×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2012
Drukāt

Saeima atbalsta 2013.gada budžeta projektu

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima šodien konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja nākamā gada valsts budžeta projektu, kurā prioritārajiem pasākumiem un jaunām politikas iniciatīvām 2013.gadā valsts pamatbudžetā plānots piešķirt papildu finansējumu 146,84 miljonu latu apmērā.

Kā būtiskāko prioritāti valdība 2013.gada budžetā ir izvirzījusi demogrāfiju, uzsverot dzimstības palielināšanu veicinošos pasākumus. Daļa no tiem jau ir iekļauta valsts budžeta bāzes izdevumos, aģentūru LETA iepriekš informēja Finanšu ministrijā (FM).

Galvenie demogrāfiju stimulējošie pasākumi ir izmaksu griestu samazināšana “māmiņu algām”, sociālās apdrošināšanas iemaksu paaugstināšana personām, kuras kopj bērnus vecumā līdz pusotram gadam, atbalsts bērna pieskatīšanai, mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns, pakāpenisks uzturlīdzekļu izmaksas apmēra palielinājums. No 2013.gada jūlija tiks palielināts iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojums par apgādībā esošajiem bērniem.

Nākamgad vislielākais papildu finansējums – 44,943 miljoni latu – tiks Veselības ministrijai. FM atzīmē, ka Veselības ministrijas izdevumi nākamajam gadam tiek pielīdzināti šā gada budžeta izdevumiem.

Nākamā gada budžetā prioritārie pasākumi saistīti arī ar Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē nodrošināšanu, šim mērķim dažādām ministrijām papildus paredzēti kopumā vairāk nekā četri miljoni latu. Prioritāro pasākumu vidū ir arī gatavošanās Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas statusam, papildu finansējums paredzēts arī XXV Vispārējo latviešu dziesmu un XV Deju svētku nodrošināšanai.

Valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi 2013.gadā prognozēti 4,656 miljardu latu, bet izdevumi – 4,792 miljardu latu apmērā. Salīdzinājumā ar 2012.gada plānu nākamā gada budžetā paredzēts ieņēmumu palielinājums 133,1 miljona latu apmērā un izdevumu palielinājums 146,8 miljonu latu apmērā.

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2013.gadā prognozēti 3,308 miljardi latu, un izdevumi plānoti 3,386 miljardu latu apmērā. Valsts pamatbudžeta izdevumu palielinājums, salīdzinot ar 2012.gada plānu, ir 128,8 miljoni latu jeb 4%. Tajā skaitā paredzēts izdevumu samazinājums 32,9 miljonu latu apmērā ES politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai, savukārt 161,7 miljonu latu apmērā palielināti izdevumi valsts pamatfunkciju finansēšanai, tajā skaitā 20,2 miljoni latu procentu izdevumiem, 19,8 miljoni latu kārtējiem maksājumiem ES budžetā, 70,6 miljoni latu subsīdijām un dotācijām, 59,1 miljons latu kārtējiem izdevumiem.

Valsts speciālā sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi prognozēti 1,368 miljardi latu un izdevumi – 1,425 miljardi latu. Valsts speciālā budžeta izdevumu palielinājums salīdzinājumā ar 2012.gada plānu ir 22,4 miljoni latu jeb 1,6%.

Latvijas kopbudžeta ieņēmumi 2013.gadā plānoti 5,66 miljardi latu, bet kopbudžeta izdevumi – 5,82 miljardi latu. Kopbudžetu veido pamatbudžets, sociālais budžets, atvasinātās publiskās personas un pašvaldību budžets.

Vispārējais valdības budžeta deficīts 2013.gadā plānots 1,4% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet IKP pieaugums salīdzināmās cenās nākamgad tiek prognozēts 3,7% apmērā.

Nākamgad valsts budžetā plānoti lielāki ieņēmumi no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un IIN. Nākamgad no IIN plānots iekasēt 872,9 miljonus latu, šogad – 854,6 miljonus latu. No IIN 2013.gadā plānots iekasēt vairāk nekā šogad, lai gan no 2013.gada par vienu procentpunktu – no 25% uz 24% – tiks samazināts IIN.

PVN ieņēmumi 2013.gada budžetā plānoti 1,116 miljardi latu, bet šogad – 1,07 miljardi latu.

Nākamā gada budžeta izskatīšana otrajā lasījumā paredzēta 15.novembrī. Šis ir pirmais budžeta likumprojekts pēdējo divu gadu laikā, kas ir izveidots bez starptautisko aizdevēju palīdzības.

Kā ziņots, nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) aicinājusi nākamā gada budžetā iekļaut vairākus miljonus latu pasākumiem, kas risinātu demogrāfijas problēmas, un brīdinājusi koalīcijas partnerus, ka no tā esot atkarīgs, vai nacionālā apvienība atbalstīs nākamā gada budžetu.

Tomēr vēlāk VL-TB/LNNK solīja atbalstīt budžeta likumprojekta nodošanu komisijām, kā arī tā pieņemšanu pirmajā lasījumā. Pēc tam uz otro lasījumu tiks piedāvāti demogrāfijas jomas priekšlikumi, no kuru akceptēšanas varētu būt atkarīga arī budžeta pieņemšana galīgajā lasījumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+