×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
25. janvāris, 2017
Drukāt

Ēnu ekonomikas ņirdziens pensionāriem: nu, bija liela jēga pildīt valsts kasi? (30)

Shutterstock ilustrācijaShutterstock ilustrācija

Portālā “manabalss.lv” pērn aizsāktā balsošana par pirmā līmeņa pensiju neaplikšanu ar ienākuma nodokli jau drīz sasniedza nepieciešamo atbalstītāju skaitu, kas iniciatīvai nodrošina ceļu pie likumdevēja. Gada sākumā daži mediji pasteidzās to nodēvēt par labu ziņu senioriem, atsaucoties uz labklājības ministru Jāni Reiru (“Vienotība”), kurš bija izteicies par “neapgrieztas” pensijas saņemšanas iespēju principā.

Vispār jau viņa sacītais skanēja apmēram tāpat, kā zinātnieki pieļauj dzīvības iespēju citā galaktikā, un apstiprina vienīgi Latvijas politiķu slīpējumu izteiksmes līdzekļu izvēlē. Tādā ziņā Reira kungs ir stipri pāraudzis savu 90. gadu sākuma kolēģi un vārdabrāli Riteni, kas necentās aizplīvurot ideju par pensijas maksāšanu tikai vienam attiecīgu vecumu sasniegušajam laulātajam. Arī diplomātijas pakāpe Jānim Reiram vismaz galvas tiesu augstāka, teiksim, salīdzinājumā ar partijas biedri un šī ministra amatā mutes brūķēšanas skandālos iekļuvušo Ilzi Viņķeli, kura bez aplinkiem paziņoja: daudzi tagadējie pensionāri strādājuši citā valstī un lai saka paldies, ka viņiem kādu grasi dod. Bet, verbālās nianses atmetot, šībrīža labklājības jomas patrons ir tikpat uzticīgs visās neatkarīgās Latvijas valdībās lolotajam bauslim, ka nodokļu sfērā pieļaujama vienīgi celšana, un ne ar ko neriskēja, vēlīgi uzsmaidīdams pensionāru brīvprātīgajiem aizgādņiem. Pie daudzu budžetu šūpuļa klātstāvējušais Jānis Reirs taču labi zina, ka minētā iniciatīva parlamentā atbalstu nepiedzīvos, un pirmās debates Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā to apstiprināja. Protams, tik skarbi kā I. Viņķele savas drastiskās popularitātes ziedu laikos tur neblieza, taču lika pie sirds sabiedrības balss lāpnešiem: pensiju pirmā līmeņa nodokļi veido 100 miljonus gadā valsts budžetā un… Nuja, šī summa būtībā ir jau valsts kasē iegrāmatota un pat pilnmēnesī koalīcijā neviens nav tik neprātīgs, lai no tās šķirtos.

Šķēpi par to, cik pareizi pirmā līmeņa pensijām piemērot nodokli, ir lauzti vairākkārt, un atzinumos ar lielāku vai mazāku piepūli atbalstīts pastāvošais likums, atsaucoties uz tādu pašu kārtību citās Eiropas Savienības valstīs. Tiesa, šāda nodokļa nav Lietuvā, Bulgārijā un Ungārijā, kur labklājības līmenis analogs mūsējam. Tomēr, ja skatāmies triju Baltijas valstu mērogā, vietējie seniori izrādās visnabadzīgākie: Igaunijā ienākuma nodoklis pensijām sākās aiz 336 eiro, turpretī Latvijā jau daudzus gadus robeža ir nemainīga – 235 eiro. Laika ritumā sadārdzinājusies lauvas tiesa preču un pakalpojumu, bet ciparu palielināt valdība netaisās. Pat “Vienotība”, kam ūdens skalojas pazodē un pensionāru dzīves līmeņa uzlabošana noteikti kāpinātu reitingu, šajā virzienā savu glābšanas riņķi nemet. Simts miljonu tomēr! Kaut gan ēnu ekonomikā resurss nesalīdzināmi lielāks, tā paņemšanai vajadzīga piepūle, bet ar pensionāru maciņu tikvien darba kā iekasēšana.

