicīnas māsa, māsas palīgs un sanitārs nesaņemtu gandrīz vienādu atalgojumu. Ja to nedarītu, pēc minimālās algas palielināšanas vidējam personālam maksātu tikpat, cik zemākajam. No jaunā gada būs jauns minimālās algas pielikums un atkal mums būs jāmeklē nauda arī savos iekšējos resursos, lai saglabātu atalgojuma trepi starp vidējā un zemākā līmeņa darbiniekiem. Ārsti pasmaida par piecpa­dsmit vai divdesmit eiro algas paaugstinājumu, jo ne uz ko vairāk vairs necer, bet medicīnas māsas brauc strādāt ārpus Latvijas vai arī uz Rīgu, kur var labāk nopelnīt.”

 

Alīda Vāne, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības valdes locekle: “Lai māsu palīgu alga tomēr atšķirtos no medicīnas māsas algas un lai pēdējā strauji netuvotos ārsta algai, pielikums ir nepieciešams visām kategorijām. Piešķirtie desmit miljoni ļauj palielināt algu par trim procentiem. Ja piešķirtu 20 miljonus, kā to prasa mediķu arodbiedrība, tad algas varētu palielināt par 5 – 6 procentiem. Bet Ministru kabineta rīkojumā, kas izdots 2005. gada 18. maijā, ir noteikts, ka ārstam jābūt divreiz lielākai algai nekā vidēji tautsaimniecībā. Šobrīd tarifā iekļautā darba samaksa ārstam ir 847 eiro, bet vidējā alga tautsaimniecībā 2014. gadā – 765 eiro. Tātad ārstiem maksā par 11% vairāk, nevis dubultā. Ja algas pielikums visiem būs vienāds, tad pieminēto valdības rīkojumu nekad nevarēs izpildīt.”

 

Ivars Eglītis, Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Vispirms ir jālikvidē iepriekšējo gadu netaisnība – māsu palīgu alga ir gandrīz tikpat liela, cik medicīnas māsām, kurām ir daudz lielāka atbildība. Tāpēc mana prioritāte būs medicīnas māsas. Jāņem arī vērā, ka ārsti atšķirībā no medicīnas māsām var piepelnīties privātpraksēs un citur.”

 

Juris Vidiņš, Viļānu slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Būtu jau labi – mums tik piešķir naudu un mēs palielinām algas. Taču problēma ir daudz lielāka. Ja mēs savā slimnīcā gribam paaugstināt medicīnas māsu un ārstu algu, tā nauda ir jānopelna. Piemēram, par vienas sistēmas uzstādīšanu un izpilināšanu pacientam valsts samaksā 2,85 eiro. Par gultas dienu dienas stacionārā kopā ar slimnieka iemaksu saņemam 17 eiro… Par šiem un citiem ārstniecības pakalpojumiem iekasēto naudu jānodrošina slimīcas apkure, mediķu algas, laboratorijas izmaksas… Ja procentuāli netiks paaugstināta sniegto medicīnas pakalpojumu vērtība, tad slimnīcai būs grūti izdzīvot.

Tieši vidējam medicīnas personālam un māsu palīgiem tas algas paaugstinājums ir visvairāk nepieciešams. Sanitāri ir pārslogoti, jo viņiem jāstrādā arī pa naktīm. Medicīnas māsām ir darbs pa dienu, taču alga tikai nedaudz lielāka kā sanitāriem, kaut gan darba specifika krasi atšķiras.”

 

Uģis Muskovs, Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Protams, ka ar desmit miljoniem nepietiek, lai valdība varētu izpildīt pati savus pieņemtos tiesību aktus. Ar šo naudu knapi var panākt algu atšķirību starp kvalificēto vidējā līmeņa personālu un mazkvalificēto zemāko līmeni. Uzkatu, ka visām mediķu kategorijām jābūt procentuāli vienādam naudas palielinājumam pret algu. Arī slimnīca sava budžeta ietvaros atrod naudu algu paaugstināšanai.”

 

UZZIŅA

Mediķu alga par astoņu stundu darba dienu (pirms nodokļu nomaksas):

* ārstiem – 847 eiro,

* medicīnas māsām – 504 eiro,

* māsu palīgiem – 389 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. paskataties kas jadara masu paligiem ,,,,,,,atbildiba masam ,,cik daudz darbu dara masas paligs kas butu jadara masam! vinas to dara !

  2. masu paligiem ir japaaugstina algas vinas ari iet uz kursiem kas prasa lielu naudu ,,,,,ir jabut atskiribai no sanitares vismaspar 30 iero mes macijamies ,,vinas ir no ielas !

  3. masu paligiem tada alga nav pat ja ir slodze

  4. Kur ņemti uzziņas dati,mana alga strādājot ļoti atbildīgā,bīstamā medicīnas jomā ir 419€ pirms nodokļu nomaksas.

Franks Gordons: Iegansts raganu medībām (20)Paziņo deviņus paņēmienus, ar kuriem ASV apdraudot Krievijas suverenitāti.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Valsts pārvaldē grēkojušie nonāk “Latvijas gāzē”!

Bijusī Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane, kurai šo amatu nācās pamest, jo viņai netika pagarināta pielaide valsts noslēpumam, visticamāk, kļūs par “Latvijas gāzes” topošā meitasuzņēmuma “Gaso” valdes priekšsēdētāju, vēstīja Latvijas Televīzija.

“Latvijas gāzes” padomes priekšsēdētāja vietnieks Juris Savickis stāstīja, ka uz šo amatu esot vairāki kandidāti, bet reālākā esot tieši Pētersone-Godmane. Uzņēmumā “Latvijas gāze” (“LG”) darbu raduši vairāki bijušie politiķi un valsts pārvaldes darbinieki – bijušais premjers Aigars Kalvītis, viņa bijušais padomnieks drošības jautājumos Raimonds Lazdiņš, bijušais ministrs Vinets Veldre, bijušais Saeimas priekšsēdētājs Jānis Straume, bijusī Valsts kancelejas direktore Elita Dreimane, Tieslietu ministrijas juristes, kuras gatavoja dokumentus par gāzes tirgus atvēršanu Latvijā, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā kādreiz strādājušais Jānis Eisaks, kurš iepriekš iestādē atbildēja par gāzes jautājumiem.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Draugiem Facebook Twitter Google+