×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. jūnijs, 2012
Drukāt

Radikālu uzskatu izplatīšanai izmanto IMHOclub.lv (1)

imho_club2

Krievvalodīgās avīzes “Čas” un “Vesti” ar rakstiem un tēmām sācis apgādāt interneta medijs “IMHOclub.lv”. Tieši no šīs vietnes nācis materiāls ar prokrieviskā britu eksperta Džona Loklenda skandalozajiem spriedelējumiem, kas tika publicēti gan portālā gan abās avīzēs.

 

14. jūnijā, kad Latvija pieminēja staļiniskās represijas, “IMHOclub.lv” šo dienu atzīmēja ar nu jau skandalozo Latvijas valsts noliedzēja Aleksandra Giļmana publikāciju, kurā viņš apšauba represiju traģiskumu un salīdzina to ar romantisku pastaigu dabā. Arī šo rakstu steidzīgi pārpublicēja “Čas”.

Kas ir “IMHOclub.lv”? Tā veidota kā interneta diskusiju platforma. Saīsinājums “IMHO” ir anglisks, interneta vidē pazīstams izteiciens In my humble opinion (tulkojumā – pēc mana pieticīgā viedokļa). Portāla veidotāja Jurija Aleksejeva iepriekšējā darbavieta bija laikrakstā “Bizness & Baltija”, bet no 2005. līdz 2009. gadam bijis deputāts Rīgas domē no “PCTVL” frakcijas. Neilgi pēc ievēlēšanas, kas sakrita ar 16. marta leģionāru piemiņas gājienu, portāla “Delfi” krievu versijā J. Aleksejevs par Latviju izteicies – “Zeme, kurā gribas atgriezties uz tanka”. Kā sarunas temati “klubā” tiek piedāvāti bizness, politika, izglītība un nacionālās attiecības. Izteikties tiek aicināti dažādi “spīkeri” – tie vai nu tiek intervēti, vai var iesniegt paši savus rakstus.

 

Ja papēta “spīkeru” sarakstu, jāteic, ka visvairāk ar “runām” tajā pārstāvēts jūras ģeologs no Somijas – Konstantīns Ranks ar pāri par 20 “uzstāšanās” reizēm. Pēc tam seko Aleksandrs Giļmans un Jevgeņijs Gombergs. Uzskatus šeit arī plaši tiražējis krievu valodas referenduma iniciators Vladimirs Lindermans, sastopami arī viņa sabiedrotie Aleksandrs Gapoņenko un Jevgeņijs Osipovs.

 

Portāls Aleksejeva personā, uzrunājot sarunas biedru uz “tu”, šonedēļ intervējis Lindermanu, kurš lūdzis interneta vietnei nākt palīgā. Pērn maijā portāla vadītājs rosinājis akciju “Humānā palīdzība Lindermanam”, aicinot krievus ziņot par uzņēmumiem, kas nesniedz informāciju krievu valodā. “Nevēlaties man palīdzēt vēlreiz? Šoreiz ne ideoloģiski – ideoloģijas mums pietiek, bet piedāvājiet mums sociāli ekonomiskos projektus pilsētas mērogā,” teicis Lindermans.

Pārskatot portālu, tā politiskā ievirze ir diezgan skaidra. Lielākoties kā “spīkeri” pārstāvēti dažādi krieviskie radikāļi, tomēr dažreiz te aicināti izteikties arī citi eksperti. Starp tiem ir ekonomists Mārtiņš Bondars, žurnālists Lato Lapsa, finansists Ģirts Rungainis, tagadējais Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis un arī Ārlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Viktors Makarovs. V. Makarovs atceras, ka uz intervijām viņu aicinājis Aleksejevs. Tas bijis pirms Saeimas ārkārtas vēlēšanām. Politiķis uzskata, ka viedoklis jāpauž visiem plašsaziņas līdzekļiem, un “IMHOclub.lv” esot iespēja uzrunāt krieviski runājošo auditoriju. “Portāla redaktoram ir politiskās simpātijas, taču, kamēr portāls kā medijs strādā korekti un pareizi atreferē manis teikto, tas nav būtiski,” skaidroja V. Makarovs. Viņš uzskata, ka, paužot viedokli, viņš spēj sniegt alternatīvu un valstisku viedokli un raisīt diskusijas.

Krievvalodīgajā informācijas telpā “IMHOclub.lv” nekalpo tikai par pastnieku tradicionālajiem plašsaziņas līdzekļiem. Tas pats rada saturu – gan intervējot “spīkerus”, gan ļaujot viņiem izteikties. Iespējams, ka vēlāk nekā latviešu tradicionālie mediji, Latvijas krievu valodā iznākošie mediji apjautuši interneta un sociālo mediju efektivitāti ideju paušanai. Promaskaviskajiem un pretrunīgi vērtētajiem ekspertiem tagad ir kaujas vienība interneta telpā. Taču, ja portāls sludina savu atvērtību viedokļiem, varbūt tajā vairāk jāiesaistās latviešu ekspertiem.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tas ir labi, ka padomju okupanti paši deklarē savus uzskatus un izdzimteņu ideoloģiju. Vieglāk sastādīt sarakstus.

Draugiem Facebook Twitter Google+