Pasaulē
Eiropa

Pudždemons sola turpināt cīņu par Katalonijas neatkarību0


Katalonijas līderis Karless Pudždemons.
Katalonijas līderis Karless Pudždemons.
Foto – REUTERS/LETA

Bijušais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons pēc atgriešanās Beļģijā sarīkotajā preses konferencē sestdien paziņojis, ka turpinās “aizstāvēt katalāņu tautas taisnīgo lietu”.

Pudždemons varēja atgriezties Beļģijā, kur viņam pieder māja, pēc tam, kad Madride atsauca Eiropas aresta orderi, bet Vācija izbeidza lietu par viņa izdošanu Spānijai.

“Šīs nav mana ceļojuma beigas. Es došos uz visattālāko kontinenta stūri, lai aizstāvētu katalāņu tautas taisnīgo lietu,” uzsvēra separātistu līderis. “Mans ceļojums nebeigsies, kamēr visi politiskie ieslodzītie netiks atbrīvoti, trimdinieki nevarēs atgriezties un katalāņu tauta nevarēs īstenot savas pašnoteikšanās tiesības bez vardarbības draudiem.”

Preses konferencē Katalonijas pārstāvniecībā Briselē piedalījās arī Pudždemona pēctecis Katalonijas premjera amatā Kims Torra, kurš viņu joprojām uzskata par patieso “leģitīmo” valdības vadītāju.

Pudždemons tika aizturēts Vācijā martā, kad bija ceļā no Dānijas uz Beļģiju, likumsargiem šo lēmumu pamatojot ar tobrīd spēkā esošo Eiropas aresta orderi.

Pudždemons aizbēga no Katalonijas oktobrī, bažījoties par Spānijas represijām pēc Katalonijas parlamenta lēmuma pasludināt neatkarību.

Madride viņam un vairākiem citiem katalāņu separātistu līderiem izvirzījusi apsūdzības dumpī un valsts līdzekļu izšķērdēšanā, sarīkojot neatkarības referendumu.

Katalonijas valdība 1.oktobrī, par spīti Madrides aizliegumam, sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas.

Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21.decembrī katalāņu separātisti tomēr saglabāja absolūto vairākumu, un pretstāve starp Barselonu un Madridi turpinās. Pēc Rahoja konservatīvās valdības krišanas, to jūnijā nomainot sociālistu valdībai Perdo Sančesa vadībā, Madride gan izrādījusi zināmus izlīguma žestus.

Pudždemons vēlāk sestdien dosies uz Vaterlo, kur viņš plāno izveidot “Republikānisko padomi”, kas darbosies paralēli reģionālajai valdībai Barselonā un cīnīsies par Katalonijas neatkarību. “Mana politiskā darbība bāzēsies Beļģijā, protams, ar mērķi iegūt tautas mandātu”, vēl atrodoties Vācijā, paziņoja Pudždemons. “Briselē mēs turpināsim (..) aktivitātes, kas saistītas ar to, ko katalāņu tauta apstiprināja 1.oktobrī.”

Šobrīd ārvalstīs atrodas vēl pieci katalāņu neatkarības kustības līderi, kas uzturas Beļģijā, Šveicē un Skotijā.

Tikmēr vairums Pudždemona valdības locekļu, kas palika Spānijā, šobrīd atrodas pirmstiesas apcietinājumā.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Nausēda respektē Kaljulaidas lēmumu tikties ar Putinu, bet nedomā rīkoties tāpat
20 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Tramps atceļ vizīti Dānijā 1
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Kas notiks pēc 31. oktobra? Saruna ar britu vēstnieku Latvijā Kītu Šenonu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Konkurentu cīņas Tukumā: “Rimi” neļauj “Lidl” izmantot piebraucamo ceļu 1
34 minūtes
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas karstuma vilnis? Sinoptiķi nāk klajā ar negaidītu prognozi
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Izklaide ar nosaukumu “nu, valdība kritīs?”
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Nesodāmības gaisotne VUGD: likums pārkāpts, budžetam nodarīti zaudējumi, bet vainīgo nav 1
1 stunda
IE
Ināra Egle
Latvijā
VIDEO: Demonstrācijā cer atmodināt Dundagu
3 stundas