Mobilā versija
+16.2°C
Malvīne, Malvis
Otrdiena, 27. jūnijs, 2017
23. novembris, 2015
Drukāt

Kā vajadzētu sadalīt mediķu algu paaugstināšanai piešķirtos desmit miljonus? (4)

Foto-FotoliaFoto-Fotolia

Valdība piešķīrusi desmit miljonus eiro mediķu algu paaugstināšanai no 2016. gada 1. janvāra. Nākamā gada valsts budžeta likumprojektā jau ir ieplānoti 1,3 miljoni eiro minimālās algas pieaugumam pamatā ārtniecības iestāžu zemākā līmeņa personālam.

 

Dzintra Ratkeviča, Tukuma slimnīcas valdes priekšsēdētāja: “Savas slimnīcas medicīnas personālam es neko nesolīšu, kamēr nebūšu redzējusi Nacionālā veselības dienesta sagatavoto līgumu ar slimnīcu 2016. gadam. Taču, ņemot vērā paziņojumu par papildu piešķirtajiem miljoniem, es personīgi uzskatu, ka visiem mediķiem ir nedaudz jāpalielina alga un tas jādara ar tarifu starpniecību – Nacionālajam veselības dienestam algas pielikums ir jāiestrādā tarifos. Jau iepriekš, kad tika palielināta minimālā alga, slimnīca no saviem resursiem kaut cik izlīdzināja netaisnību, lai medicīnas māsa, māsas palīgs un sanitārs nesaņemtu gandrīz vienādu atalgojumu. Ja to nedarītu, pēc minimālās algas palielināšanas vidējam personālam maksātu tikpat, cik zemākajam. No jaunā gada būs jauns minimālās algas pielikums un atkal mums būs jāmeklē nauda arī savos iekšējos resursos, lai saglabātu atalgojuma trepi starp vidējā un zemākā līmeņa darbiniekiem. Ārsti pasmaida par piecpa­dsmit vai divdesmit eiro algas paaugstinājumu, jo ne uz ko vairāk vairs necer, bet medicīnas māsas brauc strādāt ārpus Latvijas vai arī uz Rīgu, kur var labāk nopelnīt.”

 

Alīda Vāne, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības valdes locekle: “Lai māsu palīgu alga tomēr atšķirtos no medicīnas māsas algas un lai pēdējā strauji netuvotos ārsta algai, pielikums ir nepieciešams visām kategorijām. Piešķirtie desmit miljoni ļauj palielināt algu par trim procentiem. Ja piešķirtu 20 miljonus, kā to prasa mediķu arodbiedrība, tad algas varētu palielināt par 5 – 6 procentiem. Bet Ministru kabineta rīkojumā, kas izdots 2005. gada 18. maijā, ir noteikts, ka ārstam jābūt divreiz lielākai algai nekā vidēji tautsaimniecībā. Šobrīd tarifā iekļautā darba samaksa ārstam ir 847 eiro, bet vidējā alga tautsaimniecībā 2014. gadā – 765 eiro. Tātad ārstiem maksā par 11% vairāk, nevis dubultā. Ja algas pielikums visiem būs vienāds, tad pieminēto valdības rīkojumu nekad nevarēs izpildīt.”

 

Ivars Eglītis, Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Vispirms ir jālikvidē iepriekšējo gadu netaisnība – māsu palīgu alga ir gandrīz tikpat liela, cik medicīnas māsām, kurām ir daudz lielāka atbildība. Tāpēc mana prioritāte būs medicīnas māsas. Jāņem arī vērā, ka ārsti atšķirībā no medicīnas māsām var piepelnīties privātpraksēs un citur.”

 

Juris Vidiņš, Viļānu slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Būtu jau labi – mums tik piešķir naudu un mēs palielinām algas. Taču problēma ir daudz lielāka. Ja mēs savā slimnīcā gribam paaugstināt medicīnas māsu un ārstu algu, tā nauda ir jānopelna. Piemēram, par vienas sistēmas uzstādīšanu un izpilināšanu pacientam valsts samaksā 2,85 eiro. Par gultas dienu dienas stacionārā kopā ar slimnieka iemaksu saņemam 17 eiro… Par šiem un citiem ārstniecības pakalpojumiem iekasēto naudu jānodrošina slimīcas apkure, mediķu algas, laboratorijas izmaksas… Ja procentuāli netiks paaugstināta sniegto medicīnas pakalpojumu vērtība, tad slimnīcai būs grūti izdzīvot.

Tieši vidējam medicīnas personālam un māsu palīgiem tas algas paaugstinājums ir visvairāk nepieciešams. Sanitāri ir pārslogoti, jo viņiem jāstrādā arī pa naktīm. Medicīnas māsām ir darbs pa dienu, taču alga tikai nedaudz lielāka kā sanitāriem, kaut gan darba specifika krasi atšķiras.”

 

Uģis Muskovs, Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Protams, ka ar desmit miljoniem nepietiek, lai valdība varētu izpildīt pati savus pieņemtos tiesību aktus. Ar šo naudu knapi var panākt algu atšķirību starp kvalificēto vidējā līmeņa personālu un mazkvalificēto zemāko līmeni. Uzkatu, ka visām mediķu kategorijām jābūt procentuāli vienādam naudas palielinājumam pret algu. Arī slimnīca sava budžeta ietvaros atrod naudu algu paaugstināšanai.”

 

UZZIŅA

Mediķu alga par astoņu stundu darba dienu (pirms nodokļu nomaksas):

* ārstiem – 847 eiro,

* medicīnas māsām – 504 eiro,

* māsu palīgiem – 389 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. paskataties kas jadara masu paligiem ,,,,,,,atbildiba masam ,,cik daudz darbu dara masas paligs kas butu jadara masam! vinas to dara !

  2. masu paligiem ir japaaugstina algas vinas ari iet uz kursiem kas prasa lielu naudu ,,,,,ir jabut atskiribai no sanitares vismaspar 30 iero mes macijamies ,,vinas ir no ielas !

  3. masu paligiem tada alga nav pat ja ir slodze

  4. Kur ņemti uzziņas dati,mana alga strādājot ļoti atbildīgā,bīstamā medicīnas jomā ir 419€ pirms nodokļu nomaksas.

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks... (11)Par "oligarhu sarunām" vairāk taisnošanās nekā pārliecības par rīcību.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mūsu cilvēks!

Zaļo, zemnieku un “Saskaņas” draudzība

Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētāja amatā ievēlēts Gatis Truksnis (ZZS). Jūrmalas domē par sadarbību vienojusies Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un partija “Saskaņa”, opozīcijā paliek partiju apvienības “Tev, Jūrmalai!”/Jaunā konservatīvā partija un Nacionālās apvienības deputāti. Priekšsēdētāja vietnieces amatā ievēlēta Rita Sproģe (ZZS), bet, lai nodrošinātu “Saskaņas” atbalstu, izveidots vēl viens priekšsēdētāja vietnieka amats – par vietnieku pilsētas attīstības politikas jautājumos ievēlēts partijas “Saskaņa” deputāts Ņikita Ņikiforovs. Pie amatiem domes komiteju vadībā tikušas arī abas pārējās “Saskaņas” deputātes.

 

* Tulkojums no krievu val. – “Mūsu cilvēks!”

Ko sagaidāt pēc noklausīto oligarhu sarunu publicēšanas?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (4)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (5)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Draugiem Facebook Twitter Google+