Kultūra
Teātris un kino

Raiņa lugas “Indulis un Ārija” anatomija simt gadu garumā0


Lugas “Indulis un Arija” iesttudējums Liepājas teātrī, režisors Segejs Zemļanskis.
Lugas “Indulis un Arija” iesttudējums Liepājas teātrī, režisors Segejs Zemļanskis.
Ziedoņa Safronova foto

19. martā plkst. 16 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā atklās izstādi “Raiņa “Indulis un Ārija”: no radāmo domu lapiņas līdz mūsdienām”, LA.lv uzzināja E. Smiļģa Teātra muzejā.

1920. gada 19. novembrī – jaunās Latvijas valsts otrās gadadienas noskaņās – ar Raiņa jaunības traģēdijas “Indulis un Ārija” (1911) uzvedumu savu darbību sāka Dailes teātris.

Teātra dibināšanas organizatori – dramaturgs Rainis, aktieris un režisors Eduards Smiļģis, skatuves gleznotājs Jānis Kuga – bija arī galvenie šī pasākuma iniciatori un veidotāji.

Izstādes mērķis ir ielūkoties lugas tapšanas procesā un izsekot tās skatuves gaitām. Atkāpjoties pagātnē, skats uz iestudējumiem ved no mūsdienām – “versijas bez vārdiem” Sergeja Zemļanska iestudējuma Liepājas teātrī 2014. gadā līdz Raiņa simtgadei 1965. gadā.

Izstādes nākamais posms līdz Dailes teātra tapšanai plānots nākamgad, atzīmējot teātra simtgadi.

Izstādē eksponēti rokraksti, fotoattēli, mākslas darbi un piemiņas lietas no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma. Grāmatas ar dzejnieka piezīmēm glabājas Raiņa un Aspazijas personiskajā bibliotēkā.

Izstāde ir Raiņa un Aspazijas mājas un vasarnīcas (MMA) un E. Smiļģa Teātra muzeja (LKA) kopdarbs, tās atklāšanā piedalīsies aktieri Olga Dreģe un Valdis Lūriņš, kā arī izstādes autori – Astrīda Cīrule un Jānis Siliņš.

LA.lv