Latvijā
Sabiedrība

Prokurors: Nozīmēta ekspertīze, lai noskaidrotu Vaškeviča spējas piedalīties tiesas sēdē Latvijā 4


Vladimirs Vaškevičs.
Vladimirs Vaškevičs.
Foto-LETA

Austrijas varasiestādes ir nozīmējušas ekspertīzi, kurā noskaidros, vai par kukuļdošanu apsūdzētais no amata atstādinātais Finanšu ministrijas (FM) ierēdnis Vladimirs Vaškevičs būs spējīgs piedalīties tiesas sēdē Latvijā, TV3 raidījumam “Nekā personīga” 18.oktobrī atklāja prokurors Arvis Miglāns.

Prokurors norāda, ka no Austrijas saņemta informācija, ka izdošanas procedūra ir apturēta Vaškeviča veselības stāvokļa dēļ. “To es varu paziņot no šī jaunā procesa, kas ir manā lietvedībā. Šobrīd ir tā kā nozīmēta ekspertīze, kura noskaidros, vai Vaškevičs būs spējīgs piedalīties tiesas sēdē, vai nē,” stāsta Miglāns.

Plašākus komentārus par saņemto informāciju prokurors nesniedz.

Raidījums arī vēsta, ka gadu pēc Vaškeviča aizturēšanas 2012.gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki apcietināja kādu 50 gadus vecu vīrieti, kurš atzinās, ka Vaškeviča interesēs mēģinājis panākt liecību grozīšanu no šobrīd atstādinātā Muitas priekšnieka Tāļa Kravaļa, gan draudot, gan piedāvājot trīs miljonu eiro atlīdzību. Šis starpnieks ar Rīgas centra rajona tiesu vienojies par sodu un pret viņu lieta ir iztiesāta. Taču tagad šai lietā apsūdzība draud pašam Vaškevičam.

Miglāns raidījumam atzīst, ka viņa lietvedībā uz doto brīdi atrodas vēl viens kriminālprocess, no kura izriet, ka Vaškevičs jau veicis darbības, lai ietekmētu liecinieku. Ir pieņemts lēmums par Vaškeviča saukšanu pie kriminālatbildības. Arī tas ir nosūtīts uz Austriju. “Arī to mēģina uzrādīt, bet nekādīgi neizdodas,” pauž prokurors.

Latvijas un Austrijas varasiestādes jau ilgstoši cīkstās par Vaškevičs izdošanu.

Kā ziņots, Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesā arvien ir apturēta tiesvedība krimināllietā, kurā par kukuļdošanu apsūdzēts Vaškevičs.

Iepriekš šī krimināllieta tikusi iztiesāta Rīgas apgabaltiesā, tomēr apgabaltiesa šā gada 5.janvārī nosūtīja šo krimināllietu izskatīšanai Ziemeļu rajona tiesai. Tur aģentūrai LETA paskaidroja, ka tiesa šo lietu saņēma jau tad, kad tā bija apturēta. Lietā tiekot gaidīta informācija no Austrijas varasiestādēm, tomēr plašāku informāciju tiesā neizpauda.

LETA jau ziņoja, ka Augstākā tiesa (AT) 2014.gada 20.janvārī atstāja negrozītu Rīgas apgabaltiesas lēmumu grozīt Vaškeviča drošības līdzekli uz apcietinājumu.

Kukuļdošanas lietā KNAB aizturētais Vaškevičs tika apcietināts jau 2011.gada ziemā, taču vēlāk viņu atbrīvoja pret 60 000 latu drošības naudu. Papildus Vaškevičam tika piemēroti arī trīs citi drošības līdzekļi – aizliegums tuvoties konkrētām personām un vietai, aizliegums izbraukt no valsts, kā arī noteiktas nodarbošanās aizliegums.

Kā aģentūrai LETA toreiz skaidroja Vaškeviča advokāte Jeļena Kvjatkovska, Vaškevičs devās uz Austriju, un to atļāva tiesa, taču nepieciešamība ārstēties radās tikai tāpēc, ka Austrijā spēji pasliktinājās viņa veselības stāvoklis, kādēļ bija vajadzīga akūta operācija un pēc tam – ārstēšanās.

Savukārt pērn pavasarī Austrijas tiesa atcēlusi atbilstoši Latvijā izdotajam apcietinājuma orderim piemēroto drošības līdzekli Vaškevičam, aģentūru LETA toreiz informēja advokāts Oskars Rode. Viņš pastāstīja, ka Vaškevičs ir atbrīvots un plāno turpināt ārstēšanos. Lēmumu par Vaškeviča atbrīvošanu no apcietinājuma Austrijas tiesa pieņēmusi, rūpīgāk izvērtējot lietas materiālus un konstatējot, ka Vaškeviča lietā ir daudz neskaidrību un pretrunu. Pēc advokāta teiktā, Austrijas tiesa arī ņēmusi vērā faktu, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesā ir iesniegtas vairākas sūdzības par Vaškeviča cilvēktiesību pārkāpumiem.

“Mēs ceram, ka šis Austrijas tiesas lēmums motivēs Latvijas tiesībsargājošās iestādes pārskatīt mūsu iepriekš sniegtos argumentus un ņemt tos vērā, nevis klaji ignorēt, kā tas ir bijis līdz šim,” sacīja Rode.

Vaškeviča advokāti bija arī iesnieguši sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā, norādot visus pret bijušo Valsts ieņēmumam dienesta ģenerāldirektora vietnieku, Muitas Kriminālpārvaldes direktoru vērstos Latvijas tiesībsargājošo iestāžu pārkāpumus, tostarp prasot atzīt par pretlikumīgu Latvijas tiesas lēmumu par apcietinājuma kā drošības līdzekļa piemērošanu Vaškevičam.

LA.lv