Sports
Citi sporta veidi

Sākas pasaules čempionāts pludmales volejbolā, latviešiem daudz likstu 0

Foto – FIVB

Latvijas pludmales volejbols pasaules čempionātā, kas piektdien startēs Austrijas galvaspilsētā Vīnē, pirmo reizi būs pārstāvēts ar trīs vīru duetiem – Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš, Mārtiņš Pļaviņš un Haralds Regža, Rihards Finsters un Edgars Točs centīsies parādīt labāko sniegumu, taču visiem dažādu problēmu dēļ noskaņojums nemaz nav tik možs.

Laba sieva

Žurnālistiem bieži pārmet negatīvā meklēšanu, taču šoreiz pat bez skubināšanas visi sarunas biedri met galdā savas likstas. Mūsu pirmais numurs Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš šosezon tikai vienā Pasaules tūres posmā iekļuva pusfinālā, vēl bijusi viena devītā vieta. Trīskārtējiem sezonas ranga līderiem ļoti pieticīgi rezultāti, kam ir objektīvs izskaidrojums.

“Sašam jau Maskavas posmā jūnija sākumā sāka sāpēt ceļi un pēc tam tās kļuva arvien lielākas. Šī viņam augstākajā līmenī ir 13. sezona. Pats arī daļēji vainīgs, jo starp sezonām nepareizi strādāja – trenažieru zālē ar lieliem svariem, turklāt paša svars ziemā pieaug līdz 104 kilogramiem – atpūšas, sieva laba un garšīgi gatavo. Pēc tam treniņos nomet, tagad ir 92, kas ir ideāls svars. Arī tā būs pieredze nākotnei,” kā allaž atklāts ir sportista tēvs un treneris Genādijs Samoilovs.

Latvijas Olimpiskās vienības ārsti ieteikuši Aleksandram divus mēnešus aizmirst par volejbola spēlēšanu, taču viņš nolēmis turpināt līdz septembrim – pēc Vīnes vēl būs Pasaules tūres posms Hamburgā, kā arī Eiropas čempionāts Jūrmalā – un tad savest kārtībā veselību. “Ir ļoti grūti, jo pretinieki visu laiku servē uz Sašu, sanāk 70 procenti slodzes. Ceru, ka nākotnē viss būs kārtībā, nepalaidīsies svarā,” teic Genādijs. Ķirurģisku iejaukšanos nevajadzēšot.

Pārinieka problēmu dēļ arī Šmēdiņam treniņu process nav bijis vajadzīgajā līmenī. “Pasaules čempionātā nav ko sapņot par medaļām, devītā vieta būs labākais variants,” spriež Samoilovs. Grupā mūsējiem jātiekas ar Vācijas duetu Marku Bekermanu un Larsu Fligenu, kuri nupat triumfēja tūres posmā Olštinā, pārsteigt spējīgajiem Džefersonu Pereiru un Čerifu Junuse no Kataras, kā arī maz zināmajiem venecuēliešiem Karlosu Rangelu un Honatanu Golindano.

Trenera skatījumā grupa nav traka, jācīnās ar vāciešiem par pirmo vietu: “Agrāk viņi nekur nespēlēja, pirms četriem gadiem atbrauca pie mums uz nometni Ēģiptē, kārtīgi pastrādāja un tā lieta aizgāja, tagad ir pirmais Vācijas duets. Tagad gan neko nevar prognozēt, 15 pāri pasaulē var uzvarēt viens otru, nav kā pirms desmit gadiem, kad ranga pirmais astoņnieks vienmēr bija savās vietās.” Samoilovs seniors arī norāda uz dažādām likstām pasaules čempionātos, kas notiek ik pēc diviem gadiem – 2013. gadā visas kārtis izjauca neplānots zaudējums kanādiešiem, aizpērn Jānis nevarēja spēlēt meniska operācijas dēļ, tagad Aleksandram trauma.

Kopēja sadarbība

Mārtiņš Pļaviņš un Haralds Regža pagājušajā nedēļā Olštinā Pasaules tūres četru zvaigžņu turnīrā izcīnīja ceturto vietu, kas ir labākais rezultāts šosezon ne tikai pašiem, bet visam Latvijas pludmales volejbolam. “Aizvadījām vairākas spraigas spēles un bijām labākā līmenī nekā vidēji šosezon. Akurātāk nospēlējām blokā un aizsardzībā, iepriekš vairāk bijām katrs par sevi, bet tagad noturējām spēles zīmējumu un tas deva svarīgus punktus. Jāturpina tādā pašā garā. Pēdējie divi zaudējumi bija likumsakarīgi, jo tik intensīvā grafikā nebijām spēlējuši, līdz ar to pēdējām dienām pietrūka spēka, plus vēl arī tas, ka sen nebijām iekļuvuši pusfinālā, ļoti gribējās uzvarēt, bet tas patraucēja,” atzīst Pļaviņš, piebilstot, ka šo neuzskata par abu augstāko punktu. Aizpērn Turcijā tika izcīnīta trešā vieta (“Open” turnīrā, kam pēc šā brīža mērauklas var dot trīs zvaigznes).

