×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
21. septembris, 2015
Drukāt

Bioloģiskie ražotāji sašutuši par “jaunu dīvānzemnieku shēmu” (22)

Foto - Zemnieku SaeimaFoto - Zemnieku Saeima
Viedoklis

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārkls: "Bioloģiskās lauksaimniecības pamatprincips ir tāds, ka papuve augu sekā ir ne vairāk kā 30%. Šis gadījums Latgalē rāda, ka daļa saimnieku meklē iespēju, kā saņemt atbalsta maksājumus ar lauksaimniecības imitāciju."

UZZIŅA

Uz bioloģiskās lauksaimniecības atbalstu 2015. gadā pieteikti 18 489 ha, no tiem 1740 ha atrodas Ludzas novadā.

2014. gadā uz ES atbalsta saņemšanu pretendēja 2,09% no kopējās bioloģiskajam atbalstam pieteiktās platības, bet šogad tie jau ir 8,15%, turklāt no jaunajiem LAD klientiem šis īpatsvars ir vēl lielāks – 12,56%.

LAD dati

Lai nenovāktos zālājus nepārdēvētu par papuvēm, bioloģiskajiem lauksaimniekiem jau šogad līdz 15. septembrim nezāles bija jāiear.

“Bioloģiskai lauksaimniecībai jābūt ražojošai, nevis vērstai uz Eiropas līdzekļu saņemšanu.” Tā, komentējot daļas bioloģiski saimniekojošo Latgales lauku saimnieku iebildumus par atbalsta maksājumu liegšanu papuvēm, atzīst viens no lielākajiem bioloģiskajiem lauksaimniekiem, z/s “Kalnavoti” saimnieks Jānis Dzenis.

“LA” redakcija saņēma bioloģisko zemnieku atklāto vēstuli par bioloģiskajām papuvēm, kurā pausts satraukums par Lauku atbalsta dienesta (LAD) lēmumiem. Dienests, lūk, interpretējot likumus un tāpēc saimnieki nevar plānot savu darbību. Strīda būtība – vai vajadzīga papuves mehāniska apstrāde jau pirmajā gadā, kā to pieprasa LAD, vai tikai otrajā. Kā teikts 14 saimnieku, galvenokārt no Ludzas novada, parakstītajā atklātajā vēstulē, kas nosūtīta gan ministrijām, gan augstākajām valsts amatpersonām, LAD savā dokumentā “Par bioloģiski apsaimniekotām papuvēm” vienpusēji un slepeni no zemes apsaimniekotājiem traktē jēdzienu “aramzeme”. Šie saimnieki neredz ekonomiskus, agronomiskus vai kādus citus iemeslus, kādēļ būtu nepieciešama augsnes mehāniskā apstrāde jau pirmajā saimniekošanas gadā. Daļa saimnieku par jauno kārtību uzzinājuši tikai dažas nedēļas pirms 15. septembra – tieši līdz šim datumam bioloģiski apsaimniekotā papuves platībā bija jāveic nezāļu apkarošana un augu iestrāde augsnē. Tiem, kas to nav izpildījuši, varētu liegt atbalsta maksājumus.

Saņems ražojošie

Zemkopības ministrijas (ZM) speciālisti norāda, ka atbalstīs tikai pamatotu platībmaksājumu izmaksu reāliem un ražojošiem “biozemniekiem”. Ministrijas pārstāves Dagnijas Mucenieces sniegtā informācija liecina, ka iebildumus par atbalsta maksājumu nesaņemšanu par papuvēm ceļ tie zemju īpašnieki, kuru maksājumu iesniegumu dati un saimniecību apsekojumu rezultāti liecina par vēlmi apiet noteikumus, lai iegūtu nepamatotus maksājumus. Proti, ir konstatēta vēlme saņemt bioloģiskās lauksaimniecības maksājumu par zālāju platībām, kurās nav nodrošināts lauksaimniecības dzīvnieku blīvums, un ir vēlme izvairīties no zālāju novākšanas prasības, deklarējot zālāju platības par papuvēm, turklāt neveicot darbības, kas noteiktas papuvju apsaimniekošanai.

