×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
12. maijs, 2015
Drukāt

Restaurējot dižgarus Muzeju naktī

naktslogo_2

Sestdien, 16. maijā, jau vienpadsmito pavasari pēc kārtas Latviju pārņems muzeoloģiskas kaislības – Muzeju nakts šoreiz veltīta izcilā tandēma Aspazijas un Raiņa 150. jubilejai.

Tajā plāno piedalīties 136 muzeji un 34 citas iestādes, kas apņēmušās radošos un neierastos veidos lasīt, pārlasīt un atrast abu dzejnieku darbos vistuvākos, iedvesmojošākos un mūsdienīgākos motīvus. Pārskatot programmu, nevar nepamanīt, cik neatlaidīgi un radoši muzeji un pārējie centušies pieskaņot un paplašināt savu piedāvājumu, piemērojoties šā gada Muzeju nakts moto “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”.

Latvijas Kara muzejs izveidojis programmu “Rainis: Varoņu laiks savu gaitu sāk!” ar stāstu par leģendārajiem latviešu strēlniekiem. Saeima piedāvās ekspozīciju “Rainis un Aspazija. Ideja par stipru valsti”. Ministru kabinets – akciju “Rainis un Aspazija politikā”. Gaismas pili pieskandinās dzejas slems “Restaurējot Raini”. Bet mākslas muzeja “Rīgas birža” ātrijā pasākumā “Rainis – ciešot Šveicē un pār kalniem lūkojoties uz Franciju” varēs skatīt tās pašas Šveices gleznainās ainavas no muzeja 19. gadsimta grafikas kolekcijas, kādas vēroja arī Rainis emigrācijā. Lielajā zālē pavērsies skats uz Franciju izstādē “Provansas valdzinājums” – lai gan jāteic, ka smalkai mākslas baudīšanai Muzeju nakts tomēr nav piemērotākais laiks. Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā teātra studijas “Rampa” dalībnieki lasīs Raiņa bērnu dzeju. Rīgas Jūgendstila muzejā teatralizētās ainās atdzīvosies 20. gadsimta sākuma kultūras norises Aspazijas un Raiņa zīmē, bet Latvijas Ugunsdzēsības muzejā notiks pasākums “Aspazija un Rainis – Latvijas ugunsdzēsības laikabiedri”.

Tikpat vilinoši piedāvājumi arī ārpus Rīgas – Valmieras teātris Māra Bezmera režisētajā pasākumā piedāvās iziet labirintu teātra aizskatuvē ar iespēju sajust dižgaru klātbūtni un pat sastapt viņus klātienē. Daugavpils Marka Rotko centrā pasākumu ciklā “Piedzimšana” citu brīnumu vidū varēs skatīt vēl vienu Rotko oriģināldarbu – agrīno skici “Puisēns ar lautu”. Bet Liepājas muzejā varēs noskatīties divus Liepājas Tautas māk­slas un kultūras centra Metalurga teātra iestudējumus – Aspazijas maz uzvesto lugu “Boass un Rute” un Raiņa lugu “Pūt, vējiņi!”. Lai jau laikus veiktu pareizo izvēli plašajā piedāvājumā, pilnu Muzeju nakts programmu meklējiet www.muzeju-nakts.lv.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+