Pasaulē
Eiropa

Rietumi nekad netiks salauzti. Trampa runa Varšavā 0

Foto-REUTERS

Poļi devuši pienesumu ASV

Mēs esam ieradušies jūsu valstī ar ļoti svarīgu vēstījumu: Amerika mīl Poliju, un Amerika mīl poļu tautu. Poļi ir ne tikai ievērojami bagātinājuši šo reģionu, bet arī devuši ievērojamu pienesumu ASV, un es biju patiešām lepns, saņemot viņu atbalstu 2016. gada vēlēšanās. Es izjūtu dziļu lepnumu būt šajā pilsētā pie pieminekļa Varšavas sacelšanās dalībniekiem un uzrunāt poļu tautu, kas ir droša, spēcīga un brīva, par ko ir sapņojušas tik daudzas paaudzes. Prezidents Duda un jūsu brīnišķīgā pirmā lēdija Agate mūs sagaidīja ar milzu siltumu un laipnību, ar ko Polija ir pazīstama pasaulē. Sirsnīgs paldies jums. Mēs arī esam gandarīti, ka bijušais prezidents Lehs Valensa, kurš kļuva pazīstams, vadot kustību “Solidaritāte”, šodien ir kopā ar mums. Visu amerikāņu vārdā es gribu pateikties visai poļu tautai par cēlsirdību, uzņemot mūsu karavīrus jūsu valstī. Šie karavīri ir ne tikai drosmīgi brīvības aizstāvji, bet arī simbols Amerikas apņēmībai aizstāvēt jūsu drošību un jūsu vietu stiprā un demokrātiskā Eiropā. Mēs esam lepni pievienoties amerikāņu, poļu, britu un rumāņu karavīriem. Prezidents Duda un es tikko piedalījāmies neticami veiksmīgā samitā, kur kopā ar (Austrumeiropas un Viduseiropas) līderiem apspriedām Trīs jūru iniciatīvu. Amerika vēlas paplašināt partnerību ar šī reģiona tautām. Mēs apsveicam plašāku tirdzniecības sakaru veidošanu, jums attīstot savu ekonomiku. Mēs esam gatavi nodrošināt jūsu pieeju alternatīviem enerģijas avotiem, lai Polija un tās kaimiņvalstis vairs nekad nebūtu atkarīgas no viena enerģijas piegādātāja.

Poļu tautā mēs redzam Eiropas dvēseli

Šī ir mana pirmā vizīte Viduseiropā prezidenta amatā, un es esmu sajūsmināts, ka tā ir tieši šajā diženajā, skaistajā zemē. Polija atrodas Eiropas ģeogrāfiskajā sirdī, bet, kas ir vēl svarīgāk, poļu tautā mēs redzam Eiropas dvēseli. Jūsu nācija ir dižena, jo jūsu gars ir dižs un spēcīgs. Divus gadsimtus Polija ir cietusi no nemitīgiem un nežēlīgiem uzbrukumiem. Taču, par spīti iebrukumiem un okupācijām, kas izdzēsa no kartes pat tās robežas, tā nekad netika izdzēsta no vēstures vai no jūsu sirdīm. Tajās tumšajās dienās jūs zaudējāt savu zemi, bet nekad nezaudējāt savu lepnumu. Ar patiesu apbrīnu es šodien varu teikt, ka no fermām un ciemiem jūsu laukos līdz katedrālēm un laukumiem jūsu lielpilsētās Polija dzīvo, Polija zeļ un Polija uzvar. Par spīti centieniem jūs pārveidot, apspiest vai iznīcināt, jūs izturējāt un guvāt virsroku. Jūs esat Kopernika lepnā nācija, un vēl – Šopēna, Svētā Jāņa Pavila II. Polija ir dižu varoņu zeme. Jūs esat tauta, kas zina patieso vērtību tam, ko jūs aizstāvat. Poļu gara triumfs caur grūtību gadsimtiem dod mums visiem cerību nākotnei, kur labais uzvar ļauno, un miers pieveic karu.

