Foto no LA arhīva

Padoms zemniekam. Samazināta fosfora deva tomātiem var veicināt kālija uzņemšanu 0

Gaismas trūkuma apstākļos, kā tas bieži vien ir ziemas, pavasara vai rudens periodā, tomātu augļi mēdz slikti krāsoties. Holandes pētniecības un konsultāciju firmas NovaCropControl analīžu rezultāti liecina, ka sliktu krāsošanos nereti izraisa nepietiekama kālija nonākšana augļos.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Kālija ietekme uz augļu krāsošanas ir zināma jau sen, un literatūras avoti bieži vien iesaka šādos gadījumos palielināt kālija devu mēslojumā. Bet analīzes liecina, ka arī tad, ja ir liela kālija deva un liels tā daudzums drenāžas ūdenī (runa ir par audzēšanu inertajos substrātos), šī elementa daudzums augļos var būt nepietiekams.

Vēl vairāk palielināt kālija devu šādos gadījumos nav iespējams, jo tas var traucēt kalcija un magnija uzņemšanu augā. Kālijs konkurē ar šiem elementiem. Firmas speciālisti pievērsa uzmanību iespējām veicināt kālija uzņemšanu ar citiem elementiem barības šķīdumā. Par fosforu jau agrāk bija zināms, ka tā devas samazināšana veicina mikroelementu – visvairāk dzelzs, mangāna un cinka – uzņemšanu. Tāpat no holandiešu siltumnīcu speciālistu praktiskās pieredzes ir zināms, ka fosfors ietekmē arī kālija uzņemšanu. Salīdzinot pilnīgi nokrāsojušos augļus ar nepilnīgi krāsotiem, izrādījās, ka pirmie satur mazāk fosfora. Lai izpētītu šo jautājumu, NovaCropControl speciālisti 2017. gada beigās, 2018. gada sākumā veica pētījumu, audzējot tomātus hidroponikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Holandiešu pētījums
Pētījumā tika salīdzinātas četras fosfora devas no 0 mmol/l līdz 1,5 mmol/l (tā ir standarta deva, audzējot tomātus Holandē). Visos variantos kālija daudzums barības šķīdumā bija 6 mmol/l. Katrā variantā bija četri augi. Audzēšanas periods ilga 68 dienas, šajā laikā augu sula tika analizēta septiņas reizes. Kā varēja gaidīt, variantā bez fosfora augi atpalika augšanā un attīstībā. Variantā ar fosforu 0,25 mmol/l (tas ir sešreiz mazāk nekā parasti) uz augiem nebija fosfora trūkuma vizuālo pazīmju, tomēr tā daudzums augu sulā bija mazāks par minimāli pieļaujamo.

Variantā ar fosforu 0,5 mmol/l augi labi auga un attīstījās, to sakņu un augļu attīstība bija tāda pati kā variantā ar fosforu 1,5 mmol/l. Fosfora devas samazināšana ietekmēja kālija daudzumu augu sulā. Vislielākais tas bija variantā ar fosforu 1,5 mmol/l. Elementu daudzumu noteica gan vecajās, gan jaunajās lapās. Tieši jaunās lapas visvairāk uzņēma kāliju. Tas nozīmē, ka kālija uzņemšanas palielināšana attiecās arī uz jauniem augļu ķekariem.

Kā jau tika teikts, ar fosfora devu 0,25 mmol/l vizuālo fosfora trūkuma pazīmju nebija, bet tā daudzums augu sulā bija mazāks par minimāli pieļaujamo. Kalcija, magnija un slāpekļa uzņemšana visos variantos bija vienāda. Kālija daudzums augļos palielinājās, samazinoties fosfora devai. Variantā ar fosfora devu 0,25 mmol/l kālija augļos bija par 20% vairāk nekā ar standarta fosfora devu. Pētījuma rezultāti, audzējot tomātus hidroponikā, liecina, ka fosfora devas samazināšana var veicināt kālija uzņemšanu augā. Papildu priekšrocība – mikroelementu labāka uzņemšana.

Šis pētījums bija par īsu, lai varētu novērtēt augļu krāsošanos, bet no firmas NovaCrop Control prakses ir zināms, ka dažās saimniecībās, kur lietoja samazinātas fosfora devas, augļi krāsojās vienmērīgāk. Šajās saimniecībās fosfors drenāžas šķīdumā mēdz samazināties pat līdz 0 mmol/l, bet tas neradīja problēmas, jo augi saņēma fosforu pietiekami. Firmas pētnieki secina, ka, koriģējot barības šķīduma sastāvu, jāvadās pēc elementu daudzuma augu sulā, nevis drenāžas šķīdumā.

Reklāma
Reklāma

Kā mēs varam izmantot šo pētījumu?
Latvijā tomātus hidroponikā audzē tikai lielsaimniecībās, mazākie audzētāji izmanto kūdras renes vai audzē tieši augsnē. Tāpat mūsu audzētāji izmanto Bioloģijas institūta Augu barošanās laboratorijas pakalpojumus, kur analīžu metodes ir pilnīgi citas. Tas nozīmē, ka mēs nevaram tieši pārņemt holandiešu secinājumus, bet ir vērts pasekot līdzi fosfora un kālija devām mēslojumā saistībā ar tomātu krāsošanos. Audzējot tomātus plēves siltumnīcās, sezonas sākumā tiek lietotas paaugstinātas fosfora devas, lai veicinātu sakņu attīstību. Ļoti iespējams, ka vasaras beigās fosfora daudzums augsnē un kūdras substrātā ir palielināts un tas ietekmē kālija uzņemšanu un traucē augļu krāsošanos.

“Agro Tops” jūlija numura vāks.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.