×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
3. septembris, 2013
Drukāt

Progresa partija grib izmaiņas “norvēģu modelī”

Foto - Imageforum/AFPFoto - Imageforum/AFP

Labēji centriskā Progresa partija (PP), apspriežot partijas nostāju pirms 9. septembrī paredzētajām parlamenta vēlēšanām, apliecinājusi vēlmi mainīt līdzšinējo norvēģu politikas modeli. Partijas līdere Siva Jensena uzskata, ka tradicionālais norvēģu modelis neatbilst norvēģu tautas interesēm, raksta avīze “The Norway Post”.

 

Partijas konferencē ieteikts panākt valsts īpašumā esošās raidsabiedrības NRK pārdošanu un privatizāciju, iesaukšanu armijā neatkarīgi no dzimuma, atcelt pašu kapitāla prasību hipotekārā aizdevuma saņemšanai un panākt vairāku pašvaldību apvienošanu. Jensenas mērķis ir panākt pašreizējās valdības nomaiņu un pēc vēlēšanām izveidot jaunu centriski labēju koalīciju. Pēdējā sabiedriskās domas aptauja, kas veikta septembra sākumā, liecina, ka par PP balsotu 11,6 procentu vēlētāju. Vadībā ir Konservatīvā partija, kuru atbalsta 35,3 procenti vēlētāju, turklāt 40 procenti aptaujāto izteikušies, ka gribētu redzēt Konservatīvo partijas līderi Ernu Solbergu premjerministres amatā, bet tikai 6,6 procenti atbalstījuši Sivu Jensenu valdības vadītājas postenī.

44 gadus vecā PP līdere Siva Jensena, kura par iedvesmas avotu politikā uzskata bijušo britu konservatīvo politiķi Mārgaretu Tečeri, intervijā avīzē “The Daily Telegraph” paudusi viedokli, ka Britānijā pēdējos gados ir vērojama piekāpšanās šariata normu prasībām, īpaši pašvaldībās, kur dzīvo salīdzinoši daudz musulmaņu.

“Mums nevajadzētu piekāpties šajā jomā,” uzskata Jensena, uzsverot, ka “Norvēģijā mums ir viens likums, un tas ir Norvēģijas likums.” Viņasprāt, Britānija tagad pieredz sekas agrāko gadu kļūdainajai imigrācijas politikai. “Jums bija problēmas ar etniskajiem nemieriem, islāma radikāļu grupējumiem, kas neciena demokrātisku sistēmu un preses brīvību, un tie ir kritēriji mūsdienu pasaules vērtējumam,” viņa teica “DT”.

Progresa partija pēc tās izveidošanas pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados ir kļuvusi par Norvēģijas trešo lielāko politisko spēku un vēlēšanās cer iegūt pietiekamu atbalstu, lai piedalītos centriski labējas koalīcijas valdības veidošanā. PP ir liberāla nostāja ekonomikas un sociālajā jomā un kategoriska prasība ierobežot imigrāciju.

“Mēs esam gatavi uzņemties atbildību,” nedēļu pirms vēlēšanām paziņojusi PP līdere Jensena, kuras vadītā partija pārdzīvoja grūtus laikus pēc ultralabējā terorista Andersa Breivīka, agrākā partijas biedra, sarīkotā slaktiņa 2011. gadā.

“Agrāk Siva Jensena mēdza runāt par “Norvēģijas slēpto islamizāciju”, taču vairs šādu retoriku nelieto,” atzīst laikraksta “Dagbladet” politikas nodaļas redaktore Martina Aurdala. Pirms dažiem mēnešiem PP publicējusi asos toņos ieturētu ziņojumu par “imigrācijas ilgtspēju”.

PP Oslo nodaļas vadītājs Kristians Tibrings-Gjede nosodoši vērtē situāciju, ka islāmistu spiediena dēļ skolās nevar svinēt Ziemassvētkus, dziedāt Ziemassvētku korāļus, raksta avīze “The Daily Telegraph”. “Tā ir neliela daļa mūsu kultūras, kas pakāpeniski tiek aizskalota, un tas ir ļoti sāpīgi,” intervijā “DT” saka Gjede. “Mēs devām viņiem patvērumu, un tagad tie esam mēs, kam jāpielāgojas viņu kultūrai.” PP ziņojumā par imigrāciju ieteikts samazināt imigrantu skaitu, izņemot iebraucējus no rietumval-stīm, no pašreizējiem 
20 000 cilvēku gadā līdz aptuveni 1500 imigrantiem gadā. Lai to panāktu, PP iesaka pārskatīt starptautiskos līgumus par patvēruma piešķiršanu un pastiprināt prasības pilsonības iegūšanai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+