Poļu tauta nekad nav tikusi salauzta

Amerikāņiem Polija ir bijis cerību simbols kopš mūsu nācijas sākotnes. Poļu varoņi un amerikāņu patrioti cīnījās kopā mūsu Neatkarības karā un daudzos vēlākajos karos. Mūsu karavīri arī tagad dien kopā Afganistānā un Irākā, cīnoties pret visas civilizācijas ienaidniekiem. Mēs Amerikā nekad neesam atteikušies no brīvības un neatkarības kā poļu tautas tiesībām un likteņa un nekad no tā neatteiksimies. Mūsu valstis vieno īpaša saikne, ko kalusi unikāla vēsture un nacionālais raksturs. Tā ir brālība, kas pastāv tikai starp tautām, kas ir cīnījušās, lējušas asinis un upurējušās brīvības vārdā. Šīs draudzības apliecinājumi ir mūsu valsts galvaspilsētā. Pavisam netālu no Baltā nama ir pieminekļi Pulaskim un Koscjuško. Varšavā ir Džordža Vašingtona iela un piemineklis Ronaldam Reiganam. Es šodien esmu ieradies ne tikai apmeklēt senu sabiedroto, bet arī atzīmēt to kā piemēru citiem, kas alkst brīvību un vēlas saņemt drosmi un apņēmību mūsu civilizācijas aizsardzībai. Polijas stāsts ir vēstījums par tautu, kas nekad nav zaudējusi cerību, nekad nav tikusi salauzta un nekad nav aizmirsusi, kas tā ir. Tā ir valsts, kurai ir vairāk nekā tūkstoš gadu. Jūsu valsts robežas bijušas izdzēstas ilgāk nekā gadsimtu un atjaunotas tikai pirms gadsimta.

Divkāršas okupācijas apstākļos poļu tauta pārdzīvoja neaprakstāmas ciešanas: asinspirti Katiņas mežā, holokaustu, sacelšanos Varšavas geto un jūsu brīnišķīgās galvaspilsētas sagraušanu, bojā ejot gandrīz katram piektajam Polijas iedzīvotājam. Es jūtos dziļi pagodināts, šodien esot kopā ar Varšavas sacelšanās veterāniem un varoņiem. Kāds gara dižums! Mēs godinām jūsu cildeno upurēšanos un solām vienmēr atcerēties jūsu cīņu par Poliju un par brīvību. Poļu raksturā ir drosme un spēks, ko neviens nespēj iznīcināt. Poļu moceklis, bīskaps Mihals Kozels teicis: “Briesmīgāka par sakāvi ar ieročiem ir cilvēka gara sabrukums.”

Stipra Polija ir laime visai pasaulei

Komunistu valdīšanas četros gadu desmitos Polija un citas Eiropas paverdzinātās tautas pārcieta brutālu kampaņu ar mērķi sagraut jūsu brīvību, ticību, likumus, vēsturi un nacionālo identitāti, kas ir jūsu kultūras pamatā. Apspiedēji centās jūs salauzt, taču jūs nezaudējāt brīvības garu. Un tad pienāca 1979. gada 2. jūnijs, kad miljons poļu pulcējās Uzvaras laukumā Varšavā, lai uzklausītu pirmo poļu pāvestu Jāni Pāvilu II. Miljons poļu neprasīja mantu vai privilēģijas. Viņi skandēja: “Mēs gribam Dievu”, šajos vārdos ieliekot vēlmi par labāku nākotni un rodot jaunu drosmi cīnīties par to. Ar šo spēcīgo paziņojumu jūs uzvarējāt cīņā pret apspiedēju režīmu.

Simt gadus pēc ASV iesaistīšanās Pirmajā pasaules karā transatlantiskās saites starp ASV un Eiropu ir stipras kā vienmēr un varbūt daudzos veidos pat stiprākas. Šodien Rietumus vairs neapdraud komunisma rēgs, bet cita apspiestības ideoloģija, kas cenšas pasaulē izplatīt terorismu un ekstrēmismu. Amerika un Eiropa ir cietušas no daudziem teroraktiem, un mums tam jādara gals. Nesen apspriedē Saūda Arābijā es aicināju vairāk nekā 50 islāma valstu vadītājus pievienoties cīņai pret terorisma draudiem. Mēs vienmēr uzņemsim jaunus pilsoņus, kas piekrīt mūsu vērtībām, taču mūsu robežas būs slēgtas terorismam un jebkādam ekstrēmismam.

