Ekonomika
Darbs un nauda

Prognozē ļoti strauju zibmaksājumu izplatību0

Foto; SCANPIX/REUTERS/LETA

No šodienas, 14. oktobra, “Swedbank” klienti internetbankā var veikt zibensātrus pārskaitījumus ne tikai starp “Swedbank” kontiem, bet arī uz citām bankām Latvijā. Tas nozīmē, ka lielākā daļa maksājumu valsts robežās tagad notiks pāris sekunžu laikā.

Ja līdz šim “Swedbank” klienti internetbankā varēja veikt ļoti ātrus, pēc būtības zibenīgus norēķinus starp “Swedbank” kontiem, tad tagad arī maksājumi uz citām Latvijas bankām, kuras pievienojušās SEPA zibmaksājumu sistēmai, notiks nekavējoties. Šobrīd tās ir “SEB banka” un “Citadele”.

Zibmaksājumi klientiem internetbankā kļūst pieejami līdz ar jaunās maksājumu formas ieviešanu. Lai to izmantotu, klientam internetbankas maksājumu sadaļā jādodas uz izvēlni “Jauns maksājums”. Šajā gadījumā jebkurš pārskaitījums līdz 15 000 eiro uz “SEB bankas” vai “Citadeles” kontu pēc noklusējuma tiks veikts kā zibmaksājums. Ir iecerēts, ka drīzā nākotnē būs iespējams veikt zibmaksājumus arī uz ārvalstīm.

Zibmaksājumu saņemšana no citām Eiropas bankām, kuras ir SEPA zibmaksājumu sistēmas dalībnieces, “Swedbank” klientiem bija pieejama jau iepriekš. Savukārt zibmaksājumu veikšanas priekšrocību līdz šim varēja novērtēt “Swedbank” mobilās aplikācijas lietotāji – gan privātpersonas, gan uzņēmumi.

Paredzams, ka līdz ar zibmaksājumu ieviešanu kopumā ap 90% maksājumu no “Swedbank” kontiem notiks pāris sekunžu laikā.

Zibmaksājumi Latvijā

Kā liecina Latvijas Bankas dati, 2019. gada 1. jūlijā Latvijā tika sasniegta vēsturiskā 1 miljarda eiro zibmaksājumu robeža. To skaits turpina pieaugt un septembra beigās bija veikti 6,7 miljoni zibmaksājumu par aptuveni 1,3 miljardiem eiro.

Saistītie raksti

Latvijas Banka bija pirmā, kas 2017. gada 28. augustā eiro zonā ieviesa zibmaksājumus – zibenīgus starpbanku maksājumus, kas tiek izpildīti katru dienu jebkurā diennakts laikā, arī brīvdienās un svētku dienās. Pašlaik zibmaksājumi pieejami jau vairāk nekā 90% Latvijas kredītiestāžu klientu, un paredzams, ka 2020. gada laikā tie būs pieejami gandrīz 100% klientu.

Zibmaksājumu attīstība patērētājiem nozīmē būtisku laika ietaupījumu un dažādas iespējas labāk rīkoties ar savu naudu, t.sk. nākotnē izmantot zibmaksājumus tirdzniecības vietās un interneta veikalos jeb e-komercijā. Inovatīvais finanšu pakalpojums arī veicinās finanšu sektora attīstību un šīs nozares uzņēmumu konkurētspēju.

Papildus informācijai:

LA.lv