Dabā

Puķinieki un ierēdņi – kurš kuru? 16

Foto – Valdis Semjonovs

Pēc jaunā veidola iegūšanas Rīgas senākās ziedu tirgotavas – “Saktas” puķu tirdziņa – vārds regulāri izskan masu medijos. Sabiedrība joprojām apspriež tā būvniecības dārgās izmaksas, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ķēries pie kiosku jumtu izmaksu pētīšanas, bet paši puķinieki jau divus gadus nesekmīgi cenšas vienoties ar Valsts kanceleju par tās autostāvvietas pārvietošanu. 


 

Ināra Trūpa “Saktas” saimē ir jau divdesmit gadus, tādēļ šeit notiekošo zina gana labi. “Pēc pārbūves tirgus ir divreiz lielāks, bet mūsu ienākumi ievērojami kritušies, jo kioskiem pretim esošā Valsts kancelejas darbinieku autostāvvieta neļauj pircējam piebraukt pie mums. Bieži pircēji nākuši un teikuši, ka trīsreiz bijis jābrauc apkārt Vērmaņdārzam, meklējot, kur novietot automašīnu,” stāsta Ināras kundze. Viņa arī atklāj, ka daždien policija teju septiņas reizes kontrolē, vai auto atstāts uz 15 minūtēm, bet citkārt virkne mašīnu bez jebkādas maksas stāvot visu dienu. “Protams, es pārlieku sūdzēties nevaru, jo tā 15 minūšu stāvvieta sākas gandrīz iepretim manai tirdzniecības vietai, taču tie, kas atrodas tuvāk Elizabetes ielai, tiešām paliek bez pircējiem – cilvēki tik tālu nevēlas iet,” tā I. Trūpa.

Iepretim “Saktas” kopumā 30 tirdzniecības vietām 150 metri atvēlēti automašīnu novietošanai. Sākot no Elizabetes ielas, 30 vietas paredzētas Valsts kancelejas darbinieku auto, bet aiz tām 20 vietas izveidotas transportlīdzekļa novietošanai uz 15 minūtēm. 


Harijs Japiņš, 32 gadus strādā “Saktas” puķu tirgū: “Tas, ko mēs Valsts kancelejai piedāvājam, ir pārcelt viņu autostāvvietu par 30 metriem uz Merķeļa ielas pusi. Tas būtu piecu minūšu darbs un neciestu nedz kancelejai atvēlēto vietu skaits, nedz darbinieku ērtības. Diemžēl mums ir atteikts vairākkārt. Man gan šķiet, ka būtu jābūt lielākam atbalstam no valstiskām iestādēm biznesam, jo arī mēs maksājam nodokļus, kas šīs institūcijas uztur. Ja šo situāciju nerisina, drīz daudzi šeit var bankrotēt. Jau tagad virkne tirgotāju aizgājuši un tukši stāv pieci puķu kioski.”

H. Japiņa piedāvātais risinājums tiešām šķiet loģisks un vienkārši īstenojams, ja vien ir abpusēja vēlme to darīt. Taču Valsts kancelejā, no kuras H. Japiņš saņēmis virkni atbilžu ar aizbildinājumu par aizsargjoslām ap valsts objektiem, uzsver – viss nav tik vienkārši.

Ivars Vilks, Valsts kancelejas direktores palīgs: “Brīvības bulvārī 36 atrodas trīs stratēģiskas institūcijas, kas atbilst valsts aizsardzības objekta statusam, – Augstākā tiesa, Valsts kanceleja un Tieslietu ministrija. Visā pasaulē ap valsts aizsardzības objektiem ir noteikta aizsargjosla, lai nodrošinātu objektu drošību un ekspluatāciju. Tās mērķis ir novērst vai mazināt iespējamos teroraktos, piemēram, šaušanā vai spridzināšanā, radušos triecienviļņu un trokšņu ietekmi uz ēkās strādājošajiem cilvēkiem. Piemēram, 2011. gada 22. jūlijā teroristisks uzbrukums notika Norvēģijas galvaspilsētā Oslo, kad netālu no vairākām valdības ēkām iestāžu darba laikā eksplodēja to tuvumā novietots auto. Gāja bojā astoņi cilvēki un vairāki desmiti tika ievainoti.”

Tādēļ neiespējama esot arī pašreizējās autostāvvietas daļēja pārvietošana, jo Valsts kanceleja ieviesusi īpašu caurlaižu sistēmu mašīnu novietošanai, kas draudu gadījumā ļaujot reaģēt nekavējoties. “Ja tā būtu publiska autostāvieta un rastos aizdomas par spridzināšanas draudiem, nebūtu iespējams nekavējoties sazināties ar novietoto transportlīdzekļu lietotājiem un nepieciešamības gadījumā atbrīvot stāvvietu, lai operatīvi veiktu nepieciešamās darbības,” skaidro I. Vilks.

Jāpiezīmē, ka puķinieki lūguši palīdzību šīs problēmas risināšanā arī Rīgas vicemēram Andrim Amerikam un tirdziņa apsaimniekotājam SIA “Rīgas nami”. Pēc tam kopīgi ar RD Satiksmes departamentu aizvadītā gada nogalē 15 minūšu bezmaksas stāvvietā vietu skaits palielināts no 10 līdz 20, pārceļot trolejbusa pieturu.

Tomēr puķu pārdevēji norāda – tas nav risinājums. Tirdziņš strādā diennakti, un, lai gan Valsts kancelejas auto šeit stāv līdz sešiem vakarā, naktī šo stāvvietu izmanto apkārtējo māju iedzīvotāji un piebraukt pie tirgus tādējādi nav iespējams nedz dienā, nedz naktī.

 

LA.lv