×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
26. septembris, 2014
Drukāt

Edvards Lūkass: Putins tēmē uz Baltijas valstīm, lai radītu šaubas par NATO (14)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Pazemojusi Rietumus Ukrainā, Putina Krievija sāk pievērsties Baltijas valstīm. No Krievijas ir nākuši četri nozīmīgi signāli, kas pagaidām nav izraisījuši pienācīgu pretreakciju.

Tikko prezidents Obama šā mēneša sākumā Tallinā bija sniedzis skaidru paziņojumu par Eiropas robežu aizsardzību, Krievija sagūstīja igauņu drošības ierēdni Estonu Kohveru netālu no abu valstu robežas. Viņu apsūdz spiegošanā un viņam draud 20 gadu cietumsods, ja Maskavas tiesa viņu atzīs par vainīgu. Kā nākamo Krievija pieprasīja Lietuvai izdot 1500 tās pilsoņu, kuri nav pildījuši obligāto militāro dienestu Padomju Savienībā. Tas ir draudīgs un atbaidošs gājiens, ko varētu salīdzināt ar mūsdienu Vācijas prasību Nīderlandei vai Dānijai izdot to pilsoņus, kas dezertējuši no Hitlera armijas. Un 19. septembrī Krievija sagrāba Lietuvas zvejas kuģi, to apsūdzot maluzvejniecībā Krievijas teritoriālajos ūdeņos. Kuģis un tā apkalpe aizturēti Murmanskā, un šī rīcība ir izraisījusi spēcīgu protestu no Lietuvas valdības puses. Tikmēr Rīgā kādas konferences laikā Konstantīns Dolgovs, augsts Krievijas ierēdnis, sniedza draudošu brīdinājumu, ka Baltijas valstis veicinot neonacismu, diskriminējot etniskos krievus un krievu valodu, rupji pārkāpjot cilvēktiesības, un ka Rietumi kūdot uz šīm rīcībām.

Pēdējos divdesmit gados Maskava ir ik pa brīdim centusies uzjundīt diskriminācijas jautājumu, bet šā temata atdzīvināšana, īpaši piesaistot Rietumu līdzatbildību, ir ievērojams kāpinājums Krievijas informācijas karā. Tas, ka kāpinājums notiek šajā brīdī, varētu nozīmēt, ka Krievija varētu mēģināt atkārtot veiksmes Ukrainā arī citur – bet šoreiz NATO dalībvalstīs. Ja Putinam veiktos destabilizēt kādu no šīm valstīm, tas būtu iznīcinošs belziens alianses ticamībai.

Attiecībā uz Baltijas valstīm Krievija jau ilgi ir paudusi nevis faktus, bet fikciju. Tā noliedz, ka 1940. gadā Padomju Savienība okupēja toreiz neatkarīgās Igaunijas, Latvijas un Lietuvas valstis, pastāvot uz to, ka tās tikušas likumīgi anektētas. Tāpat Krievija neizrāda nožēlu par 200 000 vīriešiem, sievietēm un bērniem, kuri represiju laikā tika deportēti uz tāliem Padomju Savienības reģioniem. Jau pirms Putins un viņa KGB biedri nāca pie varas, Krievija bija uzbāzīgs kaimiņš.

Bet situācija pasliktinās. Dolgova kunga Rīgā izteiktās apsūdzības ir izgudrotas – un viņa tituls “Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis cilvēktiesību, demokrātijas un likumības jautājumos” šķiet tikpat ticams kā lapsu speciālists vistu labklājības lietās. Bet šādi draudi diemžēl spēj vest uz izrēķināšanos. Dolgovs brīdināja Baltijas valstis par “tālejošām, bēdīgām” sekām, ja tās turpinās viņa izdomātos pārkāpumus.

Arī Krievijas slepenais karš Ukrainā sākās ar trikiem un propagandu. Kad Krievijas protežē Ukrainā toreizējais prezidents Janukovičs aizbēga no valsts, Krievija nekavējoties nosauca jauno valdību par “huntu”. Maskava tūlīt arī sūdzējās, ka krievvalodīgie ukraiņi tiek vajāti un ka Ukrainā trako neonacisti. Apsūdzības tika veidotas, lai uzjundītu senus aizvainojumus un bažas un lai sagatavotu augsni pilsoņu karam.

