Latvijā
Politika

Saeima sāk vērtēt budžeta projektu. Kuram kas atvēlēts? 16

Foto: Fotolia

Parlaments šonedēļ nodeva izskatīšanai komisijās nākamā gada valsts budžeta projektu un ar to saistītos likumprojektus. 2018. gada valsts budžeta projektā nākamā gada ieņēmumi plānoti 8,75 miljardu eiro apmērā jeb par 725,11 miljoniem eiro vairāk nekā pērn, bet izdevumi – 8,95 miljardu eiro apmērā jeb par 624,82 miljoniem eiro vairāk nekā 2017. gadā.

Nākamā gada budžeta prioritātes ir veselības aprūpe, demogrāfijas stiprināšana, iekšējā un ārējā drošība, kā arī autoceļu sakārtošana, tādēļ šīm jomām atvēlēts vislielākais finansējums.

Veselības aprūpes kopējais finansējums pirmo reizi atjaunotās Latvijas vēsturē sasniedzis vienu miljardu eiro. Demogrāfijas veicināšanai nākamā gada budžetā papildus atvēlēti 28,2 miljoni eiro, uzsvaru liekot uz tā saukto trešā bērna politiku. Autoceļu sakārtošanai papildus atvēlēti 25,6 miljoni eiro.

Iekšējās un ārējās drošības veicināšanai papildus atvēlēti 11,4 miljoni eiro, šajā summā ietverot arī finansējumu austrumu robežas sakārtošanai. Līdz ar to nākamgad pirmo reizi aizsardzībai tiek novirzīti 2% no iekšzemes kopprodukta.

Minimālā darba alga tiks pacelta no 380 uz 430 eiro, bet neapliekamais minimums pensijām tiks paaugstināts līdz 250 eiro, kā arī atvieglojums par vienu apgādājamo sasniegs 200 eiro. Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem tiks piemērota samazinātā PVN likme 5% apmērā.

Opozīcijas pārstāvji kritizēja aizdomīgi uzblīdušos ministriju tēriņus. “Mums nav pieņemami lielie tēriņi valsts pārvaldē, ministrijām papildus piešķirtie līdzekļi, kā arī birokrātijas sloga palielināšana. Diemžēl, bet jāsecina, ka valsts pārvaldes reformu projekts virzībai uz vispārēju birokrātijas un izmaksu mazināšanu diez vai ātri virzīsies uz priekšu arī nākamajā gadā,” teica Latvijas Reģionu apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Nellija Kleinberga. “No sirds Latvijai” pārstāve Silvija Šimfa kritizēja budžeta autoru nevēlēšanos mazināt uzblīdušo valsts pārvaldi. Balsojumā budžeta projekta nodošanu komisijām atbalstīja 53 valdošās koalīcijas pārstāvji un vairāki ārpusfrakciju deputāti. Pret bija 28 opozīcijas pārstāvji, pieci balsojumā nepiedalījās.

LA.lv