Turklāt vairākumam no iebildumu cēlājiem ir kopīga pazīme – deklarēto papuvju īpatsvars no kopējās lauksaimniecības zemes platības pārsniedz 50% un dažiem sasniedz pat 80 līdz 99%, tajā pašā laikā nav veikta papuvju apsaimniekošana pēc noteiktām prasībām. Un skaidrs, ka tā nav laba lauksaimniecības prakse – atstāt lielāko daļu zemes platību papuvē.

Nezāļu apkarošanas prasība attiecas uz ikvienu papuves platību un ir jāizpilda līdz kārtējā gada 15. septembrim. Zāles nopļaušana papuves platībā nav atzīstama par nezāļu apkarošanu, paskaidro ZM speciālisti. Nezāļu apkarošana ir augsnes aramkārtas apstrāde, veicot augsnes aramkārtā esošo nezāļu un augu veģetatīvi vairojošos daļu sasmalcināšanu.

Diemžēl konstatētais liekot secināt, ka daži negodprātīgi biozemnieki bija iecerējuši zālājus deklarēt par papuvēm, veikt zālāju nopļaušanu un uzskatīt to par pietiekamu nezāļu apkarošanas pasākumu, lai papildus iegūtu bioloģiskās lauksaimniecības maksājumu par papuvēm. Speciālisti lēš, ka šādas darbības imitēšanas gadījumā “tīrais ieguvums” būtu aptuveni 200 EUR/ha.

ZM speciālisti uzsver, ka platību maksājumi ir paredzēti lauksaimnieku ienākumu atbalstam un papildu izmaksu kompensēšanai, saimniekojot bioloģiski un veicot lauksaimniecisko ražošanu.

Sauc par shēmu

Bioloģiskās produkcijas ražotāji ir lielā nesaprašanā par tā saucamo dīvānzemnieku vēlmi saņemt lielāku ES atbalstu. “Tā ir veiksmīgi izveidota krāpšanas shēma,” vērtē “Kalnavotu” saimnieks, piebilstot, ka maksājumi jāsaņem par ražošanu, nevis tikai appļaušanu. Savukārt Latgales lielsaimniecības “Sprūževa M” vadītājs Pāvels Melnis ir lakonisks: “Tie nav zemnieki, bet dīvānzemnieki, kas sapirkuši zemes Latgalē un taisa savu biznesu. Zemnieki ir cilvēki, kas ražo pienu, graudu, gaļu, augļus vai ogas, un viņiem ir jāsaņem atbalsts.”

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Lūdzu papuves definīciju, kas ir papuve un kā to apstrādā?

 2. KAMĒR PIE STŪRES BRUVERIS UN BABUSKA, KURIEM ZINĀMAS TIKAI UN VIENĪGI KRIEVU LAIKMETA METODES NAV KO BRĪNĪTIES(EIROPAS PENSIJU JANOPELNA).PATS PRET DĪVĀNZEMNIEKIEM. BET MAIJĀ BIJU KRĀSLAVĀ SEMINĀRĀ, KUR NORKARKLJA KUNGS BIJA SKAIDRI UN GAIŠI PATECIS, KA PIRMAJĀ GADĀ VAR NOPĻAUT UN OTRAJĀ IESTRĀDĀT!BIJA PATEIKTS, KA PAPUVE VAR SASNIEGT 100 % NO SAIMNIECĪBAS!VARĒSIM PIECUS GADUS PĒC KĀRTAS SNIEGT PAPUVI!MAN LIEKAS, KA TĀ BIJA SAPLĀNOTA AKCIJA!IERĒDŅIEM PAR SAVIEM VĀRDIEM JĀATBILD!