Vai kas līdzīgs varētu notikt Baltijā? Arī Baltijas valstīs, tāpat kā Ukrainā, mīt skaitliski liela krievu minoritāte – kopā ap miljons personu jeb septītā daļa no kopējā iedzīvotāju skaita –, un Latvijā šī proporcija ir vislielākā. Etnisko krievu starpā ir kā pilnībā integrēti vietējie pilsoņi, tā kaismīgi krievu nacionālisti. Bet Baltijas valstis nav etnisku spriedžu perēkļi – vismaz līdz šim. Ikdienas dzīvē valodas un kultūras sadzīvo bez pro­blēmām. Igaunija un Latvija piedāvā pilsonību visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no etniskās izcelsmes, prasot tikai valsts valodas un vēstures zināšanas. Lietuva savai nelielajai krievu minoritātei 1991. gadā piešķīra automātiskas pilsonības tiesības.

Kā kontuzētie sagrauto Austrumukrainas pilsētu iedzīvotāji varētu apliecināt, Krievijas it kā apspiesto minoritāšu “aizsardzība” nekādi tiem nav līdzējusi. Dolgova kunga Baltijas valstīm izteiktie draudi neatvieglos cīņu par krievu valodas lomu izglītībā un sadzīvē. Tie drīzāk apdraud miermīlīgo sadzīvi, ko Baltijas iedzīvotāji ir baudījuši kopš 1991. gada.

Bet iemesls spiedienam pret Baltiju nav rūpes par ārzemēs dzīvojošiem krieviem – jautājums, kuram Krievija nepievērš vērību vairākumā citu valstu. Drīzāk Kremļa mērķis ir demoralizēt šīs valstis, uzrādot Rietumu apņēmības trūkumu.

Līdz šim prezidentam Putinam ir veicies. NATO vēlīni un lēni aprod ar domu, ka tai jāsargā teritorija no Krievijas draudiem. Aptuveni gada laikā aliansei būs ātras reakcijas spēki, kas krīzes gadījumā varētu pastiprināt Igaunijas, Latvijas un Lietuvas aizsardzību. Bet NATO spārni ir apcirpti. Vairākums tās biedru aizsardzībai nevelta nepieciešamo naudu, un dažas alianses senākās dalībvalstis – Francija, Itālija un īpaši Vācija – uzskata, ka pat aizsardzības pasākumi pret Krieviju ir “provokācijas”.

Arī Latvija nav savu pienākumu augstumos. Valsts ir vārga pret saimniecisku spiedienu, psiholoģisku karu, propagandu un īpaši netīras naudas izlietošanu politiskajā jomā. Pēdējā ir īpaši uzkrītoša, tuvojoties vēlēšanām. Latvijas galvenie vājumi ir radušies no pašu kļūdām, un Krievija ir vairāk nekā gatava tos izmantot savā labā. Tikai Latvijas rokās ir šīs kļūdas izlabot.

Tikmēr Krievija strauji bruņojas. Tās militārajos plānos ir iekļauta taktisko kodolieroču agrīna lietošana, ko vairākums NATO dalībvalstu uzskata par tabu. NATO alianses galvenā problēma – tā ir izveidota šobrīd nepareizam kara veidam. Krievija negrasās karot ar konvencionālām metodēm. Tā meklē, kā mīkstināt valstis, kur tā vēlas dominēt, lietojot mulsinošas, neparedzamas taktikas, stratēģiju, ko militārie eksperti dēvē par “hibrīdo karadarbību”. Tā iekļauj tirdzniecības sankcijas, enerģijas piegādes pārtraukšanu (Baltijas valstis importē no Krievijas visu dabas gāzi, ko tās patērē), propagandu, kiberuzbrukumus, mērķtiecīgu noziedzības izmantošanu, politiķu uzpirkšanu un kūdīšanu uz etniska rakstura nemieriem.

NATO un Rietumi nav sagatavoti šāda veida draudu atvairīšanai, kas nāk reizē ar krietnu devu “maskirovkas”, kas apzīmē maskēšanos un maldinošu militāru rīcību. Padomju Savienība šo stratēģiju attīstīja, bet mūslaiku Krievija to pacēlusi augstākā līmenī.

Pamats šai stratēģijai ir liegšanās. Nogriezta gāze? Tīri komerciāls apsvērums. Kiberuzbrukums? Patriotisku krievu hakeru pašrocīga darbība. Propaganda? Krievu redaktoru izpratne. Un spēcīgie, kareivīgie vīri, kas musina uz etniskiem nemieriem, – varbūt privātpersonas, kuras izdomājušas šādi pavadīt savas brīvdienas.

Šāda taktika varētu viegli destabilizēt vienu vai vairākas no Baltijas valstīm, uzspiežot valdības maiņu un iznīcinot Eiropas kopējās drošības jēdzienu. Diemžēl NATO rāmie politiskie vadoņi vēl nav izrādījuši gribu šos posta draudus novērst.

