Latvijā
Politika

Saeimā plāno aktualizēt jautājumu par pašvaldību referendumiem 16

Saeimas Pašvaldību sistēmas pilnveidošanas apakškomisija nākamnedēļ, 19.septembrī, iecerējusi skatīt jautājumu par Vietējo pašvaldību referendumu likumprojektu, liecina parlamenta darbakārtība.

Šis likumprojekts parlamentā nonāca 2013.gadā, iepriekšējā sasaukumā tas netika izskatīts līdz galam, tāpēc to pārņēma pašreizējais deputātu sasaukums.

Pirms vairāk nekā diviem gadiem – 2015.gada aprīlī – deputāti šo likumprojektu atbalstīja otrajā lasījumā. Tātad šī iecere būtu jāizskata vēl galīgajā lasījumā, tomēr izskatīšanai trešajā lasījumā tas pagaidām netika virzīts.
Vietējo pašvaldību referendumu likumprojekts nosaka vietējo pašvaldību referendumu ierosināšanas un norises kārtību. Pašvaldību referendumu likums nepieciešams, lai nodrošinātu iespēju iedzīvotājiem piedalīties jautājumu lemšanā pašvaldībās un ietekmēt domes darbu vietējo iedzīvotāju interesēs, iepriekš norādīja likumprojekta autori Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM). Likumprojekts pašvaldības iedzīvotājiem paredzētu arī tiesības atlaist pašvaldības domi, ja tā nerīkojas atbilstoši iedzīvotāju interesēm un ir zaudējusi vēlētāju uzticību.

Paredzēts, ka jaunais likums noteiks jautājumus, par kuriem var ierosināt un rīkot vietējās pašvaldības referendumu, tā finansēšanas avotu, kā arī kārtību, kādā ierosināms un rīkojams referendums un paziņojami rezultāti.

Iecerēts, ka pašvaldības referendumu organizēs attiecīgās republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisija, un nepieciešamības gadījumā savu atbalstu sniegs Centrālā vēlēšanu komisija.

Likumprojektā iecerēts, ka referendumu pašvaldībās varēs rīkot par pašvaldības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju, pašvaldības teritorijas plānojumu vai grozījumiem tajā, par domes lēmumu, ar kuru pašvaldība ierosinājusi publiskas ēkas būvniecību.

LA.lv