×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
19. decembris, 2013
Drukāt

Putins sola tuvākajā laikā apžēlot bijušo naftas magnātu Hodorkovski

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Apcietinājumā turētais naftas uzņēmuma “Jukos” bijušais vadītājs Mihails Hodorkovskis uzrakstījis lūgumu par apžēlošanu un tas tuvākajā laikā tiks apstiprināts, ceturtdien pēc preses konferences paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

“Mihailam Borisovičam (Hodorkovskim) atbilstoši likumdošanai bija jāuzraksta attiecīgais dokuments – lūgums par apžēlošanu. Viņš to nedarīja. Taču pavisam nesen viņš uzrakstīja tādu dokumentu un vērsās pie manis ar lūgumu par apžēlošanu,” žurnālistiem sacīja Putins.

Pēc viņa teiktā, tuvākajā laikā tiks parakstīts rīkojums par Hodorkovska lūguma apmierināšanu.

Kā norādīja Putins, Hodorkovskis brīvības atņemšanas vietās jau pavadījis vairāk nekā desmit gadus.

“Saņēmis nopietnu sodu. Viņš atsaucas uz humāniem apsvērumiem, viņam ir slima māte. Es domāju, ka, ņemot vērā šos apstākļus, var pieņemt atbilstošu lēmumu un tuvākajā laikā tiks parakstīts rīkojums par viņa apžēlošanu,” sacīja Putins.

Savukārt Hodorkovska aizstāvībai nav zināms, kas iesniedzis apžēlošanas lūgumu, pavēstīja viņa advokāts Vadims Kļugvants.

“Viņš nevērsās [ar lūgumu par apžēlošanu], un pēdējā laikā mums nav bijis informācijas, ka kāds būtu vērsies viņa vietā. Tādas informācijas mums nav, lai arī visu šo gadu laikā dažādas personas iesniegušas lūgumus par viņu apžēlošanu,” sacīja Kļugvants.

To apstiprināja advokāte Karina Moskaļenko.

“Es esmu likumīgā Hodorkovska aizstāve, man nekas nav zināms par to, ka viņš būtu rakstījis lūgumu par apžēlošanu. Nedz pēdējā mūsu tikšanās reizē, nedz agrāk Hodorkovskis man par to nav teicis,” sacīja advokāte.

Arī arestanta māte Marina Hodorkovska par šo lūgumu neko nav zinājusi.

“Mums līdz šai dienai nekas nebija zināms par apžēlošanu, es atrodos “iesaldētā” stāvoklī, nezinu, ko teikt, bet ceru – ja valsts augstākā amatpersona par kaut ko ir paziņojusi, tad tas notiks.”

Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs apliecināja: “Ir vēstule ar viņa parakstu.” Tiesa gan, viņš nesāka skaidrot, vai Kremlis ir gatavs demonstrēt šo dokumentu.

“Hodorkovskis varēja vērsties pēc apžēlošanas bez advokātiem,” pieļāva prezidenta konsultatīvās cilvēktiesību padomes locekle, bijusī Konstitucionālās tiesas tiesnese Tamāra Morščakova. “To var izdarīt ar kolonijas administrācijas starpniecību. Turklāt šāds lūgums tiek adresēts nevis personai, kurai ir apžēlošanas tiesības, bet gan reģionālajai apžēlošanas komisijai.”

Savukārt ar Hodorkovski kopā notiesātā finanšu uzņēmuma “Menatep” bijušā vadītāja Platona Ļebedeva advokāts sacīja, ka “atbilstoši situācijai, kāda tā bija vakar vakarā, Ļebedevs lūgumu nav iesniedzis”.
Tas, ka Hodorkovskis ir iesniedzis lūgumu par apžēlošanu, nenozīmē vainas atzīšanu, sacīja Valsts domes likumdošanas komisijas priekšsēdētājs Pāvels Krašeņiņņikovs.

“Konstitūcija paredz tiesības iesniegt lūgumu par apžēlošanu. Atzīt vainu – šajā gadījumā tāda nosacījuma nav.”
2005.gadā Hodorkovskis kopā ar līdzapsūdzēto Platonu Ļebedevu tika notiesāts par izvairīšanos no nodokļiem un krāpšanu. 2010.gada decembrī Hodorkovskis un Ļebedevs tika notiesāti par 200 miljonu tonnu naftas piesavināšanos un iegūtās peļņas legalizēšanu.

Ļebedevs brīvībā varētu iznākt 2014.gada maijā, bet Hodorkovskim paredzēts iznākt brīvībā tā paša gada augustā.
Šā gada jūlijā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) atzina, ka Hodorkovska un Ļebedeva pirmā prāva bijusi netaisnīga.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+