“Iepriekšējās sezonās bija garāks sagatavošanās posms, vairāk turnīru, tāpēc nedomāju, ka esam labākajā formā,” atzīst 32 gadus vecais aizsargs. Viņš arī cīnās ar ceļgala problēmām, kuru dēļ nevar trenēties ar maksimālu slodzi – tās sākušās spēlējot klasisko volejbolu “Poliurs/Ozolnieki” vienībā. “Iekaisa abi ceļi un nebija laika atjaunoties, pilnībā izveseļoties. Olštinā, kad bija trīs spēles dienā, trešajā vairs nevarēju turēt. Svaru zālē uz 100 procentiem nevaru strādāt, fiziskie treniņi praktiski izpaliek – strādāju uz nostiprināšanu, atjaunošanos, lai problēmas nekļūtu vēl lielākas, bet uz spēli tas, protams, atstāj ietekmi.”

Mārtiņš spriež, ka ziemā, iespējams, vairs nespēlēs klasisko volejbolu, taču daudz kas atkarīgs no šīs sezonas svarīgākajiem startiem – pasaules čempionāta un Eiropas čempionāta vasaras beigās Jūrmalā. Pēc tā arī tiks lemts par turpmāko sadarbību ar Haraldu Regžu. “Ja Jūrmalā labi nospēlēsim, tad tiksim Latvijas Olimpiskajā vienībā un būs viens plāns. Ja ne, tad atkal cits – jāmeklē finansējums, varbūt jāstrādā. Skatīsimies.”

Pasaules čempionātā grupā pretī nāks pašreizējie pasaules un olimpiskie čempioni Alisons Čeruti un Brunu Šmits no Brazīlijas, pieredzējušie čīlieši Marko un Estebans Grimalti, kā arī līdz šim starptautiskajā arēnā, maigi sakot, ļoti maz zināmie Mozambikas volejbolisti Žustino Tovela un Aldevino Nguvo. Grupas favorīti un pastarīši ir skaidri, bet latviešiem un čīliešiem teju izšķiroša būs jau pirmā savstarpējā spēle. “Izredzes ir 50 pret 50. Ja uzvaram viņus un grupā esam otrie, tad varam cerēt uz labu izlozi sešpadsmitdaļfinālā,” piekrīt Pļaviņš.

Sapņa piepildījums

Rihardam Finsteram un Edgaram Točam šī būs debija pasaules čempionātā. “Sajūtas ir ļoti īpašas. Četrus gadus kopš trenējos ar profesionālu attieksmi esmu sapņojis par šo iespēju. Taču sapnis nav tikai piedalīties, gribas nospēlēt labi, tāpēc ir arī pārdzīvojums, ka nebija iespējas sagatavoties par visiem simts procentiem,” saka Finsters. Viņš ar pārinieku ikdienā strādā, bet trenējas pirms un pēc darba. Latvijas Volejbola federācija teikusies nodrošināt finansējumu, lai vismaz mēnesi var trenēties tiešām profesionālā režīmā, tomēr nauda līdz sportistiem atceļojusi pārāk vēlu. “Jātrenējas ir pavasarī, ko mēs arī darījām, taču, ja nepietiek laiks, lai atjaunotos, tad spēks pazūd. Es gan negribu čīkstēt, jau trīs gadus esam tādā režīmā un ir pierasts. Zinu, ka ne es, ne Edgars nevarēsim sev neko pārmest, ja arī starts neizdosies,” spriež Rihards.

Pretinieki grupā esot zināmi – krievi Vjačeslavs Krasiļņikovs un Ņikita Ļamins izteikti favorīti, ar beļģiem Drī Kēkelkorenu un Tomu van Valli spēlēts vairākkārt, pagaidām visās spēlēs zaudēts, taču arī līdzīgās spēlēs un mūsu puiši uzskata, ka beidzot varētu atmaksāt parādu. Savukārt, marokāņi Muhameds Abiha un Zueirs Elgraū starptautiskajā arēnā praktiski nav spēlējuši un uzskatāmi par pastarīšiem.

UZZIŅA

Pasaules čempionātā piedalīsies 48 vīriešu un tikpat sieviešu dueti

Komandas sadalītas 12 grupās, katrā pa četrām

Pirmo divu vietu ieguvēji un četri labākie no trešo vietu ieguvējiem iekļūs sešpadsimtdaļfinālā. Pārējās trešās vietas izspēlēs atlikušās četras ceļazīmes.

Latviešu vietas pasaules rangā:

Samoilovs/Šmēdiņš – 6.

Pļaviņš/Regža – 20.

Finsters/Točs – 63.

LA.lv