Nodoklis pensijai virs 235 eiro būtībā ir pēriens likumpaklausīgajiem senioriem par godīgumu darba gaitās un ēnu ekonomikas ņirdziens: nu, bija liela jēga pildīt valsts kasi?… Šī pārāk ilgi nekustinātā robeža nestimulē tagadējo darba ņēmēju maksāt nodokļus, bet valdošā koalīcija acīmredzot to nesaprot.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Es joprojaam toties nesaprotu, kaapeec min. alga viens lielums, neapliekamais minimums cits un iztikas minimums – jau pavisam cita teema… piedevaam pie visas shiis te kampshanas veel arii…
  🙁

 2. VAKAR PAZAUDEJU SAVU KOLTU.BUS JAPERK JAUNS.

 3. Faktiski šīs ir pensināru apzadzēju valdības. Vēl lielāka pensionāru apzagšanu sarīkoja Godmanis un Slakteris, kad bija jāglābj divu bankas apzadzēju īpašumi. Par to mēs maksājam arī šodien, kaut viņu mākslīgi radītā krīze šeit ir beigusies. Kādiem gan ir jābūt rūdītiem neliešiem, lai paņemtu no tā, kam ir vismazāk? Diemžēl tā ir Latvijas pārvaldes galvenā iezīme, apzagt tos, kuri ir visneaizsargātāki, kā jau gļēvu lupatu bars vienmēr ir darījis. Tā dara cilvēki bez goda un bez kauna.

 4. Sociālā budžeta miljards bija kā piliens jūrā!

 5. Par savām sūrajām dienām atcerēsimies vēlēšanu dienā – nesēdēsim mājās, iesim balsot, bet vai par tiem -sārti apaļajiem vaigiem un nogurušajām acīm……? Domāsim! Nāk jaunie un “nogurušo” atraidītie…

 6. Lai arī kā kritizē N.Ušakovu ,bet viņa ieviestie sabiedriskā transporta izmantošanas noteikumi Rīgas pansionāriem ir apsveicami.Pensionārs var pa velti aizbraukt uz lētāko bodi pēc lētākas pārtikas.Apsveicami! Paldies NIL!

  • Protams – tādā ziņā malacis.
   Bet
   Tas nemaina faktu ka par to maksā – nodokļu maksātājs.

   • Jā kungs , mēs arī savā laikā maksājām un naudu konvertos nesaņēmām ,bet tagad par mums smejas.
    Mēs pensionāri nākošajās vēļēšanās balsosim par Saskaņas centru . Citas izejas mums nav !

  • Jā, un tagad nu šie visi brauc pa savām darīšanām tieši sastrēgumstundās, kad sabiedriskie transporti ir pārpildīti.

   • Pie šitāda valdības ,kā patreiz ULLA diez vai vispār vairs kaut kur brauks ,bet sēdēs mājās un košļās nagus ,kas būs vienīgā pārtika ,jo PENSIJAS vairs nebūs . . .

  • Gods un slava Ušakovam . Nu jau krietnu laiku redzam ,kā mūsu Latvijas {Latviskās partijas ] ņirgājas par pensionāriem . Uz katrām vēlēšanām dzirdam ,ka nu jau pensionāriem beidzot dzīve uzlabosies ,bet paliek taču arvien sliktāk un sliktāk . . . Kādreiz [Saķes laikā ] pensijas indeksēja 1. aprīlī un 1. oktobrī ,tagad tikai 1. oktobrī piemet 3. vai 4. eiro [mazajām pensijām ] . Nu šogad Reira kungs lielās ,ka 1. oktobrī iznākšot 6. vai 8. eiro . Bet nodokli atvelkot būs uz rokas tikai piecītis . . . 2018 . gadā [vēlēšanu gadā] 1. oktobrī sola atkal dažādas izmaiņas pensiju sistēmā , Bet līdz tam taču jāizdzīvo . . . Cik vairs mēs pensionāri paliekam – 2013 .gadā nomira mans vīrs , šogad janvārī nomira brālis ,bet es gan domāju par spīti TĀDAI VALDĪBAI IR JĀDZĪVO ILGĀK UN TO IESAKU VISIEM PENSIONĀRIEM!

 7. ak šausmas vai tad viņi pazīst tādu vārdu sirdsapziņa,viņi pazīst tikai vārdu NAUDU,NAUDU….

  • Bet streikot pensionāriem gan nevajag ,var iznākt kā Izglītības darbinieku streika dienā Šadurskis negāja pie streikotājiem ,bet ieteica palielināt pašiem algas ,algas palielināja un Šadurski iecēla par IZGLĪTĪBAS MINISTRU – Tā lūk tas notiek ar mūsu 100 GUDRAJĀM GALVĀM . DELFOS šad tad tas uzpeld .

