Dabā
Zaļā dzīvošana

Putnu dzīve – spraiga un dramatiska 16


Jūras ērgļu ligzdā perēšana šajā gadā nenotika.
Jūras ērgļu ligzdā perēšana šajā gadā nenotika.
Publicitātes foto

Latvijas Dabas fonds 2016. gadā nodrošināja tiešraidi no piecu aizsargājamu putnu – melnā stārķa, jūras ērgļa, zivjērgļa, vistu vanaga un lielā dumpja – ligzdām.

Dabas fonds šādas tiešraides nodrošina jau piecus gadus. Tās ir populāras ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē, un šosezon tās skatītas 2,8 miljonus reižu.

Jūras ērgļu ligzdā lig­zdošana šajā gadā nenotika, tomēr tajā risinājās gana daudz interesanta – jaunu jūras ērgļu mātīšu mēģinājumi uzsākt attiecības ar ligzdas saimnieku Robertu, kura partnere Durbe visdrīzāk devusies citos medību laukos, dažāda vecuma jūras ērgļu apciemojumi, kraukļu vizītes u. c. notikumi. Šobrīd jūras ērgļu ligzdā īpašuma tiesības ir pieteicis jauns pāris – abi ērgļi ir gredzenoti (mātīte no Lietuvas, tēviņš no Latvijas) un cītīgi notiek ligzdas atjaunošana, kas vieš cerības uz veiksmīgu ligzdošanas sezonu 2017. gadā! Tiešraide no jūras ērgļu ligzdas turpinās arī tagad.

Jau otro gadu var sekot līdzi veiksmīgai ligzdošanai melno stārķu ligzdā, kas atrodas Zemgalē (reģionā starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi). Sezonas sākumā – marta beigās, aprīļa sākumā – melno stārķu tēviņš, nevarot sagaidīt savu partneri, uzsāka attiecības ar jaunu mātīti, tomēr tām nebija lemts ilgs mūžs, jo ligzdā atgriezās īstā saimniece un savu konkurenti izsvieda laukā. Taču, tā kā neviens no pieaugušajiem putniem nav gredzenots, nevar droši apgalvot, ka šie bija tie paši putni, kas iepriekšējā gadā. Aprīļa pirmajā pusē ligzdā tika izdētas četras olas, no divām izšķīlās mazuļi, divas – vanckari. Piektajā augustā abi izaugušie stārķēni uzsāka migrāciju un ligzdā vairs netika redzēti.

Pēc veiksmīgās 2015. gada lielā dumpja ligzdas tiešraides no Engures ezera arī 2016. gadā tika atrasta lielā dumpja ligzda, pie kuras uzstādīt tiešraides kameru. Tiešraide sākta 19. maijā, kad ligzdā jau bija piecas stipri aizperētas olas. Diemžēl jau pēc nedēļas, 25. maijā, tiešraides sezona beidzās, jo nakts aizsegā ligzdā bija paviesojusies Amerikas ūdele un izēdusi visas piecas olas. Amerikas ūdele ir viena no zināmākajām ligzdojošo ūdensputnu ligzdu postītājām.

Jānis Ķuze, Latvijas Dabas fonda eksperts un ornitologs, atzīst: “Latvijas Dabas fonds var lepoties ar tiešraidēm, kas tehnoloģiskā ziņā ir vienas no labākajām visā pasaulē. Pateicoties kamerām, šīs cilvēkam gandrīz nepieejamās ligzdas sniedz unikālu ieskatu dabas pasaulē un vērtīgu informāciju par aizsargājamo putnu dzīvi.”

Tiešraides nodrošinātas, pateicoties LMT, “MikroTik” un privātu ziedotāju atbalstam.

LA.lv