×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
10. maijs, 2015
Drukāt

Šadurskis: nevar domāt par IIN samazinājumu nākamajā gadā (4)

Foto-LETAFoto-LETA

Nākamgad nevar domāt par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes samazinājumu, aģentūrai LETA sacīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis (V), komentējot Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) ziņojumu.

Šadurskis piekrīt tam, ka nedrīkstam domāt par IIN likmes samazināšanu par vienu procentpunktu, kā tas ir pašlaik paredzēts.

Komentējot FDP pausto, ka, veidojot 2016.gada budžetu, ir jāgatavojas konsolidācijai 113,8 miljonu eiro apmērā, Šadurskis uzsvēra – šī nav konsolidācija tādā izpratnē, kāda piedzīvota Latvijā krīzes gados. Tas nozīmē, ka izdevumu pieaugumam jābūt lēnākam. Proti, tā nav domāta esošo budžeta programmu finansējuma samazinājums, bet gan pieauguma tempu samazinājums, skaidroja politiķis.

Viņš arī uzskata, ka valdībai jādomā par valsts budžeta ieņēmumu palielinājumu. Šadurskis uzskata, ka galvenie punkti, lai to panāktu, varētu būt ēnu ekonomikas apkarošana, investīciju piesaiste, kā arī efektīvāka struktūrfondu apguve. Deputāts arī prognozēja, ka pozitīvs efekts uz budžeta ieņēmumiem sagaidāms no Saeimas pieņemtajiem grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa likumā.

Šadurskis norādīja, ka ir jāaizmirst par saukli “krīze beigusies un tagad visiem visu”. Krīze ir beigusies, bet mums jābūt piesardzīgiem, klāstīja politiķis. Kopumā FDP ziņojumu viņš vērtēja kā pamatotu.

Kā ziņots, FDP piektdien publicēja savu viedokli par Latvijas Stabilitātes programmu 2015.-2018.gadam. Šis ziņojums ir nosūtīts Saeimai, Ministru kabinetam un Finanšu ministrijai, kā arī tas ir publicēts Padomes un Finanšu ministrijas interneta vietnē.

“Ekonomikas tempu un inflācijas palēnināšanās ir radījušas problēmas budžeta mērķu sasniegšanā, tādēļ kritiska nozīme būs strukturālajām reformām, lai piešķirtu ekonomikas izaugsmei dinamismu,” skaidro FDP priekšsēdētājs Jānis Platais.

“Atbilstoši nesenajiem ekonomikas datiem 2016.gada budžetā būtu jāveic fiskālā konsolidācija 113,8 miljonu eiro apmērā, lai gan šos datus vēl varētu precizēt augustā, kad tiks gatavots valsts budžeta projekts nākamajam gadam. Šī summa neietver būtiskas valdības prioritātes aizsardzības finansējumam, kā arī svarīgas iniciatīvas pieprasītas iekšlietu, veselības aprūpes un izglītības vajadzībām,” komentē Platais.

Visbūtiskākie cēloņi finanšu līdzekļu trūkumam patlaban ir tieši nepietiekamie budžeta nodokļu ieņēmumi, Latvijai atrodoties bīstami tuvu viszemākajam rādītājam visā Eiropas Savienībā. FDP atbalsta valdības centienus ēnu ekonomikas ierobežošanai, tomēr pat visenerģiskākie soļi šeit nepalīdzēs atrisināt budžeta problēmas 2016.gadam, tādēļ valdībai vajadzētu rūpīgi pievērsties nodokļu politikas jautājumiem, lai virzītos uz nodokļu iekasējamības paaugstināšanu līdz trešdaļai no iekšzemes kopprodukta.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmju samazināšana pēdējos gados arī nav uzlabojusi ienākumu vienlīdzību, atstājot pārāk lielu nodokļu slogu mazo algu saņēmējiem, norāda FDP. Nav veikti arī pasākumi, lai ieņēmumu samazinājumu kompensētu ar pasākumiem patēriņa nodokļu un nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumu palielināšanai. Tieši šajā virzienā FDP sagaida enerģisku valdības darbu, gatavojot 2016.gada valsts budžetu.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Kad sāksim domāt par PVN samazināšanu pārtikai?

    • Kādus brīnumus Tu gaidi no PVN samazināšanas?! To jau samazināja pirms dažiem gadiem par 1% – ko dikti ieguvi? Piena iepirkuma cenas būtiski samazinājušās Krievijas embargo dēļ – kaut ko dikti lētāku esi ieraudzījis veikalu plauktos? Labāk lai palielina neapliekamos minimumus – no tā palielināšanas vismaz strādājošam cilvēkam katru mēnesi ir konkrētos euro labums makā.

  2. Valsts budžeta ieņēmumus jāpalielina,ieviešot Eiropas progresīvos nodokļus,nevis samazinot IIN Gausam!

  3. Obligāto veselības apdrošināšanu arī nevar?

Draugiem Facebook Twitter Google+