Kultūra
Literatūra

Rakstnieku rokrakstu izstāde ceļo uz Liepāju0

Publicitātes foto

Ceturtdien, 7. jūnijā, plkst. 14 Liepājas muzeja ekspozīcijā “Liepāja okupāciju režīmos” atklās Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) izstādi “Radīti, lai nezustu. Rakstniecības un mūzikas muzeja rokrakstu stāsti”, informē muzejpedagoģe Anita Urkauska.

“Aktualizēt rokrakstus patlaban mudina pati dzīve, uzdodot jautājumu, ko interesantu mūsdienu cilvēkam, kurš arvien retāk raksta ar roku, var pastāstīt gadu desmitiem muzejā glabātie rokraksti”, – tā izstādes kuratore Māra Eņģele.

Izstāde ļauj ielūkoties izcilu Latvijas literāro darbu tapšanā, rakstnieku individuālajās darba metodēs un radīšanas noslēpumos. Apmeklētājiem ir iespēja izpētīt, piemēram, Paula Putniņa lugas, Jāņa Sudrabkalna dzejoļu krājuma manuskripta, latviešu visplašākā romāna – Jēkaba Janševska “Dzimtene” – rokrakstu un citu vērtīgu literāro tekstu likteņus.

“Izstādes autori aicina ļauties īstiem rokrakstu priekiem – iepazīt muzejā glabāto rokrakstu dzīves, apjaust tajos piemītošo enerģiju, uztvert tos arī vizuāli kā mākslas darbus, kā pieminekļus. Īpaši, piemēram, Reiņa un Matīsa Kaudzīšu “Mērnieku laiki”, Viļa Lāča “Zvejnieka dēls”, Imanta Ziedoņa “Kurzemīte” u.c., kuru saturs pazīstams jau vairākām lasītāju paaudzēm,” stāsta Urkauska.

Rokraksti ļauj nolasīt arī skarbus cenzūras un pašcenzūras stāstus, kā piemēram, Gunāra Priedes luga “Smaržo sēnes”, Marģera Zariņa romāns “Trauksmainie trīsdesmit trīs” u.c. Cenzūras pēdas palīdz atklāt arī eksponētās dienasgrāmatas, piezīmes, atmiņu stāstus, tekstus un tā autorus.

Izstāde būs apskatāma no 7. jūnija līdz 5. augustam. Ieeja bez maksas.

LA.lv