(Tulkojis Pēteris Bolšaitis)

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. у прибалтов реально **

 2. Lūkass atklāti melo par Ukrainu. Pārējais it kā uz to balstīts- arī meli. Neredzu nekādu bonusu Krievijai uzbrukt NATO. Krima ir nenogremdējams aviācijas bāzes kuģis, un Donbasa militāro rūpniecību, kas apgādāja Krieviju, nedrīkstēja atdot NATO. Lūk, vienkārši krievu motīvi.

 3. Lūkkas melo.

 4. PALDIES komentētājam tā gan!!! NAV ko PIEBILST!!! PALDIES PAR kodolīgo, analītisko rakstu LŪKASA kungam!

 5. Mēs paši saprotam kas mums draud bez tādiem tu!

 6. Kā kulaks uz acs.

 7. Visai analītisks raksts. Īsi un kodolīgi. Atliek vien piebilst, ka Krievija jau ir sākusi reālu jauna veida karu Baltijā un tajā ir iesaistīti Krievijas specdienesti un bijušie VDK cilvēki īpaši starp Latvijas iedzīvotājiem. Šajā situācijā Latvijai ir nepieciešamas steidzamas reformas Latvijas drošības iestādēs, par kurām ļoti pareizi runā Latvijas prezidents Andris Bērziņš.
  Bet Krievija nekad nebūtu sākusi tik masīvu uzbrukumu Ukrainai, ja tai nebūtu sabiedrotais, kurš precīzi informē Krieviju par paredzamajiem Rietumu pretpasākumiem. Vēl vairāk, tas ir sabiedrotais, kurš arī ietekmē šos pretpasākumus un tā ir Izraēlas diaspora, kas aktīvi darbojas visās Rietumu valstīs tikai un vienīgi Izraēlas nacionālo interešu vārdā. Tai skaitā un it īpaši ASV.

 8. PALDIES PAR IZSMEĻOŠO RAKSTU!!! Kaut ko līdzīgu mūsu avīzēs NEATRAST!?? Esam tīrie tesmeņi! Šaubos, vai kaut mūsējie KO “SAPRATUŠI” , jeb varbūt NEVĒLAS SAPRAST, jo NAV IZDEVĪGI…

 9. Lukass nav kārtīgi izpētījis 1.auksto karu.NATO stratēģija turas gandrīz tikai uz kodolieročiem.Tas izskaidro Eiropas valstu ļoti kūtro bruņošanos pieklusuma periodā.Ja jau viss turas uz kodolieročiem,tad kamdēļ gan gatavoties parastajam karam?Parastais karš ved pie taktiskajiem kodolieročiem(to pielietošanu nolūkā pārspēt vai atbildēt uz pretinieka ieroču uguni),bet stratēģiskie kodolieroči ir iestādīti automātiskai reaģēšanai vai nu uz pretinieka raķetēm,vai taktiskajiem kodolieročiem.Rezultātā karā tiek zaudēta iespēja nopelnīt.

 10. “Baltijas valstis veicinot neonacismu, diskriminējot etniskos krievus un krievu valodu, rupji pārkāpjot cilvēktiesības” — bet vai tā nav diskriminācija un rupjšs cilvēk tiesību pārkāpums, ka krievi ignorē Latviešu tiesības runāt tikai Latviski savā zemē un paši (imigranti būdami) paziņo, ka Latviešu valodu nemācīsies un Latviski nesarunāsies?

  • Kremlis ir gatavs melot, Atbildēt

   zagt, pazemot un slepkavot…. kas tad tads sikums ka parkapt citiem civektiesibas??? Tirais nieks… par tadam lietam nav nevienam ko uztraukties!

 11. ASV nekad neatstaas savus mazos draugus nelabaa varaa. To neatljauj vinju metalitaate. Amerikaanji sevi uzskata par izredzeeto tautu, puse no vinjiem ir evangelikaalie kreatonisti. Vinji tic biibelei un nedriikst riikoties Dievam netiikamaa veidaa.

  • Ar tadiem fundamentalistiem Atbildēt

   Nav ko ielaisties, drizak no tiem begt ka no pasa nelaba. Tie nav normali cilveki…. tie tic, ka lai Jezus atkal virs zemes naktu un Jeruzaleme ka Jauna atkal celtos ir janak tam loti lielam Armagedones karam un jo atrak tas nak, un jo straujak to var veicinat jo drizak naks Dieva valstiba virs zemes. Ar tada tipa amerikaniem nav ko ielaisties…. ne paldies kaut gan mums un Eiropai pat ar visiem alkatigiem vaciem, italiem un franciem ASV aizsardziba pret satanisko Putinu ir loti loti vajadziga.

 12. Kosķa Dolgovs, “Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis cilvēktiesību, demokrātijas un likumības jautājumos” :0, būtu iekļaujams Baltijas valstu melnajā sarakstā. Šim krievu nacistam nav Baltijas valstīs ko meklēt.

Draugiem Facebook Twitter Google+