×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
4. marts, 2016
Drukāt

Saeima tikai lielajiem? (12)

Foto: LETAFoto: LETA

Ringolds Balodis

Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās turpmāk varēs piedalīties partijas ar vismaz 500 biedriem – tā nosaka vakar Saeimā galīgajā lasījumā apstiprinātie grozījumi vairākos likumos. Opozīcija to sauc par “lielo partiju monopolu” un sola apstrīdēt Satversmes tiesā.

Grozījumi paredz, ka Saeimas vēlēšanās varēs piedalīties tikai tādas partijas, kuras dibinātas ne vēlāk kā vienu gadu pirms vēlēšanām un kurās ir ne mazāk par 500 biedriem. Savukārt politiskās apvienības varēs startēt parlamenta vēlēšanās, ja visas tās sastāvā iekļautās politiskās partijas būs dibinātas ne vēlāk kā vienu gadu pirms vēlēšanām un ja apvienībā kopā būs ne mazāk par 500 biedriem. Līdzīgi arī uz Eiropas Parlamentu kandidēt drīkstēs tikai partijas un to apvienības ar vismaz 500 biedriem. Partiju dibināšanai gan joprojām pietiek ar 200 biedriem.

Šis likumprojekts tapis pēc ieteikumiem, ko parlamentam iesniedza iepriekšējā Valsts prezidenta Andra Bērziņa izveidotā Ekspertu grupa pārvaldes pilnveidei.

Valdošās koalīcijas vairākums šādus grozījumus atbalstīja bez īpašām debatēm. Savukārt opozīcija balsoja pret, norādot, ka šāds likums pārmērīgi apgrūtinās partiju dibināšanu un politisko līdzdalību Latvijā, kā arī ierobežos pilsoņu tiesības izdarīt savu izvēli brīvās vēlēšanās.

“Eiropas Savienības tiesnesis Egils Levits šos grozījumus sauc par bīstamu izgudrojumu, bet Latvijas Universitātes prorektors profesors Jānis Ikstens tos dēvē par aptaurētiem grozījumiem. Mēs tos saucam par likumdošanas brāķi!” pēc balsojuma no Saeimas tribīnes kolēģus uzrunāja deputāts Ringolds Balodis (“NSL”). Viņaprāt, grozījumi ir pretrunā ar Satversmes pamatnostādnēm un Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju. Tādēļ opozīcija sola apstrīdēt šo likumu Satversmes tiesā, ja prezidents to tomēr izsludinātu.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Kam vajag sīkās partijas? Gudri paspriedelēt politikāņu līmenī, bet vairākuma atbalstu nesaņem? Labāk, ja laba ierosme uzvar lielas partijas iekšienē un tā var to īstenot.

 2. 500 biedri tas ir normāli… Vai Jūs gribat, lai vēlēšanās varētu piedalīties partijas kurām ir tikai daži biedri?

 3. Kad sagaidīsim? Atbildēt

  Kad Latvijā beidzot tiks likvidēts partiju monopols deputātu kandidātu izvirzīšanā?

 4. Nu pareizi! Latvijā uz katru iedzīvotāju pa partijai un vēlēšanās katrai partijai pa vienai balsij , bet Saskanai 30% un tā viena pati tiek Saeimā. Kolosāli. Vot tev demokrātija biedri Balodi. Kam Saeimā vajadzīgas tādas suņubūdu vai sirdsmājiņu partijas? Partijām ir jābūt tādām lai varētu pārstāvēt ievērojamu daļu iedzīvotāju, bet ne baložu kabatas partijas, kur katrs izrādās kā cirkus klauni. Tādus deputātus kā Liepiņu, Kaimiņu vai Kalnozolu vispār nemaz nedrīkstēja pielaist pie vēlēšanu listes. Un tur ir tā sīko partiju bezatbildība.

 5. Galvenais tikt pie siles un tikai vairāk strēpt

 6. Ko nozīmē sīkpartijas un pat viena cilvēka partijas? Pārstāv savas un tikai savas domas un ir viegli pierunājams par naudas koferīti ( arī uz tumbočkas ) bīdīt lietas, kuras lielajās partijās neietu cauri – bet te pat jādalās nav…

 7. ko var lauzties tajās partijās ?
  tīko tikt pie siles ?
  kopu cūka nekad nebarosies – jo katram ir savs ieskats kā barot.

 8. Obligāti jāapstrīd tiesā,lai šādus BRĀĶUS turpmāk pat nemēģinātu ierosināt!

 9. Latvija ir pārāk maza, lai dalītos partijās. Ar diviem miljoniem iedzīvotāju partijas nevar pārstāvēt tautas intereses. Vēlēšanās loģiskākais risinājums ir balsot par konkrētām personībām. Tad arī ievēlēs cilvēkus, kam vēlētājs uzticas un par kuriem zina, ko cilvēks spēj vai nespēj.

  • komplektā ir jāprasa atbildība no šīm ievēlētajām konkrētajām personām.Līdz ar to nonākam pie jautājuma par vēlēšanu sistēmas pārveides jeb, maigāk sakot, korekcijām!R.Baloža partija jau šādas korekcijas piedāvāja savā programmā.Tikai,kas atkal tika savēlēts-tas visiem redzams no procesiem,sākot jau ar nelegālajiem migrantiem un turpinot ar visu pārējo: sadales tīkli u.tt.

   • …lai būtu godīgi, jāmaina visa vēlēšanu sistēma. Uz mazo Latviju pietiktu ar 2 politiskām partijām, lai savstarpēji integrētos un vienotos par veicamajiem darbiem tautas labā, nevis personīgai kabatai.

    • ir jāveidojas dabīgi! Šobrīd Latvijā vispār nav NEVIENAS LIELAS PARTIJAS! Viasas ir sastiķētas no sīkpartijām,veidojot interešu grupu apvienības ar to satelītiem:gan Saskaņa,gan Vienotība,gan ZZS,gan TB/LNNK/VL – absolūti visas ir sastiķētas no sīkpartijām un iekšēji tāpat pastāv bijušie interešu grupējumi,kas bija iepriekš.Līdz ar to pieņemtie grozījumi ir skatāmi sadalot partiju apvienības to iekšējos grupējumos,beigās iznāks,ka paši iešāvuši sev kājā… 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+