 3. Atkal tiek medīts mistiskais dzīvnieks “Dīvānzemnieks”. Iespējams ka pa visu Latviju tādi ir četri. Jo vairāk medī šo nezināmo, jo vairāk cieš (prasības un kontroles) vienkāršais lauku vīrs. Cik tipiski un muļķīgi! 🙂

 4. Ir noteikumi, kurus nedrikst mainīt spēles laikā, un šeit nevienam ZM ierēdnītim, vai Jānim, vai Pēterim vav jegas čaukstēt….
  lasiet ministru kabineta notekumus no 10.03.2015. Nr.126
  65.3. izmantojot to kā papuvi, nezāles tiek apkarotas un augi, arī tie, kas audzēti zaļmēslojumam, tiek iestrādāti augsnē līdz kārtējā gada 15. septembrim, vai saimniecībās, kas uzņēmušās lauku attīstības platībatkarīgā atbalsta saistības pasākumā “Bioloģiskā lauksaimniecība” un papuvi saglabā divus gadus pēc kārtas vai ilgāk, augi tiek iestrādāti augsnē vismaz līdz katra otrā gada 15. septembrim.

 5. Vai par neko nedarišanu tagad dos naudu ???Pilnigi piekritu Dzenim un Melnim

 6. Mums tagad bēgļu jautājumi jārisina! Ko jūs te ar savu lauksaimniecību! Kādus noteikumus pāris bezjēdzīgas ierēdnieciskas blondīnes kabinetā pieņēma,pēc tādiem jums, lauksaimnieki, jādzīvo! Ierēdņiem labāk zināms,….

 7. Zemnieks saimnieko un par saimniekošanu piemaksā no savas kabatas.Noiets nav,ES sistēmā mums piena pārprodukcija!Šajā sistēmā kautkas neklapē īsti!

 8. kompensācija pienākas ipašniekiem , kas savu zemi piietaupa un nesacukā ar gm, raundapiem un min mesliem. bet tie jau nedos devejiem uz ķepas, paprasiet Straujumai – ja gribēs, pateiks

 9. uzvaras gājiens turpinās. ar itkā pareizu saukli ka jāmaksā ražotājiem kropļo sistēmu pašos pamatos. ari nopļaut/novākt nozimē ražot. jā mazražigi bet atiecigi maz ieguldita darba maza peļņa. lielražotājs strādā intensīvi un atiecigi viņa peļņa lielāka tieši uz iegulditā darba rēķina, bet apetite liela, grib ari platibu maksājumus visus sev savākt. platibu maksājums ir platibu maksājums, lieciet to vienreiz mierā lielražotājam tāpat ir 101 shēma kur saņemt valsts un eiropas finansiālo atbalstu ko tikai pļāveji nekādi nevar saņemt tā ka principā jau nauda tiek ražotājiem, bet vienmer jau gribas vairāk un tos mazākos gribas pastumt malā.

 10. Agrāk bija jānodrošina minimālie ieņēmumi no hektāra,bet nu tas ir atcelts.atliek tikai brīnīties par ierēdņu,,gudrību”

 11. valstij vispar butu janosaka ka uz 100 ha tev ir janodarbina visu gadu obligati 2 vai 3 stradnieki…bet tiem kam ir ap 600 vai 1000 ha …….cik cilvekiem butu darbs……..valsts nedoma

 12. si valsts nav spejiga sakartot uz labu ir embargo bet driiz loti driiz zemkopibas ministrija tiks maksatas ieredniem premijas lielas

 13. vai tad siens nav lauksaimniecibas produkts? man katru gadu vajag piepirkt klāt no tiem apsaukātajiem zemniekiem sienu jo pašam nepietiek vairs zemes kur pļaut. tad jau ari labibas/rapša audzetāji ir divanzemnieki, tik vien dara kā iesēj un nokuļ. neravē neko, lopam pie astes nestāv….. dīvaina loģika te no dažu puses. ir jau tāda cilveku pasuga kas visu mūžu dzīvo domājot ka tik viš vienigais strādā un pārejie neko nedara, bet vai šie ” pasules balsti” nu tāpec butu jātiražē?

  • vajadzeja vispar kadus 70 procentus no visa maksat razotajiem kas tiesi strada ar lopiem govim,cukam aitam..kas razo..pareizi ka tie iesej un tikai nokul un sanem lielus pabalstus…bet tas kurs ir piesiets pie govs….ar embargo nav neko sanemis sogad nekadu palidzibu tados jautajumos valsta un zemkopibas ministrs kluse un nestrada….vai zviedru zemes tiek apstradatas ka ludzas rajona,ne vini sanem subsidijas latvija un zviedrija

Draugiem Facebook Twitter Google+