Latvijā
Sabiedrība

PTAC izplata brīdinājumu par spineru ar baterijām 16

Foto – PTAC

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), veicot spinera (fidget spinner) ar gaismiņām (preces identifikācija NO:2701) parauga testēšanu, konstatējis, ka tas neatbilst būtiskajām drošuma prasībām, proti, no rotaļlietas atdalās bateriju nodalījuma detaļas un tādējādi kļūst pieejamas tajos esošās baterijas.

Pēc VID Muitas iestādes pieprasījuma PTAC ir pārbaudījis 6403 spinerus. Pārbaužu rezultātā šogad 1550 spinerus nav atļauts laist brīvā apgrozībā (aizliegts importēt), kas novērtēti kā neatbilstoša prece (prece ir neidentificējama, nav pierādīta atbilstība drošuma prasībām) un 480 spineri atzīti par nedrošiem (no rotaļlietas atdalās bateriju nodalījuma detaļas un tādējādi kļūst pieejamas tajos esošās baterijas, kuras nejauši norijot var radīt nopietnus barības vada, kuņģa, zarnu un centrālās asinsrites bojājumus).

Podziņbateriju norīšana ir ārkārtīgi bīstama, jo, nonākot organismā, tā ātri sadalās un jau divu stundu laikā spēj radīt neatgriezeniskus orgānu bojājumus ne tikai gremošanas sistēmā, bet arī trahejā, elpošanas ceļos un centrālajā asinsritē, turklāt, ja bojājums skar arī citas sistēmas, letāli ir 80-90% gadījumu. Baterijās esošās ķīmiskās vielas burtiski “izdedzina” audus, radot gļotādas tūsku un ļoti sarežģītus orgānu bojājumus.

Ņemot vērā iepriekš minēto, PTAC aicina patērētājus pārliecināties, vai to rīcībā nav spineri, kuriem ir viegli pieejami bateriju nodalījumi un attiecīgi – arī baterijas. Ja bateriju nodalījums ir viegli atverams, aicinām pārtraukt izmantot šādus izstrādājumus, atbrīvojoties no baterijām drošā veidā (piemēram, izmest tās bateriju nodošanas punktā).

Speciālisti vērš uzmanību, ka bateriju nodalījumam jābūt cieši noslēgtam, lai bērns tajā esošajām baterijām nevarētu piekļūt. Tam jābūt atveramam tikai ar instrumenta palīdzību vai bateriju nodalījuma vāka atvēršanai nepieciešamas divas dažādas kustības.

Vienlaicīgi PTAC aicina neiegādāties nezināmas izcelsmes rotaļlietas, tai skaitā spinerus. Rotaļlietu marķējumā jābūt:

a) CE marķējumam;

b) identifikācijas elementam (piemēram, modeļa numurs, svītrkods u.c.);

c) ražotāja nosaukumam (firmai) vai reģistrētai preču zīmei un adresei, kur ar ražotāju iespējams sazināties;

d) ja rotaļlieta ražota ārpus Eiropas Savienības, arī importētāja nosaukumam (firmai) vai reģistrētai preču zīmei un adresei, kur ar importētāju var sazināties;

e) ja nepieciešams, norādītiem brīdinājumiem saistībā ar rotaļlietas lietojumu, piemēram, Nav
piemērots bērniem, kas jaunāki par 36 mēnešiem (vai brīdinājuma simbols) un norādījums par apdraudējumu, kā arī, ja nepieciešams, pievienotai piktogrammai vai citai informatīvai zīmei ar norādi par īpašu risku vai lietojumu.

PTAC arī aicina komersantus patērētājiem piedāvāt tikai drošas rotaļlietas.

Latvijā konstatētās nedrošas preces, tostarp spineri, atrodamas PTAC izveidotāja datu bāzē.
Eiropā konstatētās nedrošās preces, arī spineri, atrodamas RAPEX datu bāzē.

LA.lv