Eiropai jādara vairāk savai aizsardzībai

Mēs mudinām Krieviju izbeigt tās destabilizējošās darbības Ukrainā un citviet un pārtraukt atbalstu naidīgajiem režīmiem, tajā skaitā Sīrijā un Irānā, un pievienoties cīņā pret mūsu kopīgajiem ienaidniekiem un mūsu civilizācijas aizsardzībā.

Abos Atlantijas krastos mūsu pilsoņus apdraud vēl kādas briesmas, ko mēs spējam kontrolēt. Šīs briesmas ir dažiem neredzamas, bet zināmas poļiem: valdības birokrātija. Rietumi ir kļuvuši spēcīgi, nevis bīdot papīrus un ieviešot noteikumus, bet dodot iespēju cilvēkiem sekot saviem sapņiem. Amerikāņi, poļi un citas Eiropas tautas novērtē personisko brīvību un suverenitāti. Mums kopīgi jāvēršas pret spēkiem, lai no kurienes tie nāktu, kas apdraud šīs vērtības un cenšas izdzēst kultūras, ticības un tradīciju saites, kas padara mūs par tiem, kas mēs esam. Mūsu pretinieki ir nolemti neveiksmei, jo mūsu brīvo valstu apvienība ir stipra tāpēc, ka augstāk par visu mēs vērtējam katra cilvēka dzīvību un cieņu, katra cilvēka tiesību aizsardzību un iespēju dzīvot brīvībā.

Tikai spēcīga brīvu valstu savienība var aizsargāt savas brīvības un intereses, tāpēc mana administrācija ir pieprasījusi, lai visas NATO dalībvalstis beidzot izpilda savas finanšu saistības. Tiem, kas kritizē mūsu stingro nostāju, es gribu uzsvērt, ka ASV ne tikai vārdos, bet darbos ir apliecinājusi, ka stingri ievēro NATO 5. panta noteikumu par savstarpēju aizsardzību. Eiropai jādara vairāk savai aizsardzībai, apliecinot, ka tā tic savai nākotnei un tāpēc iegulda tās drošībā.

Rietumi netiks salauzti

Mēs apsveicam Poliju, kā vienu no NATO dalībvalstīm, kas atvēl aizsardzībai alianses paredzēto summu. Mūsu kopējā aizsardzība nav tikai naudas atvēlēšana, bet katras valsts pilsoņu apņemšanās un gribas izpausme. Vai mūsu valstu pilsoņiem ir apņemšanās un drosme aizstāvēt mūsu civilizāciju pret tiem, kas gribētu to sagraut? Mums var būt visstiprākā ekonomika un iznīcinošākie ieroči, bet, ja mums nav stipras ģimenes un stipras vērtības, tad mēs būsim vāji un neizdzīvosim. Katrai rietumvalstu iedzīvotāju paaudzei jādod savs ieguldījums mūsu civilizācijas aizsardzībā. Cīņa par mūsu vērtībām sākas nevis kaujas laukā, bet mūsu prātā, gribā, dvēselē. Mūsu brīvība un mūsu civilizācijas izdzīvošana ir atkarīga no mūsu saitēm ar vēsturi, kultūru un atmiņu. Tāpat kā Polija netika salauzta, es šodien paziņoju pasaulei, ka Rietumi nekad netiks salauzti. Mūsu vērtības gūs virsroku. Mūsu tautas zels. Mūsu civilizācija triumfēs. Tāpēc cīnīsimies visi kā poļi – par ģimeni, par brīvību, par valsti un par Dievu.

Lai Dievs jūs svētī, lai Dievs svētī poļu tautu, lai Dievs svētī mūsu sabiedrotos, un lai Dievs svētī Amerikas Savienotās Valstis.

ASV prezidenta Donalda Trampa runa (ar nelieliem īsinājumiem) Varšavā 2017. gada 6. jūlijā.

LA.lv