 8. ak šausmas-vai viņiem pastāv tāds vārds kā SIRDSAPZIŅA-viņu vienīgais vārds ir NAUDU,NAUDU….

 9. nemaz nenožēloju ka saņēmu naudu konvertā,vismaz varēju ko iekrāt un normāli padzīvot,jo tāpat graši vien sanāktu.

  • Nemaz nenožēloju, ka maksāju nodokļus, jo gan iekrāju, gan pensiju saņemu, ar kuru var tik pat normāli dzīvot, kā ar algu. Lai varētu visu samaksāt, savulaik strādāju vairākās vietās, bet visās oficiāli maksājot visus nodokļu no reāli nopelnītā.

   • Nu re un tagad atkal otreiz maksā ienākuma nodokli !

    • Otreiz gan neviens ienākuma nodokli nemaksā, jo saņemot algu vispirms atvelk sociālo nodokli un no pāri palikušā tikai ienākumu, respektīvi, pensijai uzkrātais netiek aplikts ar nodokli līdz tās izmaksas brīdim, respektīvi, kad rodas reāli ienākumi!

 10. vai jēga ko rakstīt,tāpat mūs neviens neņem pa pilnu,kā redzams,varbūt no nodokļiem vismaz sanāktu maznodrošinātiem pensionāriem uztaisīt ragaviņas un uz mežu prom,tas taču būtu baigi izdevīgi,vai ne DEPUTĀTI??????????

  • pensionār – ministr! Nemuldi aplam, sociālais nodoklis bija 9%, no kura neieturēja IN, tad lai apliek 9procentus no pensijas, nevis visu summu virs iedomātās summas, kas ienākusi prātā kādam subjektam.

 11. Man nekad nav bijis skaidrs, kāpēc minismālā alga ir viens lielums, neapliekamais minimums kas cits…..

 12. nevalsts spēj jūsu darba augļus noslaukt ar nodokļiem vairākkārt! Strādājat – noņem skaidu. Uzkrāto saņemat – atkal noņem skaidu. Tikko sākat tērēt – atkal nodoklis klāt.

 13. https://goo.gl/3OxSEu Atbildēt

  Ka tik izkāst iedzīvotāju maciņus, lai liekēži varētu neko nedarīt un tik sev pie algām pielikt un visādus aizdomīgus iepirkumus rīkot, kuros deputātu laulātie uzvar ar apšaubāmu regularitāti. Starp citu – nesen atklāju lielisku iespēju papildus piepelnīties. Ja domā, ka kārtējā shēma, kur mēneša laikā kļūt par miljonāru, apbēdināšu – ej vien meklē tādas citur. Tikmēr šeit – nelieli, bet patīkami regulāri ienākumi budžetam, par kuriem nevienam nav jāatskaitās. Neticēju, bet biju
  saņēmusi labu prēmiju pēc objekta nodošanas, pamēģināju – 470 eiro plusā no ieguldītā! Tātad – tas strādā un kā vēl! Ienāc un pārliecinies:

 14. AR nodokļiem vienmēr jābūt uzmanīgiem, labāk jau nemaksāt,jo dievs vien zin kur tie aizklīdīs,spilgts piemērs ceļa nodoklis-lai gan to jau dēvē velns zin par ko…esiet uzmanīgi….

 15. Tūlīt būs pašvaldības vēlēšanas un es kā pensionāre ar 42 gadu darba stāžu izvērtēšu par ko balsot 3.jūnijā.Kas ir tās partijas,kuras neko nevēlas darīt,lai man dzīve kaut nedaudz būtu vieglāka.Izrādās,ka no 1970. līdz 1995.gadam esmu dzīvojusi citā valstī!Viņķeles vārdi.Uzreiz skatos no kuras partijas.Kas atmeta uz nenoteiktu laiku iesniegumu par pensijas neapliekamā minimuma paaugstināšanu?Saeimas mājas lapā visu var atrast.Tikai jāizpēta un tad arī jāpieņem lēmums!

 16. NA tas nerūp?

 17. ja nav kauna izmantot citu apmaksātus pakalpojumus…………….

  • Laikam domājāt par sirdsapziņu? Esmu pārliecinājusies,ka LV tas ir netulkojams svešvārds.

  • Tev bija kauns, ka ej skolā un par to nemaksā? Par to maksāja tagadējie pensionāri! Un arī pensionāri maksā ienākuma nodokli, ko saņem pašvaldības. Tātad var teikt, ka savus braucienus pensionāri apmaksā paši!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+