Ražotāji: mentola cigarešu aizliegums veicinās nelegālo tirgu 0

Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu Tabakas izstrādājumu direktīvai īstenošana, kas paredz mentola cigarešu ražošanas un tirdzniecības aizliegšanu, veicinās nelegālā tirgus izaugsmi, aģentūrai BNS pastāstīja tabakas izstrādājumu ražotāja “British American Tobacco” (BAT) korporatīvo attiecību vadītāja Marita Jansone.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Viņa atzina, ka EK ierosinājumi ir tikai pirmais solis ilgajā procesā, kas būs nepieciešams, lai Eiropas Parlaments un 27 dalībvalstis, kuras veido Eiropas Savienības (ES) Padomi, izvērtētu, apspriestu, labotu, pieņemtu vai noraidītu šo komisijas priekšlikumu.

Tomēr Jansone uzsvēra, ka, pēc BAT uzskata, EK ierosinātie priekšlikumi nav samērīgi. “Tie aizliegtu daļu no produktiem, ko pašlaik legāli lieto pieaugušie smēķētāji, vienlaicīgi sekmētu nelikumīgā tirgus izaugsmi, kas jau patlaban Latvijā pārsniedz 30%, tādējādi ar šo rādītāju ieņemot vadošās pozīcijas Eiropas Savienībā,” norādīja BAT pārstāve.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa arī sacīja, ka svarīgi, lai turpmākajā procesā atbildīgās institūcijas sekotu labās prakses kārtībai attiecībā uz politiku izstrādi un vienošanos un nodrošinātu, lai visas tabakas regulējuma izmaiņas būtu balstītas uz pierādījumiem, būtu samērīgas un lai nepamatoti neapdraudētu legālo uzņēmumu – gan lielu, gan mazu – likumīgās intereses, ko skars šī direktīva.

Mazumtirgotāja “Maxima Latvija” preses sekretārs Ivars Andiņš aģentūrai BNS pastāstīja, ka Latvijā atbilstoši uzņēmuma aprēķiniem aromatizēto tabakas izstrādājumu īpatsvars no kopējiem pārdoto tabakas izstrādājumu apmēriem ir vien 2%.

Tāpat Igaunijas tabakas ražotāju asociācijas pārstāve Aili Herkele aģentūrai BNS atzina, ka mentola un “slim” cigarešu ražošanas aizliegumam būs negatīvas sekas. “Mentola un “slim” cigaretēm Igaunijā ir 15% tirgus daļa. Ierosinātajiem priekšlikumiem Igaunijā būs bīstams efekts, jo jau pašlaik tabakas izstrādājumu nelegālais tirgus ir aptuveni 25%, un lielākā daļa kontrabandas cigarešu tiek ievestas no Krievijas,” teica Herkele.

Tomēr viņa pievienojās BAT paustajam, ka pagaidām EK lēmumu nav pieņēmusi un priekšlikumi ir jāapstiprina gan Eiropas Parlamentā, gan ES dalībvalstīm, turklāt šis apstiprināšanas process var aizņemt pat divus gadus.

Arī cigarešu ražotāja “Philip Morris” viceprezidente komunikāciju jautājumos Džulī Soderlunda norādīja, ka daudzi no EK ieteiktajiem pasākumiem radīs nelabvēlīgas sekas. “Sākotnēji, izskatot priekšlikumu, šķiet, ka daudzi no ieteiktajiem pasākumiem nesasniegs komisijas izvirzītos sabiedrības veselības aizsardzības mērķus, toties negribēti radīs milzum daudz nelabvēlīgu seku, kuras autori, liekas, atstājuši bez ievērības,” teica Soderlunda.

Reklāma
Reklāma

Viņa arī atzina – lai arī nav ticamu zinātniski apliecinātu datu, ka aromatizētie tabakas izstrādājumi būtu kaitīgāki par citiem vai ka to izņemšana no tirgus varētu samazināt smēķētāju skaitu, ierosinātā direktīva viennozīmīgi aizliegtu izstrādājumu, kas veido aptuveni 10% no ES cigarešu tirgus, bet dažās dalībvalstīs – vairāk nekā 30%, tirdzniecību. “Laikā, kad Eiropa to galīgi nevar atļauties, komisijas priekšlikums ignorē milzīgo nelegālo tabakas izstrādājumu tirgu, kurš jau pašlaik dalībvalstīm ik gadu izmaksā 10 miljardus eiro. Šis priekšlikums ierosina pasākumus, kuri pilnīgi noteikti veicinās nelegālā tirgus tālāku izaugsmi,” sašutumu pauda “Philip Morris” pārstāve.

Soderlunda arī sacīja, ka, pēc uzņēmuma uzskata, EK priekšlikums būtiski ierobežotu inovatīvu produktu, kuriem ir visai reāls potenciāls samazināt parasto tabakas izstrādājumu radīto kaitējumu, pieejamību patērētājiem.

“Uzskatām ka šīs daudzās nepilnības ir jānovērš, lai nodrošinātu, ka ES ievieš Eiropā tādu regulējošo ietvaru tabakas izstrādājumiem, kas būtu taisnīgs, zinātniski pamatots un iedarbīgs smēķēšanas kaitīgās ietekmes novēršanā, taču tautsaimniecībai neuzliktu nevajadzīgu slogu,” pastāstīja “Philip Morris” pārstāve.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka EK šonedēļ ierosināja ES aizliegt mentola cigaretes, kuras zinātniskos pētījumos atzītas par kaitīgākām nekā parastās cigaretes, kā arī pieprasīt, lai tabakas izstrādājumu ražotāji uz cigarešu iepakojumiem izvietotu lielus ilustratīvus brīdinājumus par smēķēšanas negatīvo ietekmi uz veselību.

Ierosinājumi paredz jaunus un stingrākus noteikumus par tabakas izstrādājumu ražošanu, noformēšanu un tirdzniecību – tie aizliedz lietot cigaretes, tinamo tabaku un bezdūmu cigaretes ar raksturīgiem aromātiem un noteic, ka uz iepakojumiem obligāti jālieto lieli ilustratīvi brīdinājumi par ietekmi uz veselību. Turklāt tiek ierosināti pasākumi saistībā ar līdz šim īpaši neregulētiem izstrādājumiem, piemēram, elektroniskajām cigaretēm un smēķēšanai paredzētiem augu izcelsmes izstrādājumiem.

Savukārt košļājamai tabakai un šņaucamtabakai piemēros īpašus marķēšanas un sastāvdaļu noteikumus. Joprojām spēkā būs aizliegums attiecībā uz orālai lietošanai paredzētu tabaku (“snus”).

EK priekšlikumi arī noteic, ka uz cigarešu un tinamo tabakas izstrādājumu iepakojuma jābūt kombinētam attēla un rakstveida brīdinājumam par ietekmi uz veselību, kas aizņem 75% virsmas – iepakojuma priekšpusē un aizmugurē –, un uz tā nedrīkst būt reklāmas elementu. Pašreizējā informācija par darvas, nikotīna un oglekļa monoksīda saturu, ko uzskata par maldinošu, paciņas sānos būs jāaizstāj ar informatīvu paziņojumu par to, ka tabakas dūmi satur 70 vielu, kas izraisa vēzi. Ja dalībvalstis vēlas, tās var pieprasīt iepakojumus bez zīmoliem.

Priekšlikumu paredzēts pieņemt 2014.gadā, un tas varētu stāties spēkā 2015.–